SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kobiety częściej niż mężczyźni czytają książki

41,4 proc. Polaków czyta książki – to najnowsze dane Krajowego Instytutu Mediów. W wolnym czasie książki czyta blisko połowa kobiet – 49,4 proc. i prawie jedna trzecia mężczyzn - 32,7 proc.

Krajowy Instytut Mediów w Badaniu Założycielskim pyta Polaków m.in. o to jak spędzają czas wolny (publikowano już dane na temat odwiedzania restauracji, kin czy festynów). Czytanie książek w ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie zadeklarowało 55,8 proc. osób z grupy wiekowej 16-29 lat. W każdej kolejnej grupie wiekowej odsetek ten jest niższy: 42,6 proc. dla osób w wieku 30-49 lat, 36,5 proc. dla mających 50-64 lata i wreszcie 33,4 proc. dla osób w wieku 65 lat i więcej.

Wśród osób z wyższym wykształceniem wskaźnik czytelnictwa wynosi 67,4 proc. W grupie osób z wykształceniem średnim  czytanie książek deklaruje 31,4 proc., a w grupie osób z wykształceniem  zawodowym - 23,7 proc.

Najchętniej po książki w czasie wolnym sięgają mieszkańcy dużych miast, tych powyżej 200 tys. mieszkańców (55,5 proc. czytających), a najrzadziej mieszkańcy wsi (32,8 proc.).

Po książki chętniej sięgają osoby, które nie mają w gospodarstwie domowym telewizora - 55,7 proc., w grupie osób posiadających telewizor odsetek czytających wynosi 40,8 proc. Odwrotną relację zaobserwowano wśród radiosłuchaczy. W grupie słuchających radia książki czyta 43,3 proc. osób, w grupie osób niesłuchających radia, wskaźnik czytelnictwa wynosi 29 proc.


 
Powyższe wyniki mówią o czytelnictwie zarówno książek w wersji papierowej, jak i elektronicznej. Dane pochodzą z Badania Założycielskiego, które w okresie styczeń-czerwiec 2022 objęło reprezentatywną próbę n=16 007 osób w wieku 16+.

Badanie Założycielskie, realizowane przez Krajowy Instytut Mediów, jest podstawowym populacyjnym badaniem konsumpcji mediów w Polsce.

Krajowy Instytut Mediów został powołany w grudniu 2020 roku przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Formalnie zaczął działać w marcu ub.r. Przez ponad rok monitorował poziom gotowości Polaków na nowy standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej.

Dołącz do dyskusji: Kobiety częściej niż mężczyźni czytają książki

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ain
Przykre. Dowód, że społeczeństwo nam głupieje. Zamiast przeczytać cokolwiek, ludzie wolą gapić się na głupie filmiki na tiktoku/youtube czy godzinami siedzieć na facebooki/twitterze. Nic dziwnego, że tyle osób jest potem podatnych na manipulacje (choćby antyszczepionkowców). Ludziom, którym brak elementarnej wiedzy, można potem wmówić największą bzdurę (choćby taką, że ziemia jest płaska... patrz na popularny w USA ruch płaskoziemców).
odpowiedź
User
Monika
Komentarz wyżej to znakomity przykład, jak się głupieje od książek.
odpowiedź