SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Korekta przetoczyła się przez GPW pod presją sprzedających

Po sześciu dniach prób przełamania okolic 2550 pkt, dziś WIG20 spadł o 1,5 proc. To najmocniejszy dzienny spadek indeksu od sześciu tygodni i najniższe zamknięcie od 30 lipca, wskazują analitycy.

Korekta przetoczyła się przez GPW pod presją sprzedających

„Notowania rozpoczęły się od ustanowienia luki bessy na wykresie. Spadek był pochodną rynkowych nastrojów w Europie, gdzie indeksy także przechodziły korektę spadkową. W ciągu dnia negatywne nastroje pogłębiały się, kiedy inwestorzy zdali sobie sprawę, że w istocie rynki znalazły się w ślepym zaułku” – zaznaczył analityk Open Finance, Emil Szweda.

Indeksy akcji rosną od początku lipca bez większej korekty, a większa część z nich znalazła się w obszarze wykupienia rynku, co groziło w każdej chwili rozpoczęciem korekty spadkowej usprawiedliwianej realizacją zysków.

„W poniedziałek ceny nadal rosły, a pretekstem było oczekiwanie na dzisiejszą decyzję Fed, co do dalszego luzowania polityki monetarnej. Tyle tylko, że pozytywna decyzja (za taką rynki uznałyby powrót do skupu obligacji skarbowych) została tym samym wliczona w ceny akcji, a przecież wcale nie jest pewna. Być może przyniosłaby ona lepsze efekty rynkom finansowym niż gospodarce, co niekoniecznie musi być intencją Fed” – dodał Szweda.

Zaznaczył, że do korekty na rynkach akcji dojść musiało - jeśli nie dziś, to jutro (w reakcji na decyzję Fed - jaka by ona nie była). Na europejskich parkietach indeksy traciły do 1 do 2,5 proc. (BUX).

„Na naszym rynku inwestorzy mogli się przekonać, że okolice 2550 pkt, są faktycznie trudne do przeniknięcia przez WIG20, ponieważ nieudane próby wyjścia wyżej trwały przez cały ubiegły tydzień i na początku wczorajszej sesji. Niewiele wyżej (2620 pkt) znajduje się także szczyt fali wzrostowej trwającej od lutego 2009 do kwietnia br., który także mógłby zatrzymać obecną falę wzrostową” – ocenił analityk OF.

Jego zdaniem, w takiej perspektywie widać zatem, że mimo pozytywnych sygnałów z gospodarki (głównie polskiej i niemieckiej) rynek tak czy inaczej dojrzewał do korekty, a kwestią do ustalenia pozostawał termin rozpoczęcia (dziś lub w środę).

„Teraz ten temat jest zastępowany przez inny - kiedy zostanie ona zatrzymana. Wzrost obrotów na spadkowej sesji (są one prawie dwa razy wyższe niż w poniedziałek czy w piątek) wskazuje na pewną determinację sprzedających. Do pierwszego wsparcia (2490 pkt - dołek z 30 lipca) miejsca jest niewiele. Dla inwestorów średnioterminowych sygnałem do wyjścia z rynku może być dopiero przełamanie okolic 2250 pkt (dołki z końca maja i początku lipca)” – podsumował Szweda.

WIG 20 stracił 1,53% i wynosi 2489,77 pkt. WIG zniżkował 1,21% i wynosi 42663,65 pkt. Obroty wyniosły 1,69 mld zł.

  • Więcej informacji:
  • GPW
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Korekta przetoczyła się przez GPW pod presją sprzedających

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl