SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Kraków jako pierwsze miasto w Polsce wprowadza "butelkomaty"

Kraków będzie jeszcze ostrzej walczył z plastikiem. W ramach inicjatywy „Kraków bez plastiku” powstał mobilny skup plastikowych butelek, tzw. "butelkomat".

Article

W tym tym tygodniu na łamach Wirtualnemedia.pl informowaliśmy o nowej lokalnej inicjatywie samorządowców z Krakowa. 

W ramach uchwały „Kraków bez plastiku” z miejskich urzędów znikną jednorazowe plastikowe gadżety, staną kosze do segregacji odpadów. Innym proekologicznym rozwiązaniem jest używanie w drukarkach papieru makulaturowego. Urzędnicy są zachęcani do picia kranówki.

Butelkomaty - jak to działa?

Jednym z pomysłów w ramach walki Krakowa z plastikiem są tzw. butelkomaty. Do urządzenia można wrzucić zużytą plastikową butelkę i otrzymać za nią 10 groszy, analogicznie jak np. w przypadku skupu puszek czy butelek szklanych. Pierwsze urządzenie postawiono w Urzędzie Miasta Krakowa przy ul. Powstania Warszawskiego.

- Nie należy przynosić butelek zgniecionych ani nie posiadających kodu kreskowego - podkreśla Marcin Reimann w wywiadzie dla telewizji Kraków.pl.

Butelki zebrane w maszynie trafią do recyklingu. Pomysł na butelkomat przywiózł do stolicy Małopolski radny Łukasza Wantucha, który rozwiązanie zobaczył w Berlinie.

Zakaz sprzedaży jednorazowych produktów

Parlament Europejski zatwierdził wprowadzenie do 2021 r. zakazu sprzedaży wyrobów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, takich jak talerze, sztućce, słomki i patyczki do uszu.

Do 2021 r. zakazem sprzedaży w UE zostaną objęte następujące produkty jednorazowego użytku wykonane z tworzywa sztucznego: sztućce (widelce, noże, łyżki i pałeczki), talerzyki i inne naczynia, słomki do napojów, patyczki do uszu, rączki do balonów, a także tworzywa sztuczne ulegające oksydegradacji i pojemniki do żywności oraz styropianowe kubeczki.

Państwa członkowskie będą miały czas do 2029 r. na osiągniecie poziomu 90 proc. recyklingu plastikowych butelek. Nowe butelki będą też musiały być wytwarzane przynajmniej w 25 proc. z materiału pochodzącego z recyklingu przed 2025 r. Do 2030 r. odsetek ten powinien sięgnąć 30 proc.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Kraków jako pierwsze miasto w Polsce wprowadza "butelkomaty"

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Antysitwa
News na skalę co najmniej krajową. Jeden butelkomat w urzedzie miasta, do konca roku jak stana trzy bedzie sukces (skad kasa?). Skandal aby w srodku Europy w 2019 nie działał system kaucji i odbioru plastykowych butelek-chleb powszedni w cywilizowanych krajach od min 20 lat
8 0
odpowiedź
User
Super pomysł
Świetne rozwiązanie, od czegoś zawsze trzeba zacząć. Na fali nagłej ekologii wśród urzędasów może ten pomysł zawędruje też do innych miast. Chociażby w formie budżetów obywatelskich. A bezdomni zamiast zbierać puszki, będą też wyciągać ze śmietników butelki ;)
0 0
odpowiedź
User
Edeward Wąasemsa
News na skalę co najmniej krajową. Jeden butelkomat w urzedzie miasta, do konca roku jak stana trzy bedzie sukces (skad kasa?). Skandal aby w srodku Europy w 2019 nie działał system kaucji i odbioru plastykowych butelek-chleb powszedni w cywilizowanych krajach od min 20 lat


W Polsce działał system kaucji, butelek zwrotnych, działał wiele lat i działał dobrze. Sam to pamiętam. Skończył się w latach 90-tych z nadejściem nowoczesności, butelki zwrotne zostały wyśmiane jako relikt obskurnego PRLu, a nowoczesność i elegancja to plastik fantastik.
3 0
odpowiedź