SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVN przekazał KRRiT informacje na temat struktury właścicielskiej

Prof. Tadeusz Kowalski zwrócił się do przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z wnioskiem o uzupełnienie porządku środowych obrad Rady o głosowanie nad przedłużeniem koncesji dla HGTV - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. Wygasa ona w czerwcu, a nadawca - spółka TVN - stara się o ten dokument od dziewięciu miesięcy. - W mojej ocenie nie zachodzą żadne przesłanki, uniemożliwiające podjęcie stosownej uchwały - ocenia prof. Kowalski.

KRRiT nadal nie przedłużyła koncesji kanału HGTVArticle

Koncesja satelitarno-kablowa stacji HGTV wygasa 26 czerwca br., a wniosek o jej przedłużenie wpłynął do regulatora niemal dokładnie na rok przed upływem ważności: 23 czerwca ub.r. Mimo to wciąż nie został rozpatrzony. 

Powodów jest kilka. Najpierw KRRiT „wnikliwie badała ofertę programową stacji”. Potem szef KRRiT, Maciej Świrski wystąpił o dodatkową ekspertyzę, na temat rzekomego „handlu koncesjami” w przypadku TVN. Jedną z najważniejszych przyczyn ma być jednak niejasna – zdaniem organu regulacyjnego – struktura właścicielska TVN. 

- Moim zdaniem wszystko w strukturze własnościowej TVN jest jasne, ale skoro ta rzecz wstrzymuje wydanie koncesji, wyszedłem z inicjatywą, by TVN sporządziła dokument opisujący tę strukturę i nadesłała do Rady. Może to skróci proces przedłużania koncesji. Jednak z tego co wiem stosowny dokument nie trafił jeszcze do przewodniczącego – mówił nam na początku marca br. prof. Tadeusz Kowalski, członek KRRiT. Jakie są prawdziwe przyczyny grania na zwłokę w przypadku koncesji dla HGTV można tylko się domyślać. Wiadomo, że Maciej Świrski nie przepada za TVN, czemu dawał niejednokrotnie wyraz.

KRRiT ma już wszystkie dane na temat struktury własnościowej

Jak się dowiedzieliśmy, spółka TVN, by skrócić czas procedowania, w marcu przekazała przewodniczącemu oraz wszystkim członkom KRRiT informacje o swojej strukturze własnościowej. I to dwukrotnie: w pismach z 10 i 28 marca br. 

- Nie chcąc narażać organu na kolejne przegrane procesy sądowe, zwróciłem również uwagę na prawomocny wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 28 marca 2023 r. stwierdzający, że w toczącym się w latach 2021-2022 postępowaniu o przedłużenie koncesji TVN7, bezczynność przewodniczącego organu miała charakter rażącego naruszenia prawa – informuje prof. Tadeusz Kowalski.

Pod koniec marca br. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną wniesioną przez przewodniczącego KRRiT na postępowanie, dotyczące stwierdzenia bezczynności regulatora przy postępowaniu koncesyjnym stacji TVN7. Sąd podtrzymał, że przewodniczący dopuścił się "rażącego naruszenia prawa" przez wydłużanie postępowania o przedłużenie koncesji TVN7.

We wrześniu 2022 WSA uznał, że KRRiT wykazała się bezczynnością w tej sprawie, mającą „charakter rażącego naruszenia prawa”. Krajowa Rada została też zobowiązana do zwrotu TVN kosztów postępowania w wysokości 597 zł. W skardze kasacyjnej zakwestionowano tylko drugą część decyzji, dotyczącą "rażącego naruszenia prawa".

- Te dwie przesłanki – narażenie na proces oraz kompletna informacja nt. struktury właścicielskiej przekazana regulatorowi - stanowią podstawę, aby członkowie KRRiT na najbliższym posiedzeniu zajęli się wreszcie rekoncesjonowaniem HGTV - uważa prof. Kowalski. Zwrócił się on zatem z wnioskiem do Macieja Świrskiego o „pilne uzupełnienia zaplanowanego na 5 kwietnia br., porządku posiedzenia Rady" o punkt dotyczący rozstrzygnięcia wniosku o przedłużenie koncesji HGTV. 

Czy członkowie rady będą głosowali? Nie wiadomo

- O tym, czy ten punkt zostanie wprowadzony do porządku, zadecydują w dniu spotkania członkowie Rady – mówi portalowi Wirtualnemedia.pl prof. Kowalski - W mojej ocenie nie zachodzą żadne przesłanki uniemożliwiające podjęcie, bez zbędnej zwłoki, uchwały o przedłużeniu koncesji - dodaje.

Można jednak przypuszczać, że w środę Krajowa Rada nie zajmie się jednak tematem HGTV. TVN24 czekał na decyzję o rekoncesji 19 miesięcy. W lutym 2022 roku – na kilka dni przed jej wygaśnięciem – Rada przedłużyła także koncesję TVN7. Oczekiwanie na tę decyzję trwało około 14 miesięcy. 

Z danych Nielsena wynika, że udział w rynku HGTV w grupie 4+ w 2021 roku wyniósł 0,39 proc. Wynik w grupie 16-49 był identyczny.

Dołącz do dyskusji: TVN przekazał KRRiT informacje na temat struktury właścicielskiej

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Yu
Oczywiście że sprawa jest jasna. Słup w Amsterdamie to omijanie polskiego prawa. Dworak powinien za to ponieść konsekwencje.
odpowiedź
User
Seba
TVN7 pusci maraton filmowy o papieżu to od razu dostaną
odpowiedź
User
Med
Urzędnik państwowy powinien za zaniechania odpowiadać własnym majątkiem. Zapłaciłby raz taki Świrski karę i skończyłoby się świrowanie.
odpowiedź