SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Kornel Morawiecki zmarł w wieku 78 lat. Kondolencje od polityków, dziennikarzy i firm państwowych

W poniedziałek w wieku 78 lat zmarł Kornel Morawiecki. Był wieloletnim działaczem Solidarności Walczącej, posłem, kandydował na prezydenta RP, zajmował się też działalnością publicystyczną.

Kornel Morawiecki Article

Kornel Morawiecki od dłuższego czasu zmagał się z chorobą, przebywał w szpitalu. W styczniu br. ujawnił, że cierpi na nowotwór trzustki.

O jego śmierci poinformowano w poniedziałek w południe.

Kornel Morawiecki w działalność publiczną był zaangażowany przez 50 lat. W 1968 roku uczestniczył w strajkach studenckich, wydawał ulotki przeciwko interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji.

W 1979 roku zaczął współpracę z wydawanym we Wrocławiu przez opozycję antykomunistyczną periodykiem „Biuletyn Dolnośląski”. W 1980 roku uczestniczył w organizowaniu regionalnych struktur „Solidarności”, brał udział w pierwszym ogólnopolskim zjeździe tej organizacji.

Po ogłoszeniu stanu wojennego przez prawie sześć lat ukrywał się przed milicją i SB. Jednocześnie zajmował się wydawaniem prasy podziemnej, m.in. pisma „Z dnia na dzień” i wydawnictw Regionalnego Komitetu Strajkowego „Solidarność”. Wiosną 1982 roku założył Solidarność Walczącą. Po aresztowaniu w listopadzie 1987 roku i kilku miesiącach w areszcie został wydalony do Wiednia, wrócił potajemnie pod koniec 1988 roku.

Po upadku komunizmu Kornel Morawiecki trzykrotnie ogłosił start w wyborach na prezydenta Polski. W 1990 i 2015 roku nie zabrał 100 tys. podpisów poparcia, a w 2010 roku otrzymał 21,6 tys. głosów (0,13 proc. ogółu).

Był zaangażowany w wiele ugrupowań prawicowych, w 1990 roku założył własną Partię Wolność. Jesienią 2015 roku został wybrany do Sejmu z listy Kukiz ’15 w okręgu wrocławskim. Prezydent Andrzej Duda wyznaczył go na marszałka seniora Sejmu w kończącej się kadencji. Wiosną 2016 roku Morawiecki odszedł z Kukiz ’15, założył własne koło poselskie i partę Wolni i Solidarni. W bieżącej kampanii wyborczej był kandydatem PiS do Senatu.

Kornel Morawiecki zajmował się też działalnością publicystyczną. Był redaktorem naczelnym ukazującego się od 2011 roku dwutygodnika „Gazeta Obywatelska”.

W minionym tygodniu Kornel Morawiecki został odznaczony przez Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego „w uznaniu znamienitych zasług na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej i państwowej”. W br. otrzymał też Krzyż Komandorski Orderu Zasługi od premiera Węgier Viktora Orbana.

Kondolencje od dziennikarzy, polityków i firm państwowych

Na Twitterze wielu polityków z różnych partii po śmierci Kornela Morawieckiego złożyło kondolencje jego najbliższej rodzinie, m.in. premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. - Z ogromnym żalem potwierdzam, że zmarł dziś Kornel Morawiecki - Marszałek Senior Sejmu RP, kawaler Orderu Orła Białego. Człowiek, który całe życie poświęcił walce o wolną Polskę. Prosimy o modlitwę w tej trudnej chwili - stwierdził rzecznik rządu Piotr Müller.

- Odszedł Kornel Morawiecki - wielki polski patriota, opozycjonista w czasach PRL, polityk. Cześć Jego Pamięci! - napisał minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. - Odszedł Kornel Morawiecki, twórca i legenda Solidarności Walczącej. W latach 80tych uczył mnie konspiracji i walki o wolną Polskę. Cześć i chwała Jego pamięci - stwierdził przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna.

- Odszedł Pan Marszałek Kornel Morawiecki. Niezłomny Wojownik o wolną, suwerenną i niepodległą Polskę. Twórca i symbol Solidarności Walczącej. Cześć Jego pamięci! RiP - napisał Andrzej Duda.

- Panie Premierze, proszę przyjąć serdeczne wyrazy współczucia dla Pana i całej rodziny. Będziemy pamiętać o Pańskim Ojcu i jego pracy dla naszej Ojczyzny - napisał przewodniczący Komisji Europejskiej Donald Tusk.

Kondolencje składali też dziennikarze. - Odszedł Kornel Morawiecki. Wielki człowiek, wielki polityk - legenda Solidarności Walczącej. Ogromne wyrazy współczucia dla Mateusza Morawieckiego i rodziny marszałka seniora. Cześć Jego pamięci - stwierdził Marcin Makowski z „Do Rzeczy” i Wirtualnej Polski.

- Nie żyje Marszałek Kornel Morawiecki, ikona podziemia antykomunistycznego, postać legendarna. Miałam zaszczyt poznać Go dwa lata temu na konferencji w Paryżu. Ciepły, przyjazny i bardzo skromny człowiek. Wyrazy współczucia, Panie Premierz - napisała Dominika Cosic z Telewizji Polskiej. - Odszedł jeden z najciekawszych ludzi jakich spotkałem w życiu. Bohater naszej wolności. Dziękuję Kornelu za Twoją niezłomność i walkę. Odpoczywaj w pokoju - stwierdził Igor Janke, przez wiele lat dziennikarz, autor książki „Twierdza” o działaczach Solidarności Walczącej.

- Panie Premierze, najszczersze kondolencje od wszystkich redakcji Strefy Wolnego Słowa i klubów GP. Pana Ojciec dobrze zasłużył się Polsce. Niech Bóg go przyjmie do Swojego Królestwa - napisał Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie”.

Ponadto kondolencje złożyły władze niektórych dużych spółek Skarbu Państwa. - Z głębokim żalem przyjmujemy śmierć Kornela Morawieckiego, wielkiego patrioty, działacza opozycji demokratycznej, niezwykle odważnego człowieka. Wyrazy współczucia dla Rodziny i Bliskich - stwierdził Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

- Zarządy spółek Grupa PGE  i pracownicy składają Panu Mateuszowi Morawieckiemu  wyrazy współczucia z powodu śmierci taty, Pana Kornela Morawieckiego - napisał Maciej Szczepaniuk, rzecznik prasowy Polskiej Grupy Energetycznej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej