SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Koniec lokat antypodatkowych, banki narażone na odpływ środków

Bankom które finansują  w dużej mierze swoją akcję kredytową środkami pochodzącymi z  tzw. lokat antypodatkowych grozi gwałtowny odpływ środków, a także/lub gwałtowny wzrost kosztów finansowania w związku z planowanymi  w 2012 r.  zmianami w ordynacji podatkowej, napisał w liście do prezesów banków przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Andrzej Jakubiak.

Koniec lokat antypodatkowych, banki narażone na odpływ środków

„Banki finansujące swoją działalność z tzw. lokat antypodatkowych, w szczególności te, w których obserwuje się znaczącą koncentrację tego typu lokat w źródłach finansowania, narażone są na gwałtowny odpływ środków oraz/lub gwałtowny wzrost kosztów finansowania spowodowany wejściem w życie proponowanych zmian w przepisach ordynacji podatkowej"- podkreślił Jakubiak w liście.

W jego ocenie, wynikające z tego ryzyko płynności oraz ryzyko wyniku finansowego „powinno być przedmiotem szczególnego zainteresowania i analiz ze strony władz banków, przede wszystkim w zakresie efektywnego ograniczenia ww. rodzajów ryzyka".  Jakubiak oczekuje, że banki podejmą niezbędne działania oraz odpowiednio przygotują się do zmian w otoczeniu biznesowym i prawnym.

Z danych Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego wynika, że według stanu na 31 sierpnia tzw. lokaty antypodatkowe stanowiły ok. 20% depozytów gospodarstw domowych w bankach posiadających tego typu produkty, zaś w całym sektorze udział ten wynosił ok. 17%. Łączna wartość zgromadzonych przez banki tego typu środków przekroczyła 70 mld zł.

„Tym samym, mając na względzie zarówno skalę tzw. lokat antypodatkowych w sektorze bankowym, jak i zapowiedzi Ministerstwa Finansów dotyczące zmiany przepisów ordynacji podatkowej należy zwrócić uwagę na wynikające z tego zagrożenia oraz na zidentyfikowane  nieprawidłowości występujące w zarządzaniu ryzykiem braku zgodności w bankach"- czytamy w liście.

Przewodniczący KNF  zaznaczył, że obserwowana przez UKNF sytuacja pokazuje, że funkcjonowanie w wybranych bankach jednostek ds. zarządzania ryzykiem braku zgodności jest nieskuteczne i może stanowić podstawę do zastosowania wobec banku sankcji nadzorczych przewidzianych w ustawie Prawo bankowe.

„W związku z tym oczekuję, że banki niezwłocznie dokonają przeglądu oraz wyeliminują stwierdzone nieprawidłowości w procesie zarządzania ryzykiem braku zgodności"- czytamy także.

Informacje o podjętych działaniach powinny zostać przekazane do UKNF nie później niż do końca grudnia 2011 r.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Koniec lokat antypodatkowych, banki narażone na odpływ środków

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl