SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kraków jako pierwsze miasto w Polsce wprowadza "butelkomaty"

Kraków będzie jeszcze ostrzej walczył z plastikiem. W ramach inicjatywy „Kraków bez plastiku” powstał mobilny skup plastikowych butelek, tzw. "butelkomat".

W tym tym tygodniu na łamach Wirtualnemedia.pl informowaliśmy o nowej lokalnej inicjatywie samorządowców z Krakowa. 

W ramach uchwały „Kraków bez plastiku” z miejskich urzędów znikną jednorazowe plastikowe gadżety, staną kosze do segregacji odpadów. Innym proekologicznym rozwiązaniem jest używanie w drukarkach papieru makulaturowego. Urzędnicy są zachęcani do picia kranówki.

Butelkomaty - jak to działa?

Jednym z pomysłów w ramach walki Krakowa z plastikiem są tzw. butelkomaty. Do urządzenia można wrzucić zużytą plastikową butelkę i otrzymać za nią 10 groszy, analogicznie jak np. w przypadku skupu puszek czy butelek szklanych. Pierwsze urządzenie postawiono w Urzędzie Miasta Krakowa przy ul. Powstania Warszawskiego.

- Nie należy przynosić butelek zgniecionych ani nie posiadających kodu kreskowego - podkreśla Marcin Reimann w wywiadzie dla telewizji Kraków.pl.

Butelki zebrane w maszynie trafią do recyklingu. Pomysł na butelkomat przywiózł do stolicy Małopolski radny Łukasza Wantucha, który rozwiązanie zobaczył w Berlinie.

Zakaz sprzedaży jednorazowych produktów

Parlament Europejski zatwierdził wprowadzenie do 2021 r. zakazu sprzedaży wyrobów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, takich jak talerze, sztućce, słomki i patyczki do uszu.

Do 2021 r. zakazem sprzedaży w UE zostaną objęte następujące produkty jednorazowego użytku wykonane z tworzywa sztucznego: sztućce (widelce, noże, łyżki i pałeczki), talerzyki i inne naczynia, słomki do napojów, patyczki do uszu, rączki do balonów, a także tworzywa sztuczne ulegające oksydegradacji i pojemniki do żywności oraz styropianowe kubeczki.

Państwa członkowskie będą miały czas do 2029 r. na osiągniecie poziomu 90 proc. recyklingu plastikowych butelek. Nowe butelki będą też musiały być wytwarzane przynajmniej w 25 proc. z materiału pochodzącego z recyklingu przed 2025 r. Do 2030 r. odsetek ten powinien sięgnąć 30 proc.

Dołącz do dyskusji: Kraków jako pierwsze miasto w Polsce wprowadza "butelkomaty"

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Antysitwa
News na skalę co najmniej krajową. Jeden butelkomat w urzedzie miasta, do konca roku jak stana trzy bedzie sukces (skad kasa?). Skandal aby w srodku Europy w 2019 nie działał system kaucji i odbioru plastykowych butelek-chleb powszedni w cywilizowanych krajach od min 20 lat
odpowiedź
User
Super pomysł
Świetne rozwiązanie, od czegoś zawsze trzeba zacząć. Na fali nagłej ekologii wśród urzędasów może ten pomysł zawędruje też do innych miast. Chociażby w formie budżetów obywatelskich. A bezdomni zamiast zbierać puszki, będą też wyciągać ze śmietników butelki ;)
odpowiedź
User
Edeward Wąasemsa
News na skalę co najmniej krajową. Jeden butelkomat w urzedzie miasta, do konca roku jak stana trzy bedzie sukces (skad kasa?). Skandal aby w srodku Europy w 2019 nie działał system kaucji i odbioru plastykowych butelek-chleb powszedni w cywilizowanych krajach od min 20 lat


W Polsce działał system kaucji, butelek zwrotnych, działał wiele lat i działał dobrze. Sam to pamiętam. Skończył się w latach 90-tych z nadejściem nowoczesności, butelki zwrotne zostały wyśmiane jako relikt obskurnego PRLu, a nowoczesność i elegancja to plastik fantastik.
odpowiedź