SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Koronawirus spowoduje spadek globalnego PKB o 5,2 proc. w 2020 r.

Koronawirus spowoduje spadek globalnego PKB o 5,2 proc. w 2020 roku - ocenił w poniedziałek Bank Światowy, ostrzegając, że prognozy będą korygowane, jeśli blokowanie działalności gospodarczej i inne obostrzenia wynikające z pandemii zostaną utrzymane.

fot. Shutterstock.comArticle

W bieżącym roku gospodarki krajów rozwiniętych skurczą się o 7 proc., podczas gdy gospodarki rynków wschodzących o 2,5 proc., po raz pierwszy odkąd globalne dane stały się dostępne w 1960 roku - informuje w najnowszym raporcie Bank Światowy.

Zaktualizowane prognozy pokazują więcej szkód dla gospodarki niż szacunki opublikowane w kwietniu przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW), który przewidywał skurczenie światowego PKB o 3 proc. w 2020 roku.

Spadek o 5,2 proc. będzie czwartym najgorszym globalnym spadkiem w ciągu ostatnich 150 lat, za wielkim kryzysem w latach 30. i okresach po I i II wojnie światowej - zauważa Associated Press.

Z tego powodu spodziewany jest gwałtowny spadek dochodu na osobę. W ponad 90 proc. rynków wschodzących i krajów rozwijających się odnotowuje się spadek dochodów na mieszkańca. Oczekuje się też, że we wszystkich krajach spadek dochodów na mieszkańca wyniesie średnio 6,2 proc., czyli znacznie więcej niż spadek o 2,9 proc. podczas kryzysu finansowego w 2009 roku.

MFW planuje zaktualizować swoje prognozy 24 czerwca, a szefowa MFW Kristalina Georgiewa zapowiedziała, że dalsze spadki są „bardzo prawdopodobne”.

Przedstawiciele Banku Światowego zaznaczyli, że podstawowy scenariusz, na którym oparte są ich prognozy, zakłada, że obostrzenia takie jak ograniczenia w poruszaniu się ludności i tymczasowe zamykanie firm zaczną się zmniejszać pod koniec czerwca.

Jednak raport przedstawia także scenariusz pesymistyczny, w którym blokady są przedłużone o trzy miesiące. W takim przypadku zmniejszenie się PKB w 2020 roku osiągnęłoby poziom 8-10 proc. w gospodarkach rozwiniętych i 5 proc. na rynkach wschodzących.

Nowe prognozy zwiększyły również szacunki Banku Światowego dotyczące liczby osób, które zostaną wypchnięte z powrotem w skrajne ubóstwo na skutek pandemii, do 70–100 milionów w porównaniu z poprzednimi szacunkami na poziomie ponad 60 milionów.

Raport Banku Światowego prognozuje skurczenie PKB w 2020 r. o 6,1 proc. dla Stanów Zjednoczonych i Japonii, 9,1 proc. dla strefy euro, 8 proc. dla Brazylii i 3,2 proc. dla Indii. Oczekuje się, że Chiny utrzymają wzrost o 1 proc. w porównaniu do prognozy ze stycznia na poziomie 6 proc. Według prognozy PKB Polski w 2020 r. spadnie o 4,2 proc.

-
-
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Koronawirus spowoduje spadek globalnego PKB o 5,2 proc. w 2020 r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl