SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KRRiT przyjęła sprawozdania abonamentowe TVP i Polskiego Radia poza Radiem Gdańsk

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji dokonała oceny sprawozdań z realizacji misji publicznej. Przyjęła sprawozdania Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. Rada odmówiła przyjęcia sprawozdania Radia Gdańsk z powodu błędu księgowego. Rozgłośnia ma czas na poprawę dokumentu do końca sierpnia.

fot. materiały prasoweArticle

Rada zobowiązała Radio Gdańsk do sporządzenia i złożenia, oraz udostępnienia na swoich stronach internetowych, poprawionego i uzupełnionego sprawozdania za rok 2020 z realizacji misji publicznej, w terminie do 31 sierpnia, zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz zasadami określonymi w obowiązującej Karcie Powinności na lata 2020 - 2024.

- Informuję, że Rada Programowa Radia Gdańsk pozytywnie zaopiniowała sprawozdanie Radia Gdańsk z realizacji misji publicznej w roku 2020 r. podczas posiedzenia w dniu 22 czerwca 2021 r., stosunkiem głosów 13 za, o przeciw i 2 wstrzymujących się. Pozytywną ocenę działalności Radia Gdańsk, w tym realizacji misji publicznej, wyraziła także poprzednia Rada Programowa Radia Gdańsk w dokumencie podsumowującym prace Rady Programowej w kadencji 2017-2021, podczas swojego ostatniego posiedzenia w dniu 18 stycznia 2021 r. - informuje Adam Chmielecki, prezes i redaktor naczelny Radia Gdańsk.

- Jednocześnie informuję, że odrzucenie sprawozdania wynikało jedynie z powodu błędu w zapisie księgowym, który był elementem sprawozdania, a nie z powodów stricte merytorycznych dotyczących realizacji misji publicznej w 2020 r. Już wcześniej byliśmy w związku z tą sprawą w bieżącym kontakcie z KRRiT, szukając rozwiązania tej sytuacji. Okazało się jednak, że z uwagi na ustawowo umocowane kwestie formalno-prawne, KRRiT musi odrzucić nasze sprawozdanie i dopiero ten fakt umożliwia nam dokonanie korekty i ponowne złożenie sprawozdania do końca sierpnia br., co oczywiście uczynimy - dodaje Chmielecki.

Rada programowa Polskiego Radia odrzuciła sprawozdanie abonamentowe

Dwa tygodnie temu informowaliśmy, że sprawozdanie z realizacji misji odrzuciła rada programowa Polskiego Radia.

- W Polskim Radiu jest od dłuższego czasu kryzys. Jest bardzo duży spadek dochodów z reklam. Jest bardzo zła sytuacja w Trójce, wciąż nie ma dyrektora Programu 3. W ciągu roku trzykrotnie zmieniali się dyrektorzy. W Polskim Radiu nie dzieje się dobrze. Wyrazem jest mniejsza ilość programów. Radio nie radzi sobie ze znalezieniem pomysłu na Trójkę. Mamy katastrofalny spadek słuchalności. Pani prezes nie przedstawiła wizji wyjścia z tej sytuacji. Większość członków rady programowej albo się wstrzymała albo była przeciw. Były tylko dwa głosy za przyjęciem tego sprawozdania - mówił wtedy portalowi Wirtualnemedia.pl Marek Suski, poseł Prawa i Sprawiedliwości i zarazem przewodniczący rady programowej Polskiego Radia.

1,4 mld zł na misję w TVP1 i TVP2, 170 mln zł w TVP Info

W ub.r. Telewizja Polska na realizację misji publicznej w TVP1 przeznaczyła 887,4 mln zł, w TVP2 - 534,4 mln zł, w TVP3 - 333,8 mln zł, a w TVP Info - 186 mln zł. 77 proc. łącznych wydatków nadawcy pokryły wpływy z abonamentu i rekompensaty, które wyniosły rekordowe 1,88 mld zł - wynika z analizy portalu Wirtualnemedia.pl.

W ub.r. Telewizja Polska osiągnęła wzrost przychodów o 330 mln zł do 3,04 mld zł, a koszty jej działalności zwiększyły się o 120 mln zł do 2,82 mld zł. Wpływy nadawcy z reklam i sponsoringu zmalały o 12 proc. do 740 mln zł, natomiast z abonamentu rtv i zeszłorocznej rekompensaty wyniosły 2,04 mld zł (to 584 mln zł więcej niż w 2019 roku). W sprawozdaniu abonamentowym TVP podała, że w ub.r. uzyskała 1,71 mld zł z rekompensaty abonamentowej i 331,4 mln zł z opłacania abonamenty rtv.

Polskie Radio: wpływy 9 proc. w górę, 80 proc. z abonamentu i rekompensaty, 20 mln zł zysku

W ub.r. Polskie Radio osiągnęło wzrost przychodów o 9,45 proc. do 346,99 mln zł. Wpływy marketingowe skurczyły się o 33 proc., za to środki z abonamentu rtv i rekompensaty wzrosły o 27 proc., stanowiąc już 80,5 proc. budżetu nadawcy. Natomiast koszty zwiększyły się o 0,4 proc. do 326,6 mln zł.

Według sprawozdania abonamentowego Polskie Radio uzyskało w ub.r. 278,48 mln zł z abonamentu rtv i rekompensaty abonamentowej. To o 27 proc. więcej niż w 2019 roku i zarazem rekordowo dużo w historii spółki.

Dołącz do dyskusji: KRRiT przyjęła sprawozdania abonamentowe TVP i Polskiego Radia poza Radiem Gdańsk

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
spoko
Brawo Radio Gdańsk i wszyscy jego "specjaliści"
odpowiedź
User
cuda nad cudami
Niepojęte. Program Radia Gdańsk nad wyraz ubogacony martyrologią, katolstwem i wyciem Wietnamczyków z Akademii Muzycznej, a i tak coś nie teges z misją? Hahahahaha! Chmielecki to prezes porażka.
odpowiedź
User
greg
Może przy okazji ktoś się zajmie stroną internetową Radia Gdańsk. Już pominąć można fakt, iż w 2019 roku Chmielecki obejmując stanowisko prezesa obiecywał nową stronę, której przez niemal dwa lata nie zrobił. Ale co tam się w pasku nawigacji dzieje? Czytamy od lewej: Wiadomości, Audycje, WIELKA SOLIDARNOŚĆ, Kultura, Sport... Co to znaczy WIELKA SOLIDARNOŚĆ w pasku nawigacji, i to na trzecim miejscu? Może się rada programowa rozgłośni i KRRiT tym zajmą?
odpowiedź