SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Komisja Etyki TVP oficjalnie: Lewicka w zgodzie z zasadami etyki, wypowiedź Glińskiego krzywdząca

Komisja Etyki TVP uznała, że Karolina Lewicka w rozmowie z wicepremierem prof. Piotrem Glińskim nie naruszyła żadnego z 16 punktów „Zasad etyki dziennikarskiej” obowiązujących w spółce. - Na nerwowy przebieg rozmowy wpłynęła wypowiedź gościa dotycząca funkcjonowania telewizji publicznej, która była krzywdząca - stwierdziła Komisja.

fot. TVP Info Article

Komisja zajęła się sprawą na wniosek prezesa TVP Janusza Daszczyńskiego, który zawiesił Karolinę Lewicką w roli prowadzącej program „Minęła dwudziesta” po jej rozmowie z wicepremierem i ministrem kultury prof. Piotrem Glińskim. Dotyczyła ona przede wszystkim jego interwencji w sprawie premiery sztuki „Śmierć i dziewczyna” we wrocławskim Teatrze Polskim. Dyskusja była niespokojna, prof. Gliński szybko stwierdził, że TVP Info „uprawia propagandę i manipulację od kilku lat. I to się zmieni. Ponieważ tak Telewizja Publiczna funkcjonować nie powinna”. Minister starał się czytać i wyjaśniać pismo, które wysłał w sprawie spektaklu marszałkowi województwa dolnośląskiego, natomiast Lewicka przerywała, zadając konkretne pytania i prosząc wielokrotnie o odpowiedzi, gdy ich nie otrzymywała.

Podczas postępowania Komisja obejrzała wspomniany program „Minęła dwudziesta”, przeprowadziła rozmowę z Karoliną Lewicką oraz z wydawcą programu Piotrem Krysiakiem. Ostatecznie uznała, że Lewicka w rozmowie z wicepremierem Piotrem Glińskim nie naruszyła żadnego z 16 punktów „Zasad etyki dziennikarskiej” obowiązujących w TVP.

- Dziennikarka miała prawo do podjęcia tematu w interesie społecznym. W rozmowie przyjęła rolę nieustępliwego adwersarza, który chce uzyskać odpowiedź na pytanie o podstawę merytoryczną i prawną prośby ministra o wstrzymanie przygotowań do spektaklu - podano w orzeczeniu Komisji do której dotarł portal Wirtualnemedia.pl.

- W przekonaniu Komisji na nerwowy przebieg rozmowy wpłynęła wypowiedź gościa dotycząca funkcjonowania telewizji publicznej, która nie tylko zdaniem autorki wywiadu, ale także zdaniem Komisji była niesprawiedliwa i krzywdząca Telewizję Polską i jej dziennikarzy - czytamy dalej w oświadczeniu.

Komisja w orzeczeniu podkreśliła, że „rozmowa odbywała się „na żywo”, była więc ze swej natury bardziej emocjonalna niż rozmowa nagrywana” - Jej ferwor zakłócił przekaz i mógł utrudnić widzom zrozumienie istoty sporu - uznała komisja, wyrażając jednocześnie ubolewanie, że „szum wokół sprawy rozgorzał w momencie, kiedy potrzebna jest spokojna i rzeczowa dyskusja o przyszłości mediów publicznych”

W skład Komisji Etyki TVP wchodzą: Marianna Durczok (TVP Katowice), Anna Ciesielska (biuro programowe), Ewa Chrabąszcz-Smoczyńska (TVP Regionalna), Beata Harasimowicz (redaktor ds. kabaretów), Wojciech Majcherek (szef Teatru Telewizji), Marzena Podgórska (kierownik redakcji widowisk artystycznych TVP 2), Joanna Świderska (sekretarz redakcji TVP 1) oraz Dorota Geresz (biuro programowe). Przewodniczenie Komisji jest rotacyjne - ostatnio tę funkcję pełniła Marianna Durczok.

Przypomnijmy, że po niedzielnym programie zespół TVP Info wystosował list otwarty do prof. Piotra Glińskiego, w którym protestuje przeciwko wypowiedzianym przez wicepremiera słowom, że stacja „uprawia propagandę” i domaga się od niego przeprosin. Pod listem poza pracownikami kanału podpisał się tez prezes Janusz Daszczyński. W poniedziałek w TV Republika prof. Gliński stwierdził, że nie zamierza przepraszać i podtrzymał swoje negatywne zdanie o telewizji publicznej.

Z kolei Agata Ławniczak i Elżbieta Ruman, dwie wieloletnie dziennikarki TVP, wystosowały oświadczenie (podpisane też przez kilku innych dziennikarzy, m.in. prezesa SDP Krzysztofa Skowrońskiego), w którym popierają krytyczne stwierdzenia prof. Piotra Glińskiego o działaniu kanału TVP Info. Za to Towarzystwo Dziennikarskie w swoim komunikacie oceniło, że uwagi prof. Glińskiego o TVP Info były próbą zastraszenia Lewickiej i innych przedstawicieli mediów, a dziennikarka w rozmowie „postępowała zgodnie z powszechnie akceptowanymi standardami dziennikarskimi”.

Orzeczenie Komisji Etyki TVP ws. Karoliny Lewickiej w całości

Komisja Etyki TVP na wniosek Prezesa Zarządu Janusza Daszczyńskiego i Dyrektorów Programowych TVP zajęła się sprawą rozmowy przeprowadzonej w programie „Minęła dwudziesta” wyemitowanym na antenie TVP INFO 22 listopada 2015 r. Rozmowę prowadziła red. Karolina Lewicka, a gościem był Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński. Impulsem do rozmowy była informacja o tym, że minister w oficjalnym piśmie do marszałka województwa dolnośląskiego apelowało wstrzymanie premiery przedstawienia „Śmierć i dziewczyna” w Teatrze Polskim we Wrocławiu.
W związku z tym Komisja wdrożyła regulaminowe postępowanie wyjaśniające:

- obejrzała program „Minęła dwudziesta” z 22 listopada 2015 r.,

- przeprowadziła rozmowę z red. Karoliną Lewicką,

- przeprowadziła rozmowę z wydawcą programu red. Piotrem Krysiakiem.

Komisja Etyki uznała, że red. Karolina Lewicka w rozmowie z Wicepremierem Piotrem Glińskim nie naruszyła żadnego z 16 punktów „Zasad etyki dziennikarskiej” obowiązujących w TVP.

Dziennikarka miała prawo do podjęcia tematu w interesie społecznym. W rozmowie przyjęła rolę nieustępliwego adwersarza, który chce uzyskać odpowiedź na pytanie o podstawę merytoryczną i prawną prośby ministra o wstrzymanie przygotowań do spektaklu.
W przekonaniu Komisji na nerwowy przebieg rozmowy wpłynęła wypowiedź gościa dotycząca funkcjonowania telewizji publicznej, która nie tylko zdaniem autorki wywiadu, ale także zdaniem Komisji była niesprawiedliwa i krzywdząca Telewizję Polską i jej dziennikarzy.

Komisja podkreśla, że rozmowa odbywała się „na żywo”, była więc ze swej natury bardziej emocjonalna niż rozmowa nagrywana. Jej ferwor zakłócił przekaz i mógł utrudnić widzom zrozumienie istoty sporu.

Komisja Etyki wyraża ubolewanie, że szum wokół sprawy rozgorzał w momencie, kiedy potrzebna jest spokojna i rzeczowa dyskusja o przyszłości mediów publicznych

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Komisja Etyki TVP oficjalnie: Lewicka w zgodzie z zasadami etyki, wypowiedź Glińskiego krzywdząca

16 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Yogidługonogi
Ja wam powiem. Ta rada to bardzo porządni ludzie. Tylko że oni dostali ocenzurowany wywiad, zaczynający się od słów Glińskiego dotyczących propagandy w TVP. No i NIE ZORIENTOWALI SIĘ PO PROSTU. Brzmi idiotycznie, prawda? Wiem, ale inaczej nie umiem wytłumaczyć sobie stanowiska tej rady bez używania dużej ilości brzydkich wyrazów.
38 30
odpowiedź
User
Zdzisiek M.
No to wniosek z tego salomonowego werdykty Komisji Parzenia letniej herbaty może być tylko jeden : redaktorkę Lewicka biegusiem zrobić prezeską Telewizji Polskiej TVPSA na wieki wieków Amen, albo drugi ewentualny wniosek to w formalinę oprawić i do podparyskiego Sevres wysłać jak wzorzec grzecznej etycznej i milusińskiej redaktorki. Tertium non datur.
35 18
odpowiedź
User
Simon Bolivar
Po prostu jeszcze ktoś zachował odwagę i zdrowy rozsądek. Brawo!!!
28 46
odpowiedź
User
telewidz
Jeszcze max miesiąc i cała TVP na zbity pysk! Nie można już na tych funkcjonariuszy POlitbiura patrzeć.
46 21
odpowiedź
User
Johny B.
No i po co pani to było pani Karolino. Przecież nic już pani nie uratuje przed koniecznością szukania od Nowego Roku pracy. I tak grzeczny styl wywiadu by pani przed tym nie uchronił ale miała by pani znacznie mniej wrogów. Z drugiej strony, to może by pani zdradziła kto panią uczył takiego dziennikarstwa? Ta polska linia dziennikarstwa była już kilkakrotnie krytykowana przez niezależnych fachowców. Jak się chce wygłaszać monologi, to po co zapraszać gości? Lepiej przecież samemu się wyeksponować.
36 26
odpowiedź