SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Szefowa KE zapowiada kupno broni dla Ukrainy i zablokowanie mediów propagandowych Rosji

- Russia Today i Sputnik oraz ich spółki zależne nie będą już mogły szerzyć swoich kłamstw, aby usprawiedliwić wojnę Putina - zapowiedziała w niedzielę Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej. Zapowiedziała, że Unia Europejska sfinansuje i kupi broń i sprzęt dla Ukrainy.

Unia Europejska po raz pierwszy sfinansuje zakup i dostawę broni oraz sprzętu do zaatakowanego kraju - powiedziała w niedzielę w Brukseli przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, przedstawiając szereg kolejnych restrykcji wobec Rosji w związku z inwazją na Ukrainę.

"Wzmacniamy także nasze sankcje wobec Kremla. Po pierwsze, zamykamy przestrzeń powietrzną UE dla samolotów należących do Rosji, zarejestrowanych w Rosji lub kontrolowanych przez Rosję. Nie będą one mogły lądować, startować ani przelatywać nad terytorium UE. Dotyczy to także prywatnych odrzutowców oligarchów" - wyjaśniła szefowa KE.

KE chce zablokować rosyjską propagandę w Unii Europejskiej

"Po drugie, zakazujemy machiny medialnej Kremla w UE. Państwowe (media) Russia Today i Sputnik oraz ich spółki zależne nie będą już mogły szerzyć swoich kłamstw, aby usprawiedliwiać wojnę Putina. Opracowujemy narzędzia do zakazania ich toksycznej i szkodliwej dezinformacji w Europie" - dodała.

Zapowiedziała też prace nad zakazaniem rosyjskim oligarchom wykorzystywania ich aktywów finansowych na unijnych rynkach.

"Putin wkroczył na ścieżkę mającą na celu zniszczenie Ukrainy. Ale to, co w rzeczywistości robi, to niszczy także przyszłość jego własnego kraju" - oceniła von der Leyen.

Władze Ukrainy apelują do Apple i YouTube’a

W piątek Mykhailo Fedorov zaapelował do szefa Apple Tima Cooka, żeby koncern wstrzymał dostarczanie swoich produktów do Rosji i zablokował użytkownikom z tego kraju dostęp do platformy App Store.

Natomiast w sobotę Oleksandr Tkachenko, minister kultury i polityki informacyjnej Ukrainy, opublikował pismo, w którym zaapelował do YouTube’a, żeby zablokował wszystkie kanały stanowiące rosyjską propagandę.

Po stronie Ukrainy w wojnie z rosyjską agresją stanął kolektyw hakerski Anonymous. W czwartej wypowiedział oficjalnie wojnę cybernetyczną Rosji, a w kolejnych dniach doprowadził do problemów w działaniu wielu serwisów internetowych rosyjskich urzędów, instytucji i mediów państwowych, przejął poufne dane ministerstwa obrony i współpracującego z Rosją białoruskiego producenta broni.

W sobotę w rosyjskich kanałach telewizyjnych, kontrolowanych przez państwo, pojawiły się urywki z ukraińską muzyką i symbolami narodowymi oraz rzetelnymi relacjami o skutkach rosyjskiej agresji militarnej.

Z kolei Elon Musk w odpowiedzi na prośbę Mykhailo Fedorova poinformował, że jego firma SpaceX zaczęła świadczyć w Ukrainie swój internet satelitarny Starlink i dostarcza więcej terminali potrzebnych do korzystania z tej usługi.

Rosja poza Eurowizją i europejską organizacją agencji informacyjnych

W piątek po południu Europejska Unia Nadawców (EBU) poinformowała, że wykluczyła Rosję z tegorocznego konkursu piosenki Eurowizji, którego EBU jest organizatorem. Konkurs odbędzie się w maju w Turynie na północy Włoch.

W sobotę Rosja ogłosiła, że jej państwowi nadawcy Pierwyj Kanał (C1R), Wszechrosyjska Państwowa Kompania Telewizyjna i Radiowa (VGTRK) oraz Radio Dom Ostakino rezygnują z członkostwa w EBU.

Stowarzyszenie Agencji Prasowych (EANA) poinformowało w niedzielę, że zawiesza członkostwo rosyjskiej agencji TASS w swej organizacji w oczekiwaniu na decyzję o jej ewentualnym wykluczeniu, którą może podjąć tylko zgromadzenie ogólne EANA.

W sobotę o wykluczenie TASS z organizacji zaapelował Wojciech Surmacz, prezes Polskiej Agencji Informacyjnej.

Dołącz do dyskusji: Szefowa KE zapowiada kupno broni dla Ukrainy i zablokowanie mediów propagandowych Rosji

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ertu
Chwała Ukrainie. I co tu się dziwić, że Rosja nie chciała zachodnich mediów u siebie.
odpowiedź
User
co tam słychać ciekawego?
KOPACZ SŁUCHA I NIE ROZUMIE
KOPACZ SŁUCHA I NIE ROZUMIE
KOPACZ SŁUCHA I NIE ROZUMIE
KOPACZ SŁUCHA I NIE ROZUMIE
KOPACZ SŁUCHA I NIE ROZUMIE
odpowiedź
User
3cityBOY
Sankcje na Niemcy. Ostre. Natychmiast. Naladowali pistolet Putinowi.
odpowiedź