SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Koronawirus groźniejszy niż sądzono. Może zarażać na odległość 8 metrów

Koronawirus powodujący obecną pandemię po kaszlnięciu przez chorego może rozprzestrzeniać się na odległość do 8 metrów i pozostawać w powietrzu nawet przez 6 minut - wynika z nowych badań fińskich naukowców. Analizy potwierdzają, że noszenie maseczek ochronnych może skutecznie ograniczać ekspansję wirusa, szczególnie w pomieszczeniach zamkniętych.

Pandemia koronawirusa globalnie wciąż się rozszerza. Według oficjalnych danych w czwartek na całym świecie zanotowano ponad 1,5 mln przypadków zarażenia, zaś z górą 90 tys. osób umarło na skutek choroby Covid – 19.

8 metrów strefy zagrożenia

Nad badaniami natury koronawirusa i opracowaniem szczepionki przeciwko niemu pracuje obecnie wielu badaczy na świecie. Teraz dodatkowe istotne informacje na temat wirusa dostarczyli naukowcy z Finlandii.

Grupa badaczy z Aalto University, Finnish Meteorological Institute, VTT Technical Research Centre of Finland i University of Helsinki na podstawie własnych badań stwierdziła, że koronawirus może być bardziej ekspansywny i niebezpieczny niż pierwotnie sądzono.

Z analiz wynika, że kiedy osoba będąca nosicielem wirusa kaszlnie bez żadnej dodatkowej ochrony, to chmura aerozolu zawierająca koronawirusa może się rozprzestrzenić na odległość nawet 8 metrów.

Na potrzeby badań stworzono komputerową symulację opartą na przykładzie supermarketu. Okazuje się, że zagrożone zakażeniem są nawet osoby w alejce sąsiadującej z tą, w której na skutek kaszlnięcia wirus wydostał się na zewnątrz.

Zgodnie z ustaleniami naukowców koronawirus po emisji na zewnątrz unosi się w powietrzu nawet przez 6 minut, a dopiero później opada na powierzchnie, które akurat napotka.

 

Maseczki hamują koronawirusa

Do stworzenia wspomnianej symulacji naukowcy wykorzystali specjalnie skonfigurowany superkomputer udostępniony przez Finnish IT Center for Science. W skład zespołu pracującego nad problemem wchodzili badacze z różnych dziedzin w postaci wirusologów, ekspertów biomedycyny czy fizyków zajmujących się aerozolami.

We wnioskach zespół naukowców podkreśla, że powszechne korzystanie z maseczek nakładanych na twarz w świetle dokonanych przez nich badań może w znaczący sposób przyczynić się do ograniczenia pandemii koronawirusa, w znacznym stopniu bowiem redukuje jego emisję do otoczenia osób chorych lub zakażonych.

Dołącz do dyskusji: Koronawirus groźniejszy niż sądzono. Może zarażać na odległość 8 metrów

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Angel
Ale ściema! KORONAŚWIRUSY! Sami sobie szmaty na tych zapyziałych mordach noście!
odpowiedź
User
Qaz
Dlaczego nie 80 metrów? Nie żałujcie sobie...
odpowiedź