SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP zmienia korespondenta na Ukrainie. Tomasz Jędruchów w nowej placówce

Szefem placówki korespondenckiej Telewizji Polskiej w Kijowie został Piotr Kućma. Zastąpił Tomasza Jędruchowa, który będzie korespondentem nadawcy w nowo utworzonej placówce w Czechach.

Piotr Kućma i Tomasz Jędruchów, fot. TVPArticle

Od lutego ub.r. Piotr Kućma przez wiele tygodni relacjonował dla TVP Info i programów informacyjnych TVP wojnę na Ukrainę. Był też wysłannikiem nadawcy do wielu państw, w których działy się istotne wydarzenia.

Tomasz Jędruchów od połowy czerwca będzie korespondentem Telewizji Polskiej w Pradze.

- TVP decyduje się na otwarcie placówki korespondenckiej w Czechach. Region Europy Środkowej i Środkowo-Wschodniej jest niezwykle istotny z punktu widzenia dużego znaczenia zarówno Grupy Wyszehradzkiej, jak i Międzymorza. Jesteśmy świadkami zacieśniania współpracy gospodarczej między Polską, a krajami regionu, co w oczywisty sposób, również w kontekście rosyjskiej agresywnej polityki, jest interesujące dla Widza - komentują dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej Michał Adamczyk i wicedyrektor TAI ds. TVP Info Samuel Pereira.

- 19 miesięcy na Ukrainie, w tym 463 dni na wojnie... Pora stawić czoło nowym wyzwaniom - stwierdził Tomasz Jędruchów na Twitterze.

Tomasz Jędruchów na Ukrainie przez trzy lata

Od 2016 roku Tomasz Jędruchów był korespondentem Telewizji Polskiej w Rosji. Wcześniej, w latach 2008-2011 regularnie przyjeżdżał do Rosji jako wysłannik Polskiego Radia.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Opuścił Rosję we wrześniu 2021 roku, ponieważ władze nie przedłużyły mu akredytacji. Miał to być odwet za politykę Polski wobec Rosji, a także krytyczne treści w TVP o rosyjskiej polityce. Władze rosyjskie dały do zrozumienia, że akredytacji nie dostanie również żaden inny dziennikarz TVP.

Publiczny nadawca zdecydował się wtedy otworzyć placówkę korespondencką w Kijowie, odpowiadającą za relacje z różnych krajów ze wschodu Europy, także z Rosji.

Piotr Kućma z Telewizją Polską jest związany od 20 lat. Był kolejno reporterem TVP3 Warszawa, TVP Polonia i działu krajowego TVP Info. Od dziewięciu lat pracuje w redakcji zagranicznej TVP Info.

Od wybuchu wojny w Ukrainie przygotowywał relacje z Odessy, Mikołajowa, Kijowa, Lwowa, Dniepru, Krzywego Rogu, ukraińskiego Donbasu oraz obwodów charkowskiego i chersońskiego.

Adamczyk i Pereira zmieniają TVP Info

Zmiana korespondenta na Ukrainie i utworzenie placówki w Pradze to kolejna decyzja nowego kierownictwa Telewizyjnej Agencji Informacyjnej (Michał Adamczyk i Samuel Pereira na obecne stanowiska zostali powołani pod koniec kwietnia).

W zeszły wtorek w TVP Info o godz. 21 zadebiutował program „Fakty czy kłamstwa?”, którego gospodarzem jest Jakub Maciejewski, dziennikarz tygodnika „Sieci” i portalu wPolityce.pl. Pierwszy odcinek oglądało 690 tys. widzów. Natomiast na sobotę wieczorem zaplanowano w stacji pierwszy odcinek cyklu „Demaskatorzy”, w którym Wojciech Mucha i Wojciech Pokora będą prowadzić „przegląd toksycznych narracji obecnych w polskiej, europejskiej i transatlantyckiej przestrzeni informacyjnej”.

Według danych Nielsen Audience Measurement w kwietniu br. średnia widownia minutowa TVP Info wynosiła 238 246 osób, co dało 4,23 proc. udziału w rynku oglądalności (po spadku rok do roku o 27,1 proc.).

Dołącz do dyskusji: TVP zmienia korespondenta na Ukrainie. Tomasz Jędruchów w nowej placówce

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
To źle
Jędruchów to zawodowiec. Kućma daleko z tyłu. A, i całe szczęście że to nie Grzywaczewski, którego wadę wymowy można by jeszcze pominąć, ale ten jego lans na FB jest naprawdę przesadzony.
odpowiedź
User
Gość X
Jędruchów pracował także dla Rosji, teraz wraca na stare śmieci, bo pracował już w Czechach dla Polskiego Radia, gdzie zastąpił Pawła Szukałę.
odpowiedź
User
Wiesiek
Jedruchów słaby. Tylko czytał depesze PAP. Nic nie potrafił sam zrobić. Zero reportaży, ciekawych wyjazdów. Dobrze się stało. W Czechach pewnie też sobie nie poradzi...
odpowiedź