SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

"Kler" od lutego na DVD i Blu-Ray. Najbardziej kasowa polska produkcja ostatnich 30 lat

Od 6 lutego 2019 roku do sprzedaży na DVD i Blu-Ray trafi "Kler" Wojciecha Smarzowskiego, który tylko w Polsce zarobił 105 261 308 złotych. Film stał się najbardziej kasową polską produkcją ostatnich 30 lat.

Article

Jak informuje dystrybutor filmu, Kino Świat, "Kler" na DVD i Blu-Ray będzie można kupić we wszystkich kanałach sprzedaży i dużych sieciach handlowych (Empik, sklepy RTV AGD, Media Markt Saturn, e-commerce).

Wersję filmu na DVD będzie można kupić z bonusem w formie 24 stronicowej książki w twardej oprawie.

Płyty DVD i Blu-ray zawierają audiodeskrypcję dla osób niewidzących oraz polskie napisy dla osób niesłyszących. Na nośnikach znajdzie się także wersja z angielskimi napisami.

"Kler" kinowym hitem ostatnich 30 lat

Opowiadający o grzechach kościoła katolickiego "Kler" jest olbrzymim kasowym hitem polskiej kinematografii. Film Wojciecha Smarzowskiego obejrzało ponad 5 milionów widzów, wyprzedzając takie klasyki jak „Quo vadis”, "Titanic" czy "Avatar". Lepsze wyniki oglądalności miały tylko ekranizacje lektur szkolnych - „Ogniem i mieczem” (premiera w 1999 roku) obejrzało 7 151 354 widzów. Nakręconego w tym samym roku „Pana Tadeusza” zobaczyło w kinach 6 168 344 widzów.

Jak poinformowała firma Kino Świat, film „Kler” tylko w Polsce zarobił 105 261 308 złotych. Tym samym wyprzedził „Ogniem i mieczem” i stał się najbardziej kasową polską produkcją ostatnich 30 lat.

Film trafił do dystrybucji także w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Prawa do emisji hitu Smarzowskiego sprzedano do wielu krajów Europy (Austria, Niemcy, Belgia, Holandia, Luksemburg, Dania, Irlandia, Wielka Brytania, Islandia, Norwegia, Szwecja) oraz Ameryki Północnej (Kanada i USA).

TOP 10 najpopularniejszych filmów w kinach w Polsce przed 1989 rokiem:
1. „Krzyżacy” (1960) - 32 315 695
2. „W pustyni i w puszczy” (1973) - 30 989 874
3. „Potop” (1974) - 27 615 921
4. „Noce i dnie” (1975) - 22 350 921
5. „Zakazane piosenki” (1946) - 15 235 445
6. „Akademia pana Kleksa” (1983) - 14 094 014
7. „Seksmisja” (1983) - 11 164 329
8. „Pan Wołodyjowski” (1968) - 10 934 145
9. „Trędowata” (1976) - 9 834 145
10. „Faraon” (1966) - 9 453 934

"Kler" budził silne emocje jeszcze przed premierą

Film Smarzowskiego od wielu miesięcy wzbudzał kontrowersje. Zwiastun produkcji usunięto, a następnie przywrócono bez ujęcia z nagą Joanną Kulig. Od finansowania filmu odciął się wicepremier i minister kultury Piotr Gliński.

Podczas gali głównej festiwalu filmowego w Gdyni Wojciech Smarzowski otrzymał dwie nagrody: publiczności i wyróżnienie specjalne od jury. Odbierając to drugie, reżyser zażartował "że może tym razem nagrodę wręczy mu prezes TVP”. W TVP Kultura uroczystość pokazywano z półgodzinnym opóźnieniem i to stwierdzenie Smarzowskiego zostało wycięte. Szeroko skrytykowali to politycy i dziennikarze, zarzucając Telewizji Polskiej cenzurę.

Na gdyńskim festiwalu odwołano w tym roku nagrodę Złoty Klakier przyznawaną filmowi, który po pokazie festiwalowym był najdłużej oklaskiwany. Prezes Radia Gdańsk Dariusz Wasielewski uzasadnił to „sytuacją uniemożliwiającą obiektywną ocenę prawidłowości przeprowadzonych pomiarów długości oklasków publiczności po poszczególnych pokazach filmów”. Od tej decyzji we wspólnym oświadczeniu zdystansowało się 52 pracowników i współpracowników stacji.

Film potępiło Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy, nazywając go "antypolskim" i "obrażającym katolików". 

„Kler” - obsada, fabuła, produkcja

Przed kilkoma laty tragiczne wydarzenia połączyły losy trzech księży katolickich. Teraz, w każdą rocznicę katastrofy, z której cudem uszli z życiem, duchowni spotykają się, by uczcić fakt swojego ocalenia. Na co dzień układa im się bardzo różnie. Lisowski (Jacek Braciak) jest pracownikiem kurii w wielkim mieście i robi karierę, marząc o Watykanie. Problem w tym, że na jego drodze staje arcybiskup Mordowicz (Janusz Gajos), pławiący się w luksusach dostojnik kościelny, używający politycznych wpływów przy budowie największego sanktuarium w Polsce.

Drugi z księży - Trybus (Robert Więckiewicz) w odróżnieniu od Lisowskiego jest wiejskim proboszczem. Sprawując posługę w miejscu pełnym ubóstwa, coraz częściej ulega ludzkim słabościom. Niezbyt dobrze wiedzie się też Kukule (Arkadiusz Jakubik), który – pomimo swojej żarliwej wiary – właściwie z dnia na dzień traci zaufanie parafian. Wkrótce historie trójki duchownych połączą się po raz kolejny, a wydarzenia, które będą mieć miejsce, nie pozostaną bez wpływu na życie każdego z nich.

"Kler" powstał na podstawie scenariusza Wojciecha Smarzowskiego i Wojciecha Rzehaka. Muzykę do filmu skomponował Michał Trzaska, w obsadzie znaleźli się także m.in. Joanna Kulig, Iwona Bielska, Katarzyna Herman, a także, w epizodycznych rolach, Julia Wyszyńska i Bartosz Bielenia.

Dołącz do dyskusji: "Kler" od lutego na DVD i Blu-Ray. Najbardziej kasowa polska produkcja ostatnich 30 lat

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Zefun
Ten bonus w postaci książki jest po to by zamiast 23% VAT było 5 lub 8?
odpowiedź
User
Toruviel
Ten bonus w postaci książki jest po to by zamiast 23% VAT było 5 lub 8?

Będzie sprzedawana pewnie jako książka i na 8%VAT
odpowiedź
User
franek
A będzie 4k HDR ?. Czekam na drugą część.
odpowiedź