SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Członek Rady Mediów Narodowych poskarżył się na Jarosława Jakimowicza do KRRiT

W TVP Info Jarosław Jakimowicz skrytykował Ukraińców za nieprzyznanie polskiemu reprezentantowi głosów na Eurowizji. Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl członek Rady Mediów Narodowych Juliusz Braun złożył w tej sprawie skargę do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Jarosław Jakimowicz, fot. TVP InfoJarosław Jakimowicz, fot. TVP Info

W sobotę Polskę podczas finału Eurowizji reprezentował Krystian Ochman. Choć nasz kraj mocno wspiera Ukrainę podczas inwazji Rosji, jury z Kijowa nie przyznało Polakowi żadnego głosu. Temat na antenie TVP Info poruszył Jarosław Jakimowicz.

Zwycięski zespół Kalush Orchestra otrzymał od polskich jurorów i widzów po 12 głosów.  - Jestem ciekaw, czy kontrolerzy ruchu drogowego, tak zwane kanary, oglądali ten konkurs, czy to że dostaliśmy od Ukrainy zero punktów za nasz występ, a my im daliśmy dwanaście, będą bardziej ich karać czy mniej? - spytał Jakimowicz w programie „W kontrze”. Po tej wypowiedzi aktor został skrytykowany przez wielu dziennikarzy.

W trójmiejskiej komunikacji miejskiej bezpłatne bilety dla Ukraińców obowiązywały do końca kwietnia. Lokalne media pisały, że zdarzały się już sytuacje, kiedy uchodźcy otrzymali mandaty. W stołecznej komunikacji miejskiej z bezpłatnych przejazdów nadal mogą  korzystać uchodźcy, którzy przybyli do Polski od 24 lutego br.

Skarga byłego przewodniczącego KRRiT

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji potwierdza, że na program wpłynęła skarga byłego przewodniczącego tej instytucji. Braun kierował KRRiT w latach 1999-2003. - Uprzejmie informuję, że na audycję „W kontrze” , wyemitowaną 15 maja 2022 r., wpłynęła jedna skarga od pana Juliusza Brauna - informuje Wirtualnemedia.pl Karolina Czuczman z zespołu rzecznika prasowego KRRiT. Teraz rada wystąpi do Telewizji Polskiej o nagranie i oceni czy mogło dojść do złamania prawa.
 
Dotarliśmy do treści skargi członka Rady Mediów Narodowych. - Audycja „W kontrze” prezentowana jest na stronie internetowej TVP jako program publicystyczny, a Jarosław Jachimowicz jest jednym z prowadzących, co nakłada na niego obowiązek szczególnej troski o kształt audycji. W audycji 15 maja J. Jachimowicz podjął temat głosowania ukraińskiego jury podczas festiwalu Eurowizji. Wypowiedź ta wprowadzała w błąd odbiorców co do charakteru głosowania. To nie „Ukraina”, ale niezależne jury składające się z ekspertów nie przyznało żadnych punktów polskiemu wykonawcy, a w głosowaniu ukraińskich widzów polska piosenka uzyskała maksymalną liczbę punktów. To właśnie głosowanie można uznać za wyraz szczególnej sympatii wobec naszego kraju - zauważa w skardze Braun.

Antyukraińska propaganda?

Zdaniem byłego szefa KRRiT, zachowanie aktora wpisuje się w nurt antyukraińskiej propagandy Kremla. - J. Jachimowicz decyzję jury potraktował jako wyraz niewdzięczności za pomoc udzielaną Ukraińcom w Polsce, sugerując jednocześnie, iż powinno to mieć wpływ na sposób traktowania uchodźców z Ukrainy w Polsce. Jego wypowiedź wpisuje się w  nurt antyukraińskiej propagandy obecny niestety w polskim internecie, choć na szczęście marginalny. Jest to szczególnie oburzające, miało bowiem miejsce w telewizji publicznej, a autorem wypowiedzi jest pracownik TVP szczególnie promowany przez kierownictwo stacji - argumentuje Braun.

Członek Rady Mediów Narodowych twierdzi, że zachowanie Jakimowicza było sprzeczne z polską racją stanu i naruszyło ustawę o radiofonii i telewizji. - Wypowiedź ta i sposób prezentowania tematu przez J. Jachimowicza rażąco narusza przepisy ustawy o radiofonii i telewizji, w szczególności art. 21 ust. 2 punkt 1 o treści:  „Programy i inne usługi jednostek publicznej radiofonii i telewizji w ramach jej misji publicznej powinny kierować się odpowiedzialnością za słowo i dbać o dobre imię publicznej radiofonii i telewizji”. Co więcej, w obecnej sytuacji politycznej można tu mówić nawet o działaniu sprzecznym z polską racją stanu, co narusza przepisy art. 18 ustawy. W tej sytuacji proszę o podjęcie przez Pana Przewodniczącego działań przewidzianych w ustawie o radiofonii i telewizji, w szczególności w art. 10 oraz art. 53 - apeluje członek RMN.

KRRiT już karała TVP kierowaną przez Jacka Kurskiego

W czerwcu ub.r. informowaliśmy, że KRRiT nałożyła na TVP 30 tys. zł kary za materiał o włoskim serialu i zapowiedzi programowe w „Wiadomościach” z 4 maja 2020 roku. Tego dnia w programie zachwalano propozycje programowe TVP, w tym serial „Włoska rodzina”, kolejne odcinki serialu „Leśniczówka” i programu „Jaka to melodia?”.

KRRiT zapowiada też nałożenie kary na TVP za autopromocję "Sylwestra marzeń" w Zakopanem. 29 grudnia ub.r. w Wiadomościach aż 18 minut poświęcono zbliżającej się wówczas imprezy. Jedną ze skarg do regulatora w tej sprawie skierowali Juliusz Braun (członek Rady Mediów Narodowych, były przewodniczący KRRiT, były prezes TVP), Jan Dworak (były przewodniczący KRRiT i były prezes TVP), Janusz Daszczyński (członek Rady Programowej TVP, były prezes TVP) i Krzysztof Luft, były członek KRRiT.

Z danych Nielsena wynika, że w kwietniu kanał TVP Info miał 5,80 proc. udziału w rynku telewizyjnym.

Dołącz do dyskusji: Członek Rady Mediów Narodowych poskarżył się na Jarosława Jakimowicza do KRRiT

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Mam pomysł
Dajmy Jakimowiczowi temat do zrobienia, np na jakiś felieton - niech sam to ogarnie plus operator z kamerą na jeden dzień.Felieton ma mieć 5 minut - na tempie, dobrzy rozmówcy, dużo przebitek, inscenizacje. I wiecie co zrobi? Nic! Podobnie jak większość "gwiazd" tzn prezenterów i prezenterek z TVP info i TVP 1 plus jedna gwiazda TVP Polonia
odpowiedź
User
Garfield
Ignorować tego głupka, to go zaboli najbardziej, bo on żywi się atencją.
odpowiedź
User
wyrwany laptop
Szkoda że pan Braun nie POskarżył się na TVN kiedy wkładano flagę Polski w sztuczne odchody lub kiedy wyśmiewano zawał serca że o używaniu wulgaryzmów przeciwko służbom nie wspomnę
odpowiedź