SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

"Koperty" tylko dla niepełnosprawnych

Ruszyła ogólnopolska akcja parkingowa

W ramach programu Polska bez barier 10 września, w 24 miastach Polski jednocześnie, z inicjatywy Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji rusza kampania parkingowa pod hasłem "Czy naprawdę chciałbyś być na naszym miejscu?". Celem akcji jest zwrócenie uwagi na problem zajmowania przez pełnosprawnych kierowców "kopert", czyli miejsc przeznaczonych wyłącznie dla osób niepełnosprawnych.

Według szacunków GUS w Polsce żyje ok. 5,5 mln osób niepełnosprawnych (dane z 2003r.). Z myślą o nich na parkingach przy budynkach użyteczności publicznej wydzielono specjalne miejsca postojowe. Zgodnie z polskim ustawodawstwem prawo do parkowania na nich mają tylko osoby posiadające kartę parkingową. Jest ona przyznawana osobom o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz osobom o ograniczonej sprawności ruchowej. Pomimo jasno określonych przepisów prawo to nie jest jednak respektowane.

Celem kampanii, prowadzonej z inicjatywy Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji, jest zwrócenie uwagi na ten problem nie tylko kierowcom, lecz także przedstawicielom Straży Miejskiej, Policji oraz osobom odpowiedzialnym za ochronę obiektów, przy których wyznaczono "koperty". W ten sposób Stowarzyszenie włącza się w prowadzone już wcześniej w różnych miejscach Polski akcje mające na celu zniwelowanie tego problemu. Stowarzyszenie, chcąc dotrzeć do jak największej liczby osób, oprócz Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, zaprosiło do współpracy 23 inne ośrodki miejskie. Wszyscy partnerzy otrzymali materiały promocyjne mające wesprzeć kampanię, w tym spoty - telewizyjny i radiowy oraz ulotki wraz ze skryptem instruującym, jak przeprowadzić akcję. Na 150 tys. ulotek umieszczono deklarację skierowaną do Sejmu, Senatu i Prezydenta Rzeczpospolitej, za pomocą której można się opowiedzieć za wprowadzeniem zmian w prawie o ruchu drogowym. Organizatorzy akcji postulują przede wszystkim wprowadzenie zapisu o odholowywaniu na koszt właścicieli samochodów bezprawnie zaparkowanych na miejscach dla niepełnosprawnych.

"Pełnosprawni kierowcy bardzo często nie respektują potrzeb ich niepełnosprawnych kolegów. Brakuje im wyobraźni, traktują "koperty" jako kaprys czy coś naprawdę awaryjnego, co potrzebne jest wyjątkowo rzadko i uważają, że zajęcie takiego miejsca "na chwilę" nikomu nie zaszkodzi. Osoba niepełnosprawna musi wtedy szukać innego, często oddalonego od punktu, do którego chciała się dostać, miejsca parkingowego. Zwykłe miejsca parkingowe są zbyt wąskie, aby niepełnosprawny kierowca mógł swobodnie, nie wysiadając zza kierownicy, wyjąć wózek inwalidzki i rozłożyć go obok samochodu. Osoby niepełnosprawne wobec takiej beztroski są pozbawione możliwości normalnego i swobodnego funkcjonowania." - powiedział Piotr Pawłowski, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji.

Dotychczas chęć przeprowadzenia kampanii w swoim mieście zgłosiły: Bydgoszcz, Ciechanów, Częstochowa, Elbląg, Gdynia, Kalisz, Katowice, Konin, Kraków, Lublin, Łódź, Mysłowice, Płock, Poznań, Radomsko, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Szklarska Poręba, Warszawa, Włocławek, Wrocław, Zabrze i Zielona Góra.

W akcję Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji włączyła się również firma kurierska Messenger Service Stolica SA, która z początkiem września rozpoczęła cykl szkoleń dla ponad 1500 swoich kurierów. W trakcie szkoleń pracownikom zostanie przypomniane, aby nie parkowali pojazdów na miejscach dla niepełnosprawnych. Dodatkowo kurierzy będą dystrybuowali ulotki akcji oraz zgłaszali przypadki złego parkowania.

Więcej informacji o "Kampanii Parkingowej" oraz wyniki sondy na jej temat można znaleźć na stronie www.niepelnosprawni.info.

Akcję wspierają: PFRON, UE, Urząd Miasta Stołecznego Warszawa, Miasto Gdynia, Straż Miejska m.st. Warszawy, Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie, CH Klif, CH Ikea, firma kurierska Stolica, Leo Burnett Warszawa, Rowland Communications, Dom Mediowy Starlink, SMG/KRC Poland.

Patroni medialni: TVP3, TVN TURBO, Auto Świat, Życie Warszawy, Radio RMF FM, Radio Gold, Radio Jazz, magazyn Integracja, www.ngo.pl, www.niepelnosprawni.info oraz www.gazeta.pl.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: "Koperty" tylko dla niepełnosprawnych

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl