SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Koronawirus na ekranie smartfona groźny przez 28 dni. Konieczne skuteczne odkażanie

Cząsteczki koronawirusa mogą utrzymywać się na ekranie smartfona i pozostawać aktywne nawet przez 28 dni - wynika z badań australijskich naukowców. To dłużej niż w wypadku wirusa grypy. Skuteczną ochronę przed zagrożeniem zachorowania na Covid-19 może zapewnić regularne dezynfekowanie smartfona za pomocą specjalnych preparatów.

Article

Niedawno grupa australijskich naukowców opublikowała w serwisie Virology Journal wyniki nowych badań dotyczących żywotności i aktywności koronawirusa na różnych przedmiotach codziennego użytku.

28 dni na ekranie smartfona

Eksperyment przeprowadzony przez badaczy polegał na umieszczeniu cząsteczek wirusa w wysuszonym sztucznym śluzie w kontrolowanych warunkach na różnych powierzchniach i w temperaturach 20, 30 i 40 stopni. Najdłużej - przez 28 dni - koronawirus pozostawał zdolny do zakażania na banknotach, szkle, z jakiego wykonane są ekrany telefonów komórkowych, a także na stali nierdzewnej. Badania wykazały, że jego żywotności sprzyjają gładkie powierzchnie i niższe temperatury.

Naukowcy zaznaczają, że SARS-CoV-2 jest niezwykle wytrzymały w porównaniu z innymi wirusami. Wyniki badań dowodzą, że może pozostawać zakaźny przez znacznie dłuższy okres, niż ogólnie uznaje się to za możliwe. Tkaniny i inne porowate powierzchnie mogą przenosić wirusa zakaźnego tylko przez połowę tego czasu, czyli około 14 dni.

Badacze podkreślają, że prawie miesięczna aktywność koronawirusa na powierzchni wyświetlacza smartfona stanowi większe zagrożenie niż w wypadku wirusa odpowiedzialnego za zachorowania na grypę, który utrzymuje się na ekranie średnio przez 17 dni.

Dodatkowe zagrożenie stanowi fakt, że telefon jest jednym z najczęściej wykorzystywanych codziennie przedmiotów, zaś koronawirus może zostać na niego przeniesiony na wiele sposobów, m.in. poprzez kontakt z zainfekowanymi powierzchniami, na których spoczywa, czy też z dłońmi użytkownika, który zaniedba zasady higieny.

Czytaj także: Prawie połowa Polaków zmęczona pandemią, 43 proc. nie ufa mediom w tej sprawie

Jak zdezynfekować smartfon

W świetle nowych ustaleń australijskich naukowców jeszcze ważniejsza niż wcześniej staje się konieczność ochrony smartfona przed koronawirusem i jego regularnego dezynfekowania.

Eksperci zaznaczają, że smartfon powinien być odkażany przynajmniej raz dziennie lub po każdym powrocie do domu, o ile na zewnątrz urządzenie było intensywnie wykorzystywane.

Ekran smartfona powinien być dokładnie oczyszczony za pomocą ściereczki z mikrofibry, która zostanie nasączona odpowiednim preparatem. Najlepszym środkiem jest alkohol izopropylowy, który można zdobyć w sprzedaży w postaci gotowego preparatu będącego mieszaniną izopropanolu i wody destylowanej w proporcjach 70 do 30.

Zgodnie z zaleceniami specjalistów po dokładnym rozprowadzeniu środka na powierzchni ekranu należy pozostawić substancję przez co najmniej minutę, a następnie wytrzeć do sucha.

Eksperci i producenci sprzętu odradzają stosowanie do dezynfekcji ekranu alkoholu etylowego i czystej wody utlenionej, ponieważ te substancje mogą uszkodzić w wyświetlaczu warstwę odpowiedzialną za funkcje dotykowe.

Czytaj także: Jolanta Hajdasz i Grzegorz Frątczak zarażeni koronawirusem

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Koronawirus na ekranie smartfona groźny przez 28 dni. Konieczne skuteczne odkażanie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl