SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

„Królowa i Szekspir” i „Skutki uboczne” zwycięzcami XIV Festiwalu „Dwa Teatry - Sopot 2014”

Spektakl Teatru Telewizji „Skutki uboczne” Petra Zelenki w reżyserii Leszka Dawida oraz słuchowisko „Królowa i Szekspir” wg dramatu Esther Vilar w reżyserii Janusza Kukuły - zdobyły Grand Prix XIV Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry - Sopot 2014”. Laureatów ogłoszono podczas uroczystej gali w Sopocie 16 czerwca br. W tegorocznej edycji festiwalu „Dwa Teatry” rywalizowało 11 spektakli telewizyjnych i 21 słuchowisk radiowych.

Article

Grand Prix XIV Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej otrzymał spektakl „Skutki uboczne” Petra Zelenki. Nagrodę ufundowaną przez prezesa zarządu TVP jury rozdzieliło pomiędzy: Leszka Dawida za reżyserię, Annę Radwan za rolę Jany, Krzysztofa Stroińskiego za rolę Jerzego, Adama Ferencego za rolę Jana, Magdalenę Czerwińską za rolę Ewy, Dawida Ogrodnika za rolę Hanki, Łukasza Gutta za zdjęcia, Katarzynę Sobańską i Marcela Sławińskiego za scenografię oraz Bartosza Straburzyńskiego za muzykę.

Nagroda za reżyserię spektaklu „Piąta strona świata” przypadła Robertowi Talarczykowi. Nagrodę za oryginalny współczesny polski tekst dramatyczny lub adaptację teatralną otrzymał również Robert Talarczyk za twórczą adaptację niezwykłej powieści Kazimierza Kutza „Piąta strona świata”. Nagrodę za zdjęcia do spektaklu „Korzeniec” w reżyserii Remigiusza Brzyka została przyznana Marcinowi Koszałce.

Nagrodę za twórczą realizację telewizyjną spektaklu teatralnego otrzymał Leszek Ptaszyński w uznaniu za spektakl: „Piąta strona świata” w reżyserii Roberta Talarczyka. Nagrodę za scenografię do spektaklu „Korzeniec” otrzymał Remigiusz Brzyk. Nagroda za muzykę oryginalną lub opracowanie muzyczne została przyznana Stanisławowi Radwanowi za muzykę do spektakli: „Miłość na Krymie” w reżyserii teatralnej Jerzego Jarockiego i telewizyjnej Jana Englerta oraz „Udręka życia” w reżyserii Jana Englerta. Nagroda za montaż spektaklu „Skutki uboczne” przypadła Maciejowi Pawlińskiemu.

Nagrodę aktorską za rolę kobiecą otrzymała Anna Seniuk za role: Lewiwy w spektaklu „Udręka życia” w reż. Jana Englerta, Matriony Wasiljewny Czelcowej w spektaklu „Miłość na Krymie” w reżyserii teatralnej Jerzego Jarockiego i telewizyjnej Jana Englerta oraz za rolę Alicji w spektaklu „Brancz” w reżyserii Juliusza Machulskiego.

Nagroda aktorska za rolę męską została przyznana Janowi Fryczowi za rolę Iwana Nikołajewicza Zachedryńskiego w spektaklu „Miłość na Krymie”.

Na wniosek jury przyznano trzy honorowe wyróżnienia aktorskie dla:  Jolanty Fraszyńskiej za rolę Lily Karłownej Swietłowej w spektaklu „Miłość na Krymie”; Dariusza Chojnackiego za rolę Bohatera w spektaklu „Piąta strona świata”; Edyty Ostojak za role: Ester Pławner, Żydówki i służącej Korzeńców w spektaklu „Korzeniec”.

Nagrodę Honorową im. Krzysztofa Zaleskiego za „twórczość odrzucającą stereotypy i łatwe nowinki, umocowaną w pamięci i historii, dotyczącą problemów współczesności” otrzymał Jan Englert za reżyserię telewizyjną spektaklu „Miłość na Krymie” w reżyserii Jerzego Jarockiego oraz Waldemar Modestowicz, reżyser słuchowisk „Abrakadabra”, „Lala”, „Ryszard III. Gra o tron”, „Upadek z trzepaka”.

Spektakle telewizyjne oceniało jury w składzie: Maja Ostaszewska (przewodnicząca), Krzysztof Babicki, Andrzej Bart, Zdzisław Pietrasik, Wojciech Todorow.

Grand Prix za najlepsze słuchowisko radiowe ufundowane przez prezesa zarządu Polskiego Radia otrzymali twórcy słuchowiska „Królowa i Szekspir” wg dramatu Esther Vilar: Janusz Kukuła za reżyserię, Krzysztof Sielicki za adaptację; Maria Pakulnis za rolę Królowej Elżbiety. Słuchowisko zostało zgłoszone przez Program I PR.

Koproducentem nagrodzonego słuchowiska „Królowa i Szekspir” oraz przedstawienia „Skutki uboczne” jest Narodowy Instytut Audiowizualny.

Nagrodę za reżyserię słuchowiska „Mistrz Manole” otrzymał Dariusz Błaszczyk. Słuchowisko zostało zgłoszone przez Teatr Polskiego Radia. Nagrodę za scenariusz oryginalny słuchowiska otrzymali ex aequo: Marek Kochan za „Trzej panowie jadą autem” w reżyserii Adama Wojtyszki (zgłoszone przez Program III Polskiego Radia) oraz Sebastian Majewski za „Nietoty” w reżyserii Jana Klaty. Słuchowisko zostało zgłoszone przez Radio Kraków. Nagrodę za scenariusz będący adaptacją otrzymał Jan Warenycia za scenariusz słuchowiska „Trylogia. Fuga alla Polacca” wg opowiadania Zbigniewa Wojnarowskiego. Słuchowisko zgłoszone przez Teatr Polskiego Radia.

Nagrodę im. Janusza Hajduna za realizację akustyczną słuchowiska „Andy” w reżyserii Krzysztofa Czeczota przyznano Andrzejowi Brzosce. Nagroda za muzykę oryginalną lub opracowanie muzyczne przypadła Jackowi Hałasowi za muzykę oryginalną w słuchowisku „Mistrz Manole” w reżyserii Dariusza Błaszczyka.

Nagroda aktorska za rolę kobiecą została przyznana Annie Cieślak za tytułową rolę w słuchowisku Programu II Polskiego Radia „Salome” w reżyserii Dariusza Błaszczyka. Nagroda aktorska za rolę męską została wręczona Adamowi Woronowiczowi za tytułową rolę w słuchowisku „Andy” w reż. Krzysztofa Czeczota (Program III Polskiego Radia).
Nagrodę aktorską za rolę drugoplanową otrzymała Wiktoria Gorodeckaja za rolę Andżeliki w słuchowisku Programu II Polskiego radia „Próba” w reżyserii Edwarda Wojtaszka. Z kolei nagrodę aktorską za rolę drugoplanową męską przyznano Łukaszowi Lewandowskiemu za rolę Akwizytora w słuchowisku Programu I Polskiego Radia „Abrakadabra” w reżyserii Waldemara Modestowicza.

Honorową nagrodę zespołową dla producenta słuchowisk otrzymał Program II Polskiego Radia za różnorodną ofertę programową.

Ponadto jury przyznało wyróżnienia w formie rekomendacji do powtórzenia na antenie ogólnopolskiej i antenach rozgłośni regionalnych następującym słuchowiskom: „W środku słońca gromadzi się popiół” Artura Pałygi w reżyserii Pawła Łysaka (Polskie Radio Pomorza i Kujaw); „Bowiem jak śmierć potężna jest pamięć” autorstwa i w reżyserii Mieczysława Abramowicza (Radio Gdańsk S.A.); „Casting, czyli Długa rozmowa o filmie, którego nikt nie będzie chciał oglądać” Andrzeja Mularczyka w reżyserii Janusza Kukuły (Program I Polskiego Radia); „Beztlenowce” autorstwa i w reżyserii Ingmara Villqista (Program III Polskiego Radia).

W skład jury oceniającego słuchowiska wchodzili: Danuta Stenka – przewodnicząca, Elżbieta Pleszkun-Olejniczakowa, Tadeusz Dąbrowski, Jerzy Gruza, Edward Pałłasz.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: „Królowa i Szekspir” i „Skutki uboczne” zwycięzcami XIV Festiwalu „Dwa Teatry - Sopot 2014”

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl