SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Komisja Nadzoru Finansowego: Nie manipulowano kursem KGHM-u

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF), po przeprowadzeniu standardowych czynności wyjaśniających, według wstępnych ustaleń w obrocie akcjami spółki KGHM oraz kontraktami terminowymi na akcje KGHM w okresie poprzedzającym exposé Prezesa Rady Ministrów nie stwierdził nieprawidłowości, podała Komisja w komunikacie.

Komisja Nadzoru Finansowego: Nie manipulowano kursem KGHM-u

„W szczególności wstępna analiza nie wskazuje, aby przed ogłoszeniem przez Prezesa Rady Ministrów planowanych zmian w opłatach eksploatacyjnych od kopalin miało miejsce wykorzystanie tej informacji w obrocie giełdowym. Czynności wyjaśniające standardowo przeprowadzone przez UKNF obejmowały m.in.: identyfikację stron transakcji sprzedaży oraz kupna akcji KGHM w okresie poprzedzającym ogłoszenie informacji o zmianach w opłatach eksploatacyjnych od kopalin, identyfikację stron transakcji krótkiej sprzedaży akcji KGHM w ww. okresie (99,85% akcji sprzedawali 'na krótko' animatorzy, czyli podmioty prowadzące działalność maklerską wspomagające płynność), analizę wcześniejszej aktywności inwestycyjnej zidentyfikowanych podmiotów i osób fizycznych mających istotny udział w sprzedaży akcji KGHM w okresie poprzedzającym exposé, analizę aktywności inwestorów na kontraktach terminowych na akcje KGHM w okresie poprzedza jącym exposé oraz ich wcześniejszych działań inwestycyjnych" - czytamy w komunikacie.

Ostateczna weryfikacja będzie możliwa m.in. po zebraniu szczegółowych informacji o klientach zagranicznych firm inwestycyjnych (tzw. zdalnych członków GPW) od zagranicznych nadzorów nad rynkiem kapitałowym, podano również.

W dniu 18 listopada podczas swojego expose premier Donald Tusk zapowiedział wprowadzenie podatku od wydobycia miedzi i srebra, co błyskawicznie przeceniło KGHM. Kurs spółki w reakcji spadł o kilkanaście proc.

  • Więcej informacji:
  • KGHM
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Komisja Nadzoru Finansowego: Nie manipulowano kursem KGHM-u

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl