SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Serwis streamingowy czołowych nadawców zakończył działalność

W poniedziałek francuski serwis streamingowy Salto zakończył działalność. Za wspólnym projektem stała publiczna France Télévisions, a także komercyjni nadawcy TF1 i M6. Likwidowana platforma miała 800 tys. subskrybentów.

Serwis streamingowy Salto zakończył działalnośćSerwis streamingowy Salto zakończył działalność

Salto oferował linearne kanały telewizyjne oraz wideo na żądanie (filmy, seriale, programy, transmisje sportowe) związanych z nim nadawców. Założeniem serwisu było oferowanie francuskich produkcji. Przygotowania do startu platformy rozpoczęły się w czerwcu 2018 roku, ale Salto wystartował dopiero w październiku 2020 roku.

Inicjatywa była krytykowana za to, że zbyt długo przygotowywano jej start. Do tego czasu amerykańskie Netflix czy Amazon Prime Video umocniły pozycję na francuskim rynku. Salto mógłby poradzić sobie lepiej, gdyby nawiązał sieć współpracy z innymi platformami, operatorami telekomunikacyjnymi i dostawcami płatnej telewizji. Tymczasem platformę oferowały tylko Amazon Prime Video i siostrzana firma TF1, czyli Bouygues Télécom.

Wiele treści spoza Francji

Na początku 2023 roku zamiar zamknięcia serwisu zgłosiła France Télévisions.  Już w listopadzie 2022 roku komercyjni akcjonariusze Salto, czyli TF1 i M6 potwierdzili swoje plany wycofania się z przedsięwzięcia. Wówczas czołowe stacje komercyjne zrezygnowały z fuzji. France Télévisions poinformowała, że opuściłaby platformę, gdyby doszło do połączenia TF1 i M6. Nadawca publiczny chciał sprzedać swoje udziały. Umowa z hiszpańską platformą Agile nie została jednak podpisana. Inwestycją w Salto przestały się też interesować Amazon Prime Video oraz Canal+.

Salto był dostępny za 7,99 euro miesięcznie lub 69,99 euro rocznie. Miał zawierać najwięcej francuskich produkcji. Szybko okazało się jednak, że te pojawiają się na konkurencyjnych platformach, a serwis stawia na treści ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

W Polsce bez wspólnej platformy

Jesienią 2019 roku TVN Grupa Discovery i Cyfrowy Polsat poinformowały, że podpisały umowę joint venture dotyczącą utworzenia wspólnej platformy VoD. Miały w niej być dostępne produkcje Grupy TVN, Telewizji Polsat i od zewnętrznych podmiotów. Firmy zwróciły się nawet o zgodę na wdrożenie projektu w życie do Komisji Europejskiej. Stało się tak ze względu na skalę działalności obu firm, których wpływy przekraczają 2,4 mld euro rocznie. Bruksela zdecydowała, że sprawa trafi do polskiego Urzędu Konkurencji i Konsumentów. Stosowny wniosek do UOKiK jednak nie wpłynął.

Wówczas rozpoczęły się przygotowania do fuzji Warner Media z Discovery. - Widzicie Państwo co się dzieje na rynku światowym. Są różne inicjatywy prowadzone, różne merger (przyp. red. połączenia). To zostawię tytułem komentarza - tłumaczył przed rokiem Maciej Stec, wiceprezes Cyfrowego Polsatu. Warner Bros. Discovery woli stawiać na własne serwisy Player i HBO Max. Za rok w Europie planuje utworzyć nowy serwis z treściami od HBO Max i Discovery+. Telewizja Polsat rozwija Polsat Go i Polsat Box Go, natomiast Telewizja Polska platformy TVP VOD i TVP GO.

Dołącz do dyskusji: Serwis streamingowy czołowych nadawców zakończył działalność

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
WM
Znowu tytuł w formie clickbaita. Wstyd. Celowo pomijacie fakt, iż chodzi o zagraniczne serwisy, aby mimo wszystko sprowokować czytelnika do kliknięcia.
odpowiedź
User
I znowu o Francji
Co wy, do k.rwy nędzy, macie z tą Francją?! Jeszcze więcej piszcie o tych żabojadach, a pies z kulawą nogą nie będzie zaglądać na ten portal.
odpowiedź