SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Komisja Etyki: Tomasz Zimoch w słowach o stanie wojennym nielojalny wobec Polskiego Radia

Komisja Etyki Polskiego Radia oceniła, że wypowiedź Tomasza Zimocha porównująca obecną sytuację w firmie do stanu wojennego i komuny naruszyła wewnętrzne zasady etyczne, godzi w dobre imię Polskiego Radia i świadczy o braku lojalności dziennikarza wobec nadawcy.

Tomasz Zimoch pracował w Polskim Radiu przez 38 lat fot. Polskie RadioArticle

Wypowiedzi Tomasza Zimocha, którymi zajmowała się Komisja Etyki PR, znalazły się w wywiadzie opublikowanym w „Dzienniku Gazecie Prawnej” w połowie maja. Dziennikarz w rozmowie oprócz wsparcia stanowiska prezesa Trybunału Konstytucyjnego i skrytykowania dosadnych wypowiedzi o nim wyrażonych przez polityków PiS negatywnie ocenił zmiany w Polskim Radiu, które nastąpiły od zmiany jego władz na początku br. (m.in. przeprowadzanie wywiadów przez dziennikarzy z małym doświadczeniem radiowym i nagranie wcześniej wywiadu z Jarosławem Kaczyńskim). Tekst opatrzono zdjęciem, na którym Zimoch wykonuje tzw. gest Kozakiewicza.

Nazajutrz Polskie Radio w oświadczeniu mocno skrytykowało dziennikarza, uznając, że jego słowa o nadawcy są bardzo krzywdzące, mocno jednostronne i nieobiektywne, niegodne dziennikarza i naruszające etykę zawodową. Dwa dni potem Zimoch został bezterminowo zawieszony w obowiązkach pracowniczych, a zarząd Polskiego Radia jego wypowiedzi skierował do Komisji Etyki.

Komisja dwukrotnie wezwała Tomasza Zimocha na rozmowę: w minioną środę i dwa tygodnie wcześniej. Dziennikarz stawił się razem ze swoim pełnomocnikiem. - Czułem się chwilami jak dziecko - skomentował Zimoch drugą rozmowę.

W piątek po południu Komisja Etyki przesłała zarządowi Polskiego Radia opinię w sprawie wypowiedzi Zimocha. Zgłosiła zastrzeżenia do jego słów: „To jest gorzej niż w stanie wojennym, gorzej niż za komuny. To jest poniżanie dziennikarzy, wydawców. Ludzie są upokorzeni, zmęczeni”. Zdaniem Komisji te słowa naruszają zasady etyki zawodowej obowiązujące w Polskim Radiu, godzą w dobre imię publicznego nadawcy oraz świadczą o braku lojalności Zimocha wobec nadawcy.

Komisja zaznaczyła, że nie analizowała słów dziennikarza dotyczących obecnej sytuacji politycznej w Polsce, ponieważ takie wypowiedzi mieszczą się w ramach wolności wyrażania opinii.

Opinia Komisji Etyki nie ma mocy wiążącej, nie znalazły się w niej żadnej sugestie co do ewentualnych konsekwencji dyscyplinarnych wobec Tomasza Zimocha. Decyzja w tej sprawie należy do władz Polskiego Radia.

W rozmowie z Wirtualnemedia.pl Zimoch podkreślił, że nie żałuje swoich słów z wywiadu w „DGP”, i zaprzeczył plotkom, jakoby miał już pewną pracę w którejś z rozgłośni komercyjnych. Na razie został usunięty z ekipy dziennikarzy Polskiego Radia, którzy będą relacjonować Euro 2016 i igrzyska olimpijskie.

W wywiadzie w weekendowym wydaniu „Polski The Times” Zimoch powiedział, że według otrzymanego przez niego pisma decyzję o wykreśleniu go z listy dziennikarzy obsługujących Euro i igrzyska jednoosobowo podjęła prezes Polskiego Radia w tym samym dniu, kiedy został zawieszony. - Pani prezes powiedziała do mnie, że obraziłem polskie społeczeństwo. A ja od tego dnia nie spotkałem nikogo, kto by mnie skrytykował - stwierdził dziennikarz.

Tomasz Zimoch pracuje w Polskim Radiu od początku lat 80., jest związany z redakcją sportową Jedynki. Zajmuje się komentowaniem meczów piłkarskich, zawodów kolarskich, pływackich i konkursów skoków narciarskich. Relacjonował najważniejsze wydarzenia sportowe: 11 igrzysk olimpijskich, a także finały piłkarskich mistrzostw świata i Europy. Jego cechą charakterystyczną jest bardzo emocjonalny komentarz i oryginalne metafory.

Wiosną ub.r. był jednym z jurorów w programie „Celebrity Splash” w Polsacie, a cztery lata temu użyczył swojego wizerunku do kampanii reklamowej piwa Tyskie „Poleć Zimochem”.

Dołącz do dyskusji: Komisja Etyki: Tomasz Zimoch w słowach o stanie wojennym nielojalny wobec Polskiego Radia

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Dobra Zmiana
Bardzo często mam taki dystans do wszelkich komisji czy rad etyki, to stanowiska na których łatwo zostać zwykłą swinią, słabym narzędziem w rękach silnych

Pozdrowienia dla komisji etyki polskiego radia
odpowiedź
User
Popiol2015
Powinni go przywrócić po wakacjach lub pod ich koniec, bezterminowe zawieszenie to za długo, powinno być max 3 miesiące.
Chętnie posłucham Sylwii Urban, Henryka Urbasia, Andrzeja Janisza, Cezarego Gurjewa i Wojtka Łasickiego.
odpowiedź
User
Greg
Jak to się teraz popularnie mówi "To jest tylko ich opinia". :)
odpowiedź