SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Prokuratura bada podszywanie się w internecie pod banki i fałszywą zbiórkę na szpital

Prokuratura Okręgowa w Warszawie podjęła śledztwo ws. oszustw, w których podszywano się pod instytucje finansowe, żeby wyłudzić pieniądze pod pozorem utraty ich na rzecz rezerwy NBP. Prokuratorzy wspólnie z policją badają też fałszywą zbiórkę internetową na szpital zakaźny w Warszawie oraz oszustwa przy sprzedaży w internecie środków dezynfekujących.

Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, fot. pk.gov.pl Article

Jak poinformowano w komunikacie Prokuratury Krajowej, śledztwo Prokuratury Okręgowej w Warszawie dotyczące oszustw i usiłowania oszustw związanych z epidemią koronawirusa zostało podjęte 18 marca. Chodzi o sytuacje, w których wysyłano SMS-y odsyłające do fałszywych stron logowania do bankowości elektronicznej. Odbiorców zachęcano do logowania się tam, alarmując, że muszą chronić swoje środki na rachunkach bankowych przed utratą na rzecz rezerwy Narodowego Banku Polskiego.

Z kolei pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gdańsku prowadzone są dwa postępowania dotyczące oszustw przy oferowaniu w internecie maseczek ochronnych.

Prokuratura Krajowa podała też, że w ramach współpracy z Rzecznikiem Praw Pacjenta ujawniono przypadki reklamowania i oferowania w internecie usług oraz towarów mających „wytworzyć odporność na koronawirusa”, „skutecznie przeciwdziałać koronawirusowi” czy „likwidować zakażenia koronawirusem”. Prokuratura podkreśla, że takie oferty zamieszczają podmioty bez uprawnień do wykonywania działalności leczniczej i udzielania świadczeń zdrowotnych.

W zeszłym tygodniu na polecenie prokuratora generalnego w Prokuraturze Krajowej powołano zespół prokuratorów ds. koordynacji walki z przestępczością gospodarczą związaną z epidemią koronawirusa.

Jak wyliczyła Prokuratura Krajowa, zespół ten wspólnie z biurem do walki z cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji podjął działania w kilku sprawach. Chodzi m.in. o fałszywą zbiórkę pieniężną zorganizowaną w internecie pod hasłem: „Wsparcie dla Szpitala Zakaźnego w Warszawie w walce z koronawirusem SARS-CoV-2 i chorobą COVID-19”, oszustwa na szkodę wielu pokrzywdzonych przy sprzedaży na platformie aukcyjnej środków dezynfekujących i środków ochrony osobistej, oferty „terapii na koronawirusa” zamieszczonej na portalu aukcyjnym oraz oszustwa na 1,5 mln zł przy sprzedaży jednemu zamawiającemu masek ochronnych.

W komunikacie prokuratury nie wskazano, czy platformą aukcyjną, na której doszło do tych oszustw, jest Allegro czy może inny serwis.

Premier Mateusz Morawiecki w rozporządzeniu z 11 marca zakazał handlu na Allegro i OLX szeregiem produktów do walki z epidemią, m.in. maseczkami i żelami do dezynfekcji.

Natomiast wiele banków od ponad tygodnia z jednej strony zachęca klientów do korzystania z ich usług przez internet, a z drugiej strony przestrzega przed próbami wyłudzeń i innych oszustw związanymi z bankowością elektroniczną.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Prokuratura bada podszywanie się w internecie pod banki i fałszywą zbiórkę na szpital

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
obywatel
Fajne zdjęcie. Zero przemawia, a z tyłu podpis "KROWA" 😄😂
1 0
odpowiedź