SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Koniec abonamentu rtv. Od 2019 roku do TVP i Polskiego Radia będzie trafiać nawet 2 mld zł rocznie

- Praktycznie jest już zdecydowane, że od przyszłego roku abonament radiowo-telewizyjny będzie pokrywany z budżetu państwa - utrzymuje zapowiedzi z początku roku Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych. Od 2019 roku abonament radiowo-telewizyjny ma zostać zniesiony i zastąpiony publiczną daniną w wysokości nawet 2 mld zł rocznie.

Krzysztof Czabański, Foto: Wojciech Kusiński/PR Article

Już w styczniu br. Krzysztof Czabański, poseł PiS i przewodniczący Rady Mediów Narodowych, zapowiedział, że od początku 2019 roku nie będzie obowiązywał abonament radiowo telewizyjny, a zamiast niego media publiczne będą otrzymywać dotację z budżetu państwa. Podkreślał, że prace nad sposobem finansowania mediów publicznych toczą się w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W tym tygodniu Rada Ministrów przyjęła przygotowany przez MKiDN projekt nowelizacji ustaw o radiofonii i telewizji oraz o opłatach abonamentowych. Nowe przepisy zmieniają m.in. definicję misji publicznej oraz wprowadzają karty powinności i zasadę, środki publiczne mogą pokrywać tylko koszty netto tej misji. W nowelizacji nie wprowadzono jednak żadnych zmian w zakresie sposobu finansowania mediów publicznych.

- Ministerstwo Kultury jest przygotowane na każdą decyzję polityczną, jaka zostanie podjęta w kwestii finansowania mediów publicznych: czy ma być to uszczelnienie abonamentu, opcja PIT/KRUS czy finansowanie z budżetu państwa. Możemy uruchomić każdą z tych trzech możliwości - powiedział portalowi Wirtualnemedia.pl na początku marca Paweł Lewandowski, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.

- Praktycznie jest już zdecydowane, że od przyszłego roku abonament radiowo-telewizyjny będzie pokrywany z budżetu państwa - utrzymuje swoje zapowiedzi Krzysztof Czabański w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”.

Zdaniem przewodniczącego RMN, finansowanie mediów publicznych pochłania około 2,5-3 mld zł rocznie. Telewizja Polska i Polskie Radio emitują reklamy i zarabiają ok. 1 mld zł rocznie, dlatego pozostała część (czyli nawet dwa miliardy złotych) będzie przekazywana z budżetu państwa.

Wprowadzenie nowego sposobu finansowania mediów publicznych wcale nie oznacza jednak, że reklamy od razu znikną z TVP i Polskiego Radia. Czabański wyjaśnia, że jeśli finansowanie z budżetu byłoby „duże i stabilne, możliwe są ograniczenia”. - Najpierw solidny fundament finansowy, potem ewentualne korekty w polityce reklamowej - dodaje.

Sceptycznie do tych planów w lutym odnosiła się posłanka Elżbieta Kruk, była przewodnicząca Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, a obecnie zasiadająca w Radzie Mediów Narodowych. Dodała, że mimo wszystko pewnym jest, iż abonament w tej formule, w jakiej obecnie istnieje, musi być zlikwidowany. Ale Rada nie ma prawa do inicjatywy ustawodawczej.

Wiosną ub.r. Ministerstwo Kultury zgłosiło projekt nowelizacji obecnej ustawy abonamentowej, w ramach którego operatorzy płatnej telewizji mieliby przekazywać Poczcie Polskiej (która odpowiada za pobór abonamentu rtv) podstawowe dane swoich klientów i informować ich o obowiązku płacenia daniny. Resort szacował, że w efekcie tej zmiany abonament zacznie płacić ok. 2,8 mln użytkowników płatnej tv, co przyniesie mediom publicznym ok. 600 mln zł rocznie. Projekt przeszedł pierwsze czytanie w Sejmie, po czym trafił do komisji sejmowej. Ostatecznie nie opuścił komisji i w połowie ub.r. prace nad nim utknęły w martwym punkcie.

Według danych Krajowe Rady Radiofonii i Telewizji w ub.r. abonament rtv terminowo płaciło 1,03 mln gospodarstw domowych. 3,59 mln ma zarejestrowane odbiorniki i jest zwolnione z abonamentu, a 8,94 mln nie zarejestrowało odbiorników lub zrobiło to, ale nie płaci abonamentu.

W ub.r. Telewizja Polska zanotowała wzrost wpływów z abonamentu radiowo-telewizyjnego o 69,9 proc. do 622,5 mln zł. Natomiast Polskie Radio miało z abonamentu 193,4 mln zł, o 4,06 proc. więcej niż rok wcześniej.

Pod koniec ub.r. w ramach nowelizacji zeszłorocznego budżetu przyznano mediom publicznym 980 mln zł rekompensaty za wpływy z abonamentu utracone w latach 2010-2017 wskutek zwolnienia z tej opłaty niektórych grup społecznych. Z tej puli 860 mln zł dostanie Telewizja Polska, 62,2 mln zł - Polskie Radio, a 57,8 mln zł - 17 rozgłośni regionalnych Polskiego Radia. Dodatkowo Telewizja Polska pod koniec lipca ub.r. uzyskała 800 mln zł kredytu ze Skarbu Państwa.

Obecnie właściciele odbiorników telewizyjnych powinni płacić abonament wynoszący 22,70 zł miesięcznie. W przypadku radia taka opłata wynosi 7 zł miesięcznie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Koniec abonamentu rtv. Od 2019 roku do TVP i Polskiego Radia będzie trafiać nawet 2 mld zł rocznie

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
rozbawiony socjalistami z piSSu
Szkoda słów towarzysz Czabański. Najpierw hamletyzujecie, że nastąpi radykalna poprawa ściągalności abonamentu, który MUSI być.. Potem wpadacie na pomysł, że zrobi to Poczta Polska , a abonament MUSI być.. Potem, że zakłady energetyczne. Potem, że z rachunkiem za telefon. Potem, że razem a PiTem to połączycie. Potem dramatycznie oświadczacie, że to...honorowo jest płacić abonament i apelujecie do sumienia Polaków. Potem, że opłata audiowizualna. Potem, że połączycie to z płatną tv. Teraz oświadczacie, że abonament do likwidacji i zostaje celowa dotacja (de facto podatek). Oto wasze pomysły przez 2,5 roku. Nie licząc ministra Lewandowskiego, który latał kilkukrotnie do Brukseli, by przekonać się czy nie zostanie to zablokowane jako niedozwolona pomoc (a co można było sprawdzić przez google).
Oto wasz wytężony dorobek dla V RP. Oto wasza - towarzyszu- jasna i czytelna wizja mediów publi...tfu...partyjnych w Polsce.
Gratulacje towarzyszu. Macie już jakiś nowy pomysł na przyszły tydzień?
59 9
odpowiedź
User
Irek2222
Teraz to dopiero starczy im na odpowiednie do ambicji premie.
78 11
odpowiedź
User
Matematyka
1,12 mln gospodarstw zapłaciło po niecałe 300zł - czyli razem 330 mln zł - i zdarzył się cud - pieniądze się rozmnożyły do 750 mln zł :-)
Dobra zmiana to potrafi...
34 8
odpowiedź
User
gfn
Wyrzucanie pieniędzy w błoto
17 22
odpowiedź
User
trocki
Nie wolno wierzyć w żadne słowo pisdzielcom,nie wolno ufać żadnemu pisiorowi.Oni kłamią i łżą w żywe oczy,a najlepiej przedstawił to "rozbawiony",moje gratulacje.Od kilku tygodni widzimy co te szuje wyprawiają.
60 50
odpowiedź