SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Komisja Europejska zapowiada transgraniczny dostęp do treści internetowych

Komisja Europejska przewiduje nowe przepisy, które pozwolą mieszkańcom wszystkich krajów Unii na dostęp do wykupionych przez nich treści cyfrowych podczas pobytu za granicą. - Osoby, które legalnie zakupiły treści powinny mieć możliwość zabrania ich ze sobą do każdego miejsca w Europie - podkreśla Andrus Ansip, wiceprzewodniczący KE ds. jednolitego rynku cyfrowego.

Komisja Europejska poinformowała o projekcie nowych przepisów unijnych, które mają być częścią budowy strategii jednolitego rynku cyfrowego. Jej wprowadzenie jest planowane na terenie wszystkich krajów członkowskich UE.

W komunikacie KE ujawnia m.in. plan wprowadzenia regulacji dotyczących korzystania z dostępu do płatnych treści udostępnianych w różnych serwisach internetowych. Komisja za niedostosowaną do obecnych realiów uważa praktykę daleko posuniętej lokalizacji w dostępie do filmów, książek czy nagrań muzycznych online.

- Dla przykładu: francuski użytkownik serwisu internetowego MyTF1 z filmami i serialami nie może wypożyczyć filmu, będąc w podróży służbowej do Wielkiej Brytanii. Holenderski subskrybent serwisu Netflix udający się do Niemiec może oglądać tylko filmy udostępnione przez Netflix niemieckim klientom. Jeżeli natomiast odwiedzi Polskę, nie będzie mógł oglądać żadnych filmów z Netflix, gdyż serwis ten jest tam niedostępny - wylicza KE zapowiadając jednocześnie, że tego typu praktyki muszą ulec zmianie, a dostęp do twórczości kulturalnej w cyfrowej dystrybucji zostanie znacznie rozszerzony.

Plan Komisji zakłada, że każdy obywatel Unii, który wykupi płatny dostęp do określonych treści w internecie będzie mógł z niego korzystać niezależnie od miejsca, w którym przebywa aktualnie na terenie wspólnoty. Unijni urzędnicy zapowiadają też, że podobnym transgranicznym modyfikacjom ulegnie też możliwość korzystania z programów telewizyjnych czy audycji radiowych.

- Osoby, które legalnie zakupiły treści - książki, filmy, mecze piłki nożnej, seriale telewizyjne - powinny mieć możliwość zabrania ich ze sobą do każdego miejsca w Europie - podkreśla Andrus Ansip, wiceprzewodniczący KE ds. jednolitego rynku cyfrowego. - To rzeczywista zmiana, podobna do zniesienia opłat roamingowych.

Komisja zapowiada, że dalsze szczegóły dotyczące nowych regulacji prawnych zostaną podane wiosną 2016 r. Według planów projektowane obecnie przepisy miałyby wejść w życie na terenie UE w 2017 r.

Dołącz do dyskusji: Komisja Europejska zapowiada transgraniczny dostęp do treści internetowych

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
obywatel UE
Niech się zajmą lepiej tym, co potrafią najlepiej - prostowaniem bananów i łowieniem ślimaków lądowych.
odpowiedź
User
bovi
w koncu. bardzo dobra decyzja
odpowiedź