SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Komisja Etyki Polskiego Radia krytykuje Kamila Dąbrowę za akcję z hymnami. „Manipulacja wobec pracowników”

Komisja Etyki Polskiego Radia w wydanej opinii skrytykowała akcję antenową byłego dyrektora radiowej Jedynki Kamila Dąbrowy związaną z nowelizacją ustawy medialnej. - Jego działanie jest manipulacją wobec pracowników Programu 1 - ocenia komisja.

Kamil Dąbrowa, były dyrektor radiowej Jedynki, foto: Andrzej Szozda/PRArticle

Od początku stycznia br. Program I Polskiego Radia co godzinę przed serwisem informacyjnym emitował na przemian instrumentalny fragment „Mazurka Dąbrowskiego” i „Ody do radości”. Był to protest przeciw przyjętej pod koniec ub. roku przez parlament nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. - Zamierzamy zwrócić uwagę naszych słuchaczy oraz opinii publicznej na zagrożenie pluralizmu i wolności słowa w mediach publicznych, które wprowadza wchodząca w życie nowelizacja ustawy medialnej - uzasadniał Kamil Dąbrowa, dyrektor Jedynki.

W miniony piątek Dąbrowa został odwołany ze stanowiska przez nowy zarząd, w skład którego weszli Barbara Stanisławczyk, Jerzy Kłosiński i Maciej Palade. Powodem odwołania miał być m.in. protest antenowy z wykorzystaniem hymnu Polski. Na razie nie wiadomo, kto go zastąpi.

Obraną przez Kamila Dąbrowę formę protestu skrytykowała Komisja Etyki Polskiego Radia. W przesłanej do redakcji Wirtualnemedia.pl opinii komisja przytacza art. 28 Konstytucji RP, mówiący o ochronie prawnej godła, barw i hymnu Rzeczpospolitej Polskiej. - W związku z powyższym uważamy, iż użycie hymnu państwowego jest zarezerwowane dla sytuacji wyjątkowych. Zgadzając się, iż położenie mediów publicznych wywołuje głębokie zaniepokojenie uważamy, że protest powinien przyjąć inną formę - pisze komisja.

Zdaniem Komisji Etyki Polskiego Radia, Kamil Dąbrowa jako dyrektor radiowej Jedynki nie miał prawa podejmować akcji protestacyjnej bez szerokiej konsultacji z całą załogą stacji. Jak już informowaliśmy, nie wszystkim pracownikom PR1 podobała się forma protestu, natomiast biuro programowe Polskiego Radia potępiło Dąbrowę za wykorzystanie hymnu „bez szacunku”.

- Decydując się na taką formę protestu Dyrektor powinien od samego początku informować słuchaczy, jaki jest cel akcji. Ponadto Komisja Etyki uważa, że działanie Dyrektora Kamila Dąbrowy w tej sprawie jest manipulacją wobec pracowników Programu 1 - podkreśla Komisja Etyki.

Oprócz dyrektora Jedynki nowy zarząd Polskiego Radia odwołał dyrektora Polskiego Radia dla Zagranicy Juliusza Maliszewskiego i dyrektor Agencji Promocji Violettę Suchecką oraz przyjął wcześniejsze rezygnacje dyrektor Trójki Magdaleny Jethon i dyrektora Informacyjnej Agencji Radiowej Mariusza Borkowskiego. Z naszych informacji wynika, że szefowa Czwórki Iwona Kostka-Kwiatkowska została poproszona o dalszą pracę.

Dołącz do dyskusji: Komisja Etyki Polskiego Radia krytykuje Kamila Dąbrowę za akcję z hymnami. „Manipulacja wobec pracowników”

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Balsamo Astralli
Żałosne dupokrytki. Wystarczyło, że nominaci rządowi pojawili się w radiu, już liżą, płaszczą się, ślinią. Nawet nie zaprosili Dąbrowy, żeby przedstawił swój punkt widzenia. Tyle że ten oportunizm jest krótkowzroczny. Kiedyś zamachowcy z PiS odejdą, a wówczas co zrobi komisja etyki z panią Juśkiewicz na czele? Tfu!
odpowiedź
User
Andrzej
Użycie czasu antenowego i hymnu narodowego dla własnych celów osobistych i awantury politycznej przez pracownika na kierowniczym stanowisku, przejdzie do annałów Radia jako wzorzec kabotyńskiej hucpy i niestosownego zachowania.
odpowiedź
User
ŁB
Re: Czytelnik

Źródło informacji: Biuro zarządu Polskiego Radia.
odpowiedź