SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Szefowa KE zapowiada kupno broni dla Ukrainy i zablokowanie mediów propagandowych Rosji

- Russia Today i Sputnik oraz ich spółki zależne nie będą już mogły szerzyć swoich kłamstw, aby usprawiedliwić wojnę Putina - zapowiedziała w niedzielę Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej. Zapowiedziała, że Unia Europejska sfinansuje i kupi broń i sprzęt dla Ukrainy.

Ursula von der Leyen, fot. Parlament Europejski/PressRoomArticle

Unia Europejska po raz pierwszy sfinansuje zakup i dostawę broni oraz sprzętu do zaatakowanego kraju - powiedziała w niedzielę w Brukseli przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, przedstawiając szereg kolejnych restrykcji wobec Rosji w związku z inwazją na Ukrainę.

"Wzmacniamy także nasze sankcje wobec Kremla. Po pierwsze, zamykamy przestrzeń powietrzną UE dla samolotów należących do Rosji, zarejestrowanych w Rosji lub kontrolowanych przez Rosję. Nie będą one mogły lądować, startować ani przelatywać nad terytorium UE. Dotyczy to także prywatnych odrzutowców oligarchów" - wyjaśniła szefowa KE.

KE chce zablokować rosyjską propagandę w Unii Europejskiej

"Po drugie, zakazujemy machiny medialnej Kremla w UE. Państwowe (media) Russia Today i Sputnik oraz ich spółki zależne nie będą już mogły szerzyć swoich kłamstw, aby usprawiedliwiać wojnę Putina. Opracowujemy narzędzia do zakazania ich toksycznej i szkodliwej dezinformacji w Europie" - dodała.

Zapowiedziała też prace nad zakazaniem rosyjskim oligarchom wykorzystywania ich aktywów finansowych na unijnych rynkach.

"Putin wkroczył na ścieżkę mającą na celu zniszczenie Ukrainy. Ale to, co w rzeczywistości robi, to niszczy także przyszłość jego własnego kraju" - oceniła von der Leyen.

Władze Ukrainy apelują do Apple i YouTube’a

W piątek Mykhailo Fedorov zaapelował do szefa Apple Tima Cooka, żeby koncern wstrzymał dostarczanie swoich produktów do Rosji i zablokował użytkownikom z tego kraju dostęp do platformy App Store.

Natomiast w sobotę Oleksandr Tkachenko, minister kultury i polityki informacyjnej Ukrainy, opublikował pismo, w którym zaapelował do YouTube’a, żeby zablokował wszystkie kanały stanowiące rosyjską propagandę.

Po stronie Ukrainy w wojnie z rosyjską agresją stanął kolektyw hakerski Anonymous. W czwartej wypowiedział oficjalnie wojnę cybernetyczną Rosji, a w kolejnych dniach doprowadził do problemów w działaniu wielu serwisów internetowych rosyjskich urzędów, instytucji i mediów państwowych, przejął poufne dane ministerstwa obrony i współpracującego z Rosją białoruskiego producenta broni.

W sobotę w rosyjskich kanałach telewizyjnych, kontrolowanych przez państwo, pojawiły się urywki z ukraińską muzyką i symbolami narodowymi oraz rzetelnymi relacjami o skutkach rosyjskiej agresji militarnej.

Z kolei Elon Musk w odpowiedzi na prośbę Mykhailo Fedorova poinformował, że jego firma SpaceX zaczęła świadczyć w Ukrainie swój internet satelitarny Starlink i dostarcza więcej terminali potrzebnych do korzystania z tej usługi.

Rosja poza Eurowizją i europejską organizacją agencji informacyjnych

W piątek po południu Europejska Unia Nadawców (EBU) poinformowała, że wykluczyła Rosję z tegorocznego konkursu piosenki Eurowizji, którego EBU jest organizatorem. Konkurs odbędzie się w maju w Turynie na północy Włoch.

W sobotę Rosja ogłosiła, że jej państwowi nadawcy Pierwyj Kanał (C1R), Wszechrosyjska Państwowa Kompania Telewizyjna i Radiowa (VGTRK) oraz Radio Dom Ostakino rezygnują z członkostwa w EBU.

Stowarzyszenie Agencji Prasowych (EANA) poinformowało w niedzielę, że zawiesza członkostwo rosyjskiej agencji TASS w swej organizacji w oczekiwaniu na decyzję o jej ewentualnym wykluczeniu, którą może podjąć tylko zgromadzenie ogólne EANA.

W sobotę o wykluczenie TASS z organizacji zaapelował Wojciech Surmacz, prezes Polskiej Agencji Informacyjnej.

Dołącz do dyskusji: Szefowa KE zapowiada kupno broni dla Ukrainy i zablokowanie mediów propagandowych Rosji

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ertu
Chwała Ukrainie. I co tu się dziwić, że Rosja nie chciała zachodnich mediów u siebie.
odpowiedź
User
3cityBOY
Sankcje na Niemcy. Ostre. Natychmiast. Naladowali pistolet Putinowi.
odpowiedź
User
...
Odcinając spoleczenstwa od roznych źródeł infotmacji traktuja ich jak bezmozgich idiotow bez prawa do własnych wniosków.
odpowiedź