SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kolejna wpadka Facebooka. 540 mln danych o użytkownikach dostępne w internecie

Firma UpGuard ujawniła, że w internecie dostępnych było ponad 540 milionów niezabezpieczonych danych dotyczących użytkowników Facebooka. Dostęp do tych informacji mogły uzyskać niepowołane osoby. To w ostatnim czasie kolejna wpadka serwisu Marka Zuckerberga związana z bezpieczeństwem i prywatnością internautów.

Mark Zuckerberg w czasie przesłuchania w Senacie USAArticle

UpGuard jest firmą zajmującą się bezpieczeństwem cybernetycznym i oceną ryzyka w sieci. Eksperci tej firmy podali, że w internecie były dostępne niezabezpieczone dane dotyczące użytkowników Facebooka.

Jak wyjaśnia UpGuard chodzi o informacje o internautach będące w posiadaniu firmy Cultura Colectiva, która na podstawie umowy z Facebookiem gromadziła dane o użytkownikach tej platformy. Znalazły się one w niezabezpieczonej formie na serwerach usługi chmurowej prowadzonej przez koncern Amazon.

W grę wchodził zbiór o pojemności ponad 146 GB, w którym znalazło się z górą 540 mln zapisów zawierających informacje o komentarzach, polubieniach, nazwach kont i danych identyfikacyjnych milionów użytkowników Facebooka.

UpGuard nie podaje dokładnie ilu internautów dotyczyły niezabezpieczone dane, według ekspertów dostęp do nich mogły mieć niepowołane osoby, nie wiadomo jednak czy i w jakiej skali informacje te zostały przejęte.

Według ustaleń UpGuard w sieci znajdowały się także w formie otwartego tekstu dane dotyczące ok. 22 tys. użytkowników Facebooka zebrane przez aplikację At The Pool – były to imiona i nazwiska, adresy e-mail oraz poufne hasła internautów.

O sprawie UpGuard powiadomiła zarówno Facebook, jak i Amazona, obie firmy według doniesień mediów podjęły kroki w celu zablokowania dostępu do upublicznionych informacji.

Obecny przypadek wykryty przez UpGuard to kolejna w ostatnich miesiącach wpadka Facebooka związana z bezpieczeństwem i poufnością danych użytkowników. W październiku ub.r. na skutek błędów w zabezpieczeniach hakerzy przejęli dane ponad 29 mln użytkowników serwisu. Z kolei pod koniec marca br. okazało się że ponad 20 tys. pracowników Facebooka mogło mieć dostęp do haseł 600 mln użytkowników serwisu, które były przechowywane w niezaszyfrowanej, tekstowej formie.

Przychód Facebooka sięgnął w IV kwartale 2018 r. 16,91 mld dol. To o 30 proc. więcej w porównaniu z analogicznym okresem roku 2017 (12,97 mld).  Firma zanotowała zysk netto w wysokości 6,88 mld, w porównaniu do 4,27 mld dol. zysku w IV kwartale roku 2017 (+61 proc.). Z kolei w całym 2018 r. Facebook osiągnął 55,84 mld dol. przychodu, co oznacza wzrost o 37 proc. Zysk netto wzrósł z 15,93 do 22,11 mld dol. (+39 proc.).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Kolejna wpadka Facebooka. 540 mln danych o użytkownikach dostępne w internecie

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gai
Taa wpadka, aha...
odpowiedź
User
Monika
To już zaczyna być nudne.
odpowiedź
User
Grażynka
Na podstawie jakiej umowy z Panem Mareczkiem firma gromadziła dane użytkowników? Komu jeszcze je udostępniała ? Hmm.. drogo będzie kosztowało pokazywanie innym jak świetnie nam się żyje.
odpowiedź