SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Co z koncesjami kanałów TVN? KRRiT analizuje nowego właściciela

Po finalizacji fuzji WarnerMedia z Discovery firma WarnerBros.Discovery jest nowym właścicielem TVN. Rzeczniczka KRRiT Teresa Brykczyńska w rozmowie z Wirtualnemedia.pl zapowiada analizę w tej sprawie. Prof. Janusz Kawecki cytuje natomiast przepisy, które pozwalają odebrać stacjom koncesje.

TVN Grupa Discovery musiała czekać kilkanaście miesięcy na przedłużenie koncesji dla TVN24, a następnie TVN7. Członkowie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji przekonywali, że stacja łamie ustawę o radiofonii i telewizji. Pozwala ona, żeby polską koncesję utrzymały spółki z siedzibą w Europejskim Obszarze Gospodarczym. Formalnym właścicielem TVN jest Polish Television Holding z Amsterdamu, ale należała ona do amerykańskiego koncernu Discovery. Po finalizacji połączenia tej firmy z WarnerMedia polska stacja to część WarnerBros.Discovery.

Będzie analiza o wpływie nowego właściciela TVN na rynek

Choć decyzja o przedłużeniu koncesji dla TVN7 zbiegła się z wizytą amerykańskiego sekretarza obrony i zapadła kilka dni przed inwazją Rosji na Ukrainę, to KRRiT nie zamierza przejść obojętnie wobec zmian w strukturze własnościowej TVN Grupy Discovery.

- Już kilka miesięcy temu, zaraz po oficjalnych zapowiedziach nadchodzącej fuzji, KRRiT deklarowała podjęcie działań  w celu dokładnego zbadania wpływu tej transakcji na polski rynek mediów. Taka analiza zostanie przez organ przeprowadzona - informuje portal Wirtualnemedia.pl Teresa Brykczyńska, rzeczniczka prasowa KRRiT.

Przewodniczący KRRiT już podczas konferencji Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej w maju ub.r. nie krył zaniepokojenia fuzją WarnerMedia z Discovery. - Większych fuzji na rynku medialnym już nie będzie i wszyscy tutaj pewnie za wyjątkiem obecnej pani prezes Doroty Żurkowskiej-Bytner (przyp. red. członek zarządu TVN Grupy Discovery) mogą się czuć zaniepokojeni. W związku z tym moim zdaniem pewne rozwiązania dla polskiego rynku trzeba wprowadzać w tej chwili - zasugerował Witold Kołodziejski. Wówczas nie sprecyzował jakie rozwiązania ma na myśli.

Później pojawił się projekt nazywany „Lex TVN”. Zmusiłby on Discovery do odsprzedaży większościowego pakietu udziałów w TVN. Został jednak zawetowany przez prezydenta Andrzeja Dudę. W KRRiT pojawiły się też głosy, że jeśli dojdzie do finalizacji fuzji i nowy koncern stanie się właścicielem TVN, to KRRiT będzie mogła skorzystać z zapisów artykułu 38 ustawy o radiofonii i telewizji. Dotyczy on możliwości odebrania koncesji.

Choć nowy właściciel poprawi pozycję TVN na rynku m.in. za sprawą dostępu do hollywoodzkich produkcji WarnerBros, to trudno mówić o dominującej pozycji tej stacji czy grupy medialnej. Na rynku naziemnym jej konkurentami są bowiem np. TVP, Polsat czy TV Puls. Jeśli dojdzie kiedyś do integracji Playera i HBO Max, to w streamingu nadal liderem jest Netflix, działają m.in. Canal+ online, Amazon Prime Video, Viaplay, Polsat Box GO, WP Pilot, a wkrótce dołączą do nich także Disney+ i SkyShowtime. Pod koniec grudnia ub.r. na fuzję WarnerMedia z Discovery zgodziła się zresztą Komisja Europejska.

Prof. Kawecki informuje o możliwości cofnięcia koncesji

Największym przeciwnikiem przedłużenia koncesji dla TVN24 i TVN7 w KRRiT jest prof. Janusz Kawecki. Jak komentuje finalizację fuzji WarnerMedia z Discovery? - Do dnia dzisiejszego KRRiT nie została poinformowana przez koncesjonariusza (TVN SA) o takiej fuzji. Z tego powodu nie wypowiadam się na temat wnoszony do obiegu medialnego bez jego formalnego i zgodnego z ustawą przekazania wniosku do regulatora (KRRiT) - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl zasiadający w KRRiT Kawecki.

TVN Grupa Discovery nie chce komentować sprawy i nie zdradza czy wyśle do KRRiT informacje o zmianach w strukturze właścicielskiej. Zapewnia tylko, że działa zgodnie z obowiązującym prawem. Jakie konsekwencje może ponieść TVN Grupa Discovery w przypadku braku przekazania takiej informacji do KRRiT? - Sytuacja może być odpowiednia do opisanej np. w art. 38 ust. 2 pkt. 4 - odpowiada Kawecki, członek KRRiT. Artykuł ten przewiduje, że koncesja może być cofnięta m.in. jeśli „nastąpi przejęcie bezpośredniej lub pośredniej kontroli nad działalnością nadawcy przez inną osobę”.

Dołącz do dyskusji: Co z koncesjami kanałów TVN? KRRiT analizuje nowego właściciela

35 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
kambalarz
I na analizowaniu się skończy.

Musieliby być bardzo głupi aby w obecnej sytuacji w Ukrainie coś robić...
odpowiedź
User
Wartylla
Już kucharka Trybunalska bez wykształcenia przebiera nogami aby uznać te kanały za niezgodne z konstytucją.
odpowiedź
User
widz555
Wojna, a w KRRiTV dzień jak codzień.
odpowiedź