SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kongres USA przesłucha największe firmy technologiczne. Na liście Google, Facebook, Amazon i Apple

W ramach zapowiedzianego wcześniej postępowania Kongres USA zaplanował na 16 lipca 2019 roku przesłuchanie menedżerów wysokiego szczebla reprezentujących Google, Facebooka, Amazona i Apple. Kongresmeni zamierzają sprawdzić czy funkcjonujące na amerykańskim rynku największe spółki technologiczne nie naruszają zasad uczciwej konkurencji.

O tym, że Kongres USA rozpoczyna postępowanie wyjaśniające w sprawie roli jaką odgrywają na amerykańskim rynku największe firmy technologiczne poinformowano na początku czerwca br.

Według zapowiedzi kongresmeni chcą ustalić czy technologiczni giganci nie mają dominującej roli w gospodarce USA, a jeśli tak to czy nie wykorzystują tej pozycji w sposób sprzeczny z przepisami dotyczącymi uczciwej konkurencji.

Teraz oficjalnie zapowiedziano, że 16 lipca br. odbędzie się przesłuchanie w Izbie Reprezentantów Kongresu, w którym mają uczestniczyć menedżerowie wysokiego szczebla pochodzący z największych koncernów technologicznych. Udział w spotkaniu zapowiedzieli także członkowie komisji sprawiedliwości.

Zgodnie z planem w przyszłym tygodniu w Kongresie mają się pojawić: Adam Cohen, director of economic policy w Google, Nate Sutton, associate general counsel for regulation w Amazonie, Matt Perault, head of global policy development w Facebooku oraz Kyle Andeer, vice president for corporate law w koncernie Apple.

Służby informacyjne Kongresu nie podały szczegółów dotyczących tego jakie obszary działalności technologicznych gigantów będą najbardziej interesowały przesłuchujących. Z kolei żadna z wezwanych na przesłuchanie firm nie zdecydowała się na komentarz w tej sprawie.

W przeszłości koncern Google był już przedmiotem zainteresowania amerykańskich regulatorów, a konkretnie Federalnej Komisji Handlu. Wówczas jednak firma doszła z urzędnikami do porozumienia i zmieniała niektóre praktyki biznesowe. Nieco inaczej jest w Europie, gdzie Google w 2017 r. otrzymał od Unii Europejskiej karę w kwocie 2,42 mld euro za faworyzowanie swojej porównywarki cenowej, zaś w połowie 2018 r. spotkał się z jeszcze wyższą grzywną w wysokości 4,34 mld euro za praktyki monopolistyczne związane z systemem Android.

Z kolei Mark Zuckerberg, szef Facebooka był w ub.r. przesłuchiwany w Senacie USA w związku z aferą Cambridge Analytica, a obecnie prowadzone jest przez Federalną Komisję Handlu dochodzenie dotyczące prywatności użytkowników Facebooka, w wyniku którego serwis może zapłacić wielomiliardową karę.

Dołącz do dyskusji: Kongres USA przesłucha największe firmy technologiczne. Na liście Google, Facebook, Amazon i Apple

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gość54321
No i super.
odpowiedź
User
Alex
Czas ulgi na rozruszanie interesu ewidentnie już się dla nich skończył. Pora zacząć płacić podatki...
odpowiedź