SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kobiety trzymają kasę

Kto zarządza domowym budżetem? Wyobrażenia, że pieniądze to męska sprawa można już włożyć między bajki. Okazuje się, że tylko 2 mężczyzn na 100 trzyma domowe pieniądze..

Tak przynajmniej twierdzą kobiety w badaniu przeprowadzonym dla firmy doradztwa finansowego AZ Finanse.

W badaniu wzięły udział dorosłe kobiety będące w stałym związku i mieszkające ze swoim partnerem. Większość z nich podejmuje decyzje finansowe w uzgodnieniu ze swoim partnerem (65 proc.). Jednak 33 proc. bez skrupułów przyznaje, że domowym budżetem zarządza samodzielnie. Jednocześnie kobiety wskazują, że tylko w  2 proc. przypadków taką samodzielnością cieszą się mężczyźni.

Większe równouprawnienie dotyczy podejmowania decyzji o skorzystaniu z usług finansowych, takich jak kredyt, lub ubezpieczenie. 85 proc. przyznaje, że konsultuje takie decyzje ze swoim partnerem. 15 proc. twierdzi, że nie pyta się o zdanie.

A czym kierują się kobiety wybierając instytucję finansową?
Wbrew powszechnym opiniom najmniej znaczące są opinie znajomych (8 proc.) i reklama (0 proc.). Najważniejsza jest renoma instytucji (32 proc.). Na drugim miejscu jest finansowa atrakcyjność oferty (26 proc.). Tylko 14 proc. wskazało jako jeden z głównych argumentów wygodę obsługi, np. oddział blisko domu.

„Wyniki tych badań potwierdzają nasze obserwacje. Spotykając się z klientami coraz częściej rozmawiamy z kobietami. Śmiało podejmują decyzję, są bardziej konkretne i lepiej przygotowane. Finansowa samodzielność kobiet staje się z roku na rok coraz bardziej widoczna. Z naszych obserwacji wynika też, że kobiety coraz częściej myślą o przyszłości finansowej, o inwestowaniu, oszczędzaniu na emeryturę. Bardzo chętnie przygotowują z naszymi doradcami długoterminowe plany finansowe. Wciąż mają jednak obawy, przed korzystaniem z bardziej agresywnych form inwestowania, np. akcyjnych funduszy inwestycyjnych” – mówi Mariusz Kacała, prezes zarządu AZ Finanse.

Potwierdzają to badania. Aż 80 proc. kobiet powiedziało, że nie podejmuje bardziej ryzykownych decyzji finansowych, takich jak zakup akcji lub uczestnictwo w akcyjnym funduszu inwestycyjnym. Jednak co piąta kobieta nie boi się takiego ryzyka.

Duża świadomość finansowa kobiet przejawia się także w tym, że większość (60 proc.) posiada konto w tym samym banku co ich życiowy partner.
„Korzyści płynące z tego faktu są bezsporne, np. przelewy w czasie rzeczywistym. Pytanie tylko, kto do kogo musiał się dopasować. W badaniu nie zadaliśmy takiego pytania, ale odpowiedź sama się narzuca” – dodaje Mariusz Kacała z A-Z Finanse.         

Badanie zostało przeprowadzone w listopadzie 2006 roku przez  Instytut Badań Marketingowych i Społecznych VRG Strategia na zlecenie AZ Finanse.  Próba 101. Wiek badanych 25-59 lat.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Kobiety trzymają kasę

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl