SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

TVP2 zdejmuje program „Magazyn kryminalny 997”. Michał Fajbusiewicz: będę domagał się zwrotu kosztów

„Magazyn kryminalny 997” znika definitywnie z anteny TVP2. - Jeśli teraz nie dogadamy się z telewizją w sprawie zwrotu choćby części kosztów za wyprodukowane już odcinki, będziemy się procesować - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Michał Fajbusiewicz.

Michał Fajbusiewicz Article

Fajbusiewicz wraz z ekipą nakręcili siedem pierwszych odcinków z jedenastu zamówionych przez TVP, jeszcze we wrześniu br. W myśl umowy z nadawcą „Magazyn kryminalny 997” miał być emitowany od 5 października, co czwartek o godz. 22.40 w TVP2. - To już nie będzie ten sam program, chociaż utrzymany w tej samej formule. Zaskoczę widza tym, że niczego nie zmieniając - pokażę nową wartość - zapowiadał tuż przed emisją nowej serii Michał Fajbusiewicz.

Jednak po wyemitowaniu pierwszego odcinka TVP zdecydowała o zawieszeniu serii. Fajbusiewicz mówił nam wówczas, że sytuacja jest dla niego zaskakująca. - Umowa jest na 11 odcinków. Zrobiliśmy siedem. Nie zapłacono nam jeszcze ani złotówki. Teraz pewnie telewizja będzie chciała nam udowodnić, że zrobiliśmy słaby program i nie mogą go ani emitować, ani za niego zapłacić. W całej swojej 40-letniej pracy w telewizji nie spotkałem się z takim przypadkiem.

Przywrócenie „Magazynu kryminalnego 997” do TVP2 skrytykował prawicowy publicysta Witold Gadowski, który wytknął programowi PRL-owskie korzenie.

Kilka dni temu Michał Fajbusiewicz dostał pismo od szefostwa TVP, w którym poinformowano go, że umowa zostaje rozwiązana, a program nie trafi już na antenę. - Nie podano przy tym powodów podjęcia takiej decyzji - mówi nam dziennikarz.

Podkreśla, że nie tylko on, ale przede wszystkim pracująca z nim ekipa zaangażowała w produkcję gotowych już odcinków kilkaset tysięcy złotych. - Będziemy domagali się zwrotu przynajmniej jakiejś rozsądnej części tej kwoty, jakiej - tego nie mogę zdradzić, ze względu na dobro toczących się właśnie w telewizji rozmów. Jeżeli telewizja zachowa się honorowo, osiągniemy konsensus i weźmiemy pieniądze, na które zgodzą się obie strony, jeżeli jednak nie, będę musiał skierować sprawę do sądu. Bardzo chciałbym tego uniknąć - podkreśla Fajbusiewicz w rozmowie z Wirtualnemedia.pl.

Jak się dowiadujemy, dziennikarz ma już propozycje od dwóch komercyjnych telewizji na realizację magazynu kryminalnego w podobnej formule jak w TVP2. Czy się jednak zdecyduje i na którą z ofert - tego na razie sam zainteresowany nie wie.

„Magazyn kryminalny 997” emitowany był od października 1986 roku. Michał Fajbusiewicz - wówczas dziennikarz łódzkiego ośrodka TVP - nie od razu go prowadził, chociaż od pierwszego odcinka realizował. Do roku 1990 gospodarzem programu był płk. Jan Płócienniczak, a od 1990 do 2010 roku - właśnie Fajbusiewicz. W 2009 roku magazyn trafił na antenę TVP Info, a potem - na krótko – z powrotem do TVP2. Ostatni odcinek nadano tam 10 grudnia 2010 roku. Od 2013 roku program pod nazwą „997 - Fajbusiewicz na tropie” nadawany był przez Polsat Play, natomiast od 2016 roku na kanale CI Polsat można było oglądać program „Cała prawda o zbrodni” z tym samym prowadzącym.

Według danych Nielsen Audience Measurement w pierwszych trzech kwartałach br. TVP2 zanotowała 476 553 widzów średniej oglądalności minutowej i 7,57 proc. udziału w rynku oglądalności.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TVP2 zdejmuje program „Magazyn kryminalny 997”. Michał Fajbusiewicz: będę domagał się zwrotu kosztów

25 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
aZaliż
Jestem niemile zaskoczony faktem, że tak doświadczony dziennikarz jak pan Fajbusiewicz, dał się podejść prezesowi Kurskiemu jak małe dziecko.

Może powinien zrealizować specjalny odcinek swojego programu o tym jak prezes telewizji publicznej zrobił go w bambuko?
odpowiedź
User
OLO
"Przywrócenie „Magazynu kryminalnego 997” do TVP2 skrytykował prawicowy publicysta Witold Gadowski, który wytknął programowi PRL-owskie korzenie." a TV PiS, to ma jakie korzenie? Skoro tak chętnie jakiś prawak wytyka PRLowskie korzenie, to powinna zakończyć działalność TV piS. Prawaczku myśl, co za głupoty gadasz.
87 23
odpowiedź
User
Prawa i sprawiedliwości
Powinni oddać mu należność za wszystkie wyprodukowane odcinki. Takie są zasady w produkcji telewizyjnej tak na świecie jak i w Polsce. Michał Fajbusiewicz został najzwyczajniej w świecie oszukany. I to jescze w świetle reflektorów, jego wielkiego powrotu to telewizji publicznej. To jest pospolite oszustwo metodą na "prezesa Jacka".
odpowiedź