SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Komisja Europejska zgodzi się na przejęcie Play przez Iliad

Komisja Europejska wyrazi zgodę na przejęcie Play Communications przez francuską grupę Iliad - wynika z nieoficjalnych informacji. Urzędnicy unijni nie widzą w transakcji zagrożenia dla warunków konkurencji na polskim rynku telekomunikacyjnym.

 

Jean Marc Harion, prezes P4 i UPC PolskaArticle

W drugiej połowie września br. pojawiła się informacja o tym, że Play Communications, operator polskiej sieci komórkowej Play przyjął ofertę zakupu 100 proc. udziałów tej spółki przez francuską grupę telekomunikacyjną Iliad.

W sumie za 100 proc. akcji Playa francuska grupa telekomunikacyjna, kontrolowana przez miliardera Xaviera Niela, chce zapłacić 2,2 mld euro (około 10 mld zł). Porozumiała się z dwoma głównymi akcjonariuszami jednej z czterech największych sieci mobilnych w Polsce - Thorem Bjorgolfssonem i Panosem Germanosem.

W wezwaniu Iliad zaproponował 39 zł za akcję Play. Zaznaczono, że średnia arytmetyczna cen akcji Play, którymi handlowano na giełdzie przez ostatnie 6 miesięcy wynosi 30,6 zł. Tym samym cena w wezwaniu jest od niej o 27,4 proc. wyższa. Zapisy do sprzedaży walorów Play będą przyjmowane od 19 października do 17 listopada br. W wezwaniu pośredniczy biuro maklerskie Santander Bank Polska.

Czytaj także: Grupa Iliad wprowadza do Polski spółkę Scaleway, centrum danych rusza w Warszawie

Według ekspertów, z którymi rozmawiały Wirtualnemedia.pl przejęcie może oznaczać m.in. szerszą ofertę internetu stacjonarnego i usług konwergentnych ze strony Play.

Komisja Europejska da zielone światło

Transakcja przejęcia Play przez Iliad wymaga akceptacji odpowiednich instytucji regulacyjnych, wśród których jest Komisja Europejska, która ma czas na rozpatrzenie wniosku złożonego przez francuską grupę do 26 października br.

Jak podaje Reuters na podstawie własnych informacji KE zamierza udzielić zgody na zaplanowaną transakcję. Jak zaznaczają źródła Komisja nie widzi w przejęciu Play przez Iliad zagrożenia dla warunków uczciwej konkurencji na polskim rynku, bowiem w tym wypadku nie zmniejszy się liczba operatorów oferujących użytkownikom swoje usługi.

W II kwartale 2019 roku Play zanotował przychody w wysokości ponad 1,75 mld złotych, zaś zysk netto spółki osiągnął poziom 254 mln. W całej pierwszej połowie br. operator poprawił te wskaźniki odpowiednio o 3,6 oraz 32,6 proc. Na koniec czerwca całkowita liczba użytkowników sieci przekraczała 15 mln, z czego ponad 66 proc. stanowili abonenci. Uruchomiona wiosną 2019 r. platforma Play Now TV Box ma 17,6 tys. odbiorców.

Czytaj także: Po decyzji UOKiK-u Play będzie zwracał klientom ofert prepaidowych niewykorzystane środki

Dołącz do dyskusji: Komisja Europejska zgodzi się na przejęcie Play przez Iliad

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Kuba
Czas uciekać z Play
odpowiedź
User
giga
uśmiechnieta twarz spełnionego managera😁 przytulic tyle milionow w kolonii;)
odpowiedź
User
no no
Urzędnicy unijni nie widzą w transakcji zagrożenia dla warunków konkurencji na polskim rynku telekomunikacyjnym - hm na 4 siecie w Polsce , DWIE !!! francuzkie Orange i teraz Iliad
odpowiedź