SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Unia szykuje nowe przepisy. Mają chronić media przed wpływami politycznymi

Komisja Europejska zamierza wprowadzić nowe przepisy o nazwie Media Freedom Act. Regulacje mają zapewnić ochronę wydawców przed wpływami i naciskami politycznymi, a także ograniczyć przejmowanie mniejszych wydawców przez medialne koncerny.

fot. Shutterstock.comArticle

Komisja Europejska poinformowała, że jej urzędnicy rozpoczęli prace nad nowymi przepisami, które będą miały na celu powstrzymanie niepokojących trendów w postaci rosnącej ingerencji politycznej w media i wzrostu liczby przejęć mniejszych rywali przez duże grupy medialne.

Media Freedom Act w 2022 roku?

Komisja Europejska przedstawi w 2022 r. ustawę o wolności mediów nazwaną Media Freedom Act, której celem będzie zapobieganie wpływom politycznym i zapewnienie pluralizmu w mediach 27 państw członkowskich bloku oraz krajów kandydujących, które chcą do niego przystąpić - poinformowali brukselscy urzędnicy podczas European News Media Forum.

Komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton wyjaśnia, że celem ustawy będzie zapewnienie integralności i niezależności unijnego rynku mediów.

- Chcemy działać przeciwko wszelkiego rodzaju nieuzasadnionym ingerencjom w działalność unijnych firm medialnych - zaznaczył Thierry w wystąpieniu. - Musimy być pewni, że istnieją zabezpieczenia pluralizmu mediów, w tym tych działających online, aby nikt nie urósł zbyt duży i nie zdominował debaty publicznej.

Zapowiedź ma miejsce w obliczu szerokiego pogorszenia się rankingów krajów Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej w Światowym Indeksie Wolności Prasy z 2021 r.

Czytaj także: Unia Europejska potępia likwidację Białoruskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy

Zdaniem KE upolitycznienie mediów publicznych i niezależnych w regionie to długoterminowa tendencja, która nasiliła się w ciągu ostatnich kilku lat, a pandemia Covid-19 stała się okazją dla niektórych rządów do sprawowania większej kontroli nad mediami.

Potrzebne są przepisy

Wiceprzewodnicząca Komisji ds. wartości i przejrzystości Vera Jourova potwierdziła tendencję władz w niektórych krajach unijnych do podporządkowania sobie mediów.

- Byliśmy świadkami wielu prób ingerencji rządów w media, podważania ich niezależności, a tym samym zakłócania rynku – przyznała Jourova. - Potrzebujemy szeregu przepisów opartych na wspólnych zasadach, takich jak niezależność redakcyjna mediów i przejrzystość własności. Dlatego potrzebne są przepisy na poziomie wspólnoty.

Jourova przypomniała o działaniach, które UE już podejmuje w tym zakresie, przeznaczając do 2027 r. co najmniej 75 mln euro z programu „Kreatywna Europa" na projekty dotyczące wolności i pluralizmu mediów.

Czytaj także: Unia Europejska oskarży Apple o działania monopolistyczne. Chodzi o relacje z deweloperami w App Store

Dołącz do dyskusji: Unia szykuje nowe przepisy. Mają chronić media przed wpływami politycznymi

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
poPO
Halo wolne media!! Przecież UE wprowadza dokładnie to co w Polsce nazwano "lex TVN", czyli chroni rodzimy rynek przed firmami z poza Unii.
odpowiedź
User
Don Corleone From Calabria ...
no to Holandia jako członek UE a tam ma swoją siedzibę właściciel TVN będzie zadowolona a że Firma Holenderska ma Właściciela z USA to niema znaczenia wystarczy znać prawo UE poPo
odpowiedź
User
Adam
uderzą w TVN i Onet?
odpowiedź