SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Prokuratura tworzy zespół ścigający dezinformacje i oszustwa dot. koronawirusa

Na polecenie prokuratora generalnego w Prokuraturze Krajowej powołano zespół prokuratorów ds. koordynacji walki z przestępczością gospodarczą związaną z epidemią koronawirusa. Natomiast Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wspólnie z Inspekcją Handlową będzie analizował wzrost cen.

Zbigniew Ziobro, fot. Ministerstwo SprawiedliwościZbigniew Ziobro, fot. Ministerstwo Sprawiedliwości

W komunikacie prasowym wyliczono, że zespół będzie koordynował walkę z przestępczością gospodarczą dotyczącą następujących działalności:
- sprzedaż, bez uzasadnienia ekonomicznego, po zawyżonych cenach towarów w tym w szczególności artykułów spożywczych, leków, artykułów medycznych, środków dezynfekcyjnych,
- oszustwa dotyczące rzeczywistej wartości, jakości i przydatności nabywanych towarów
- oszustwa internetowe polegające na wyłudzaniu pieniędzy pod pozorem zagrożenia epidemicznego,
- oszustwa polegające na dezinformacji co do działania służb sanitarnych, kontrolnych i ochrony porządku publicznego państwa,
- zawieranie niekorzystnych umów poprzez wykorzystanie trudnego położenia  pokrzywdzonych.

Zespół, w którym są prokuratorzy z Prokuratury Krajowej, utworzono na podstawie zarządzenia prokuratora krajowego z 16 marca br.

W komunikacie zapowiedziano, że zespół będzie analizować informacje o prowadzonych w prokuraturach postępowaniach w celu oceny charakteru i skali przestępczości gospodarczej związanej z koronawirusem. Wyliczono, że „celem ujednolicenia praktyki postępowań i podwyższenia ich skuteczności zespół będzie wyznaczał kierunki postępowań przygotowawczych oraz oceniał zasadność podejmowanych w nich czynności procesowych, w tym przyjętą kwalifikację prawną i stosowanie środków zapobiegawczych”

UOKiK będzie analizował ceny żywności i artykułów higienicznych

W środę Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował, że jego prezes Tomasz Chróstny powołał zespół, który będzie analizował wzrosty cen żywności i produktów higienicznych

W skład zespołu monitorującego ceny w sklepach internetowych wejdą pracownicy UOKIK, zaś pracownicy Inspekcji Handlowej skierowani zostali do monitorowania cen w sklepach, w tym należących do dużych sieci handlowych. Zaznaczono, że UOKiK nie wyklucza również interwencji z zakresu nieuczciwego wykorzystania przewagi kontraktowej w sektorze rolno-spożywczym w odniesieniu do małych i średnich firm, których umowy na dostawę produktów mogą nie być respektowane.

- Epidemia koronawirusa to trudny czas dla nas wszystkich. Niestety, niepokój społeczny wywołany fałszywymi informacjami sprzyja też nieuczciwym działaniom przedsiębiorców. W efekcie wprowadzają oni w błąd, informując, że ich produkty chronią przed chorobą lub wielokrotnie zawyżają cen - opisał Tomasz Chróstny. - Docierają do nas sygnały o rażącym podwyższaniu cen niektórych produktów żywnościowych i artykułów higienicznych. Podjąłem decyzję o powołaniu specjalnego zespołu w urzędzie, który będzie monitorował ceny. Jeśli praktyki zostaną potwierdzone, podejmiemy dalsze działania ograniczające tego typu negatywne zachowania - dodaje.

UOKiK zapowiedział, że nie wyklucza zmian prawnych w przygotowywanej specustawie dającej uprawnienia do egzekwowania i penalizowania sytuacji wykorzystywania strachu przed chorobą do zawyżania cen produktów. Zakłada natomiast możliwość pojawienia się dodatkowych mechanizmów sankcyjnych względem przedsiębiorców nadużywających swobody ustalania cen.

- Działamy efektywnie aby przeciwdziałać wprowadzaniu konsumentów w błąd i wykorzystaniu ich przez nieuczciwych przedsiębiorców. Dzięki współpracy z Allegro, które wykazało się odpowiedzialną postawą, wyeliminowano ponad 50 tysięcy ofert produktów mających rzekomo pomóc w walce z koronawirusem. Dostajemy również skargi na sprzedawanie podstawowych produktów na marżach naruszających zasady współżycia społecznego. Wiele osób próbuje wykorzystać obecną sytuację biznesowo - nie może być jednak mowy o zarabianiu na strachu obywateli - komentuje Tomasz Chróstny.

W środę w zeszłym tygodniu premier wydał zarządzenie zakazujące handlu na Allegro i OLX szeregiem produktów do walki z epidemią, m.in. maseczek i żeli do dezynfekcji.

Dołącz do dyskusji: Prokuratura tworzy zespół ścigający dezinformacje i oszustwa dot. koronawirusa

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
mm
A tak na marginesie, co prokuratura zrobiła z "farmą trolli" zatrudnioną przez Ministerstwo Sprawiedliwości w celu oczerniania przeciwników politycznych?
odpowiedź
User
xc
oho drugie Chiny będziemy mieli ze ściganiem za komentarze na temat zaniżania liczby testów i potencjalnych zakażonych, których nikt nie przebadał
odpowiedź