SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kia Motors używa wirtualnej rzeczywistości do tworzenia aut. Projektowanie krótsze o 20 procent

Koncern Kia Motors wprowadził w swoim centrum badawczo - rozwojowym nowy system pozwalający wykorzystywać do projektowania aut wirtualną rzeczywistość. Dzięki temu rozwiązaniu opracowywanie nowych modeli może się skrócić o 20 procent, a związane z nim koszty będą niższe o 15 procent.

 

Article

System wykorzystywania wirtualnej rzeczywistości w procesie projektowani i oceny projektów samochodów został uruchomiony przez Kia Motors w centrum badawczo – rozwojowym koncernu w Namyang w Korei Południowej.

Firma wyjaśnia, że okulary VR pozwalają stylistom i inżynierom na bieżąco prowadzić symulacje i sprawdzać efekt wprowadzonych zmian, a 36 czujników, które śledzą ich ruchy każdemu z nich umożliwiają udział w procesie wprowadzania zmian w czasie rzeczywistym.

Dzięki technologii VR w procesie oceny projektu jednocześnie może brać udział do 20 osób, co znacząco ułatwia współpracę między zespołami różnych specjalistów, którzy mogą znajdować się w centrach projektowych mieszczących się w Europie, Ameryce, Chinach i Indiach. Za sprawą technologii rozszerzonej rzeczywistości AR (Augmented Reality) wirtualna praca nad projektem ma przebiegać znacznie szybciej niż dotychczas.

Koreański producent zaznacza, że uruchomienie systemu technologii VR stanowi jedynie część inwestycji w centrum badawczo-rozwojowe. Ich łączna wartość jest szacowana na blisko 13 mln dol. Po pełnym wdrożeniu wirtualnych procesów we wszystkich etapach tworzenia nowych modeli czas ich opracowywania skróci się o nawet 20 proc. Z kolei roczne wydatki na cele badawczo-rozwojowe będą niższe o 15 proc.

Kia zaznacza, że w przeszłości proces weryfikacji jakości wykonania samochodu rozpoczynał się dopiero po wyprodukowaniu egzemplarzy przedprodukcyjnych. Od teraz będzie on możliwy na znacznie wcześniejszym etapie tworzenia nowego modelu. Dalsze zastosowanie technologii VR i AR przewiduje się na potrzeby testowania jazdy autonomicznej na najwyższym, piątym poziomie. Według zapowiedzi wirtualne procesy weryfikacji powinny zdecydowanie przyspieszyć zarówno prace rozwojowe nad samochodami autonomicznymi, jak również wdrożenie ich do produkcji.

 

Dołącz do dyskusji: Kia Motors używa wirtualnej rzeczywistości do tworzenia aut. Projektowanie krótsze o 20 procent

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
mike
Ciekawe o ile wzrosną koszty serwisowe związane z usuwaniem usterek w okresie gwarancji.
odpowiedź
User
juras
Inne koreańskie marki podobnie, to nie jest nowość. Zresztą jak dla mnie to już ssang robi lepsze auta i nie zawyża tak cen
odpowiedź