SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

KRRiT: kanały za darmo także w telewizji internetowej

Siedem ogólnodostępnych kanałów telewizyjnych muszą bezpłatnie udostępniać swoim odbiorcom również operatorzy telewizji internetowej - podała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, powołując się na ustawodawstwo Polski i Unii Europejskiej.

KRRiT: kanały za darmo także w telewizji internetowej

KRRiT w opublikowanym właśnie stanowisku zwraca uwagę na zapis z uzasadnienia rządowego projektu ustawy o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej: „mając na uwadze pojawienie się nowych sposobów odbioru telewizji (np. IP TV, Internet TV) konieczne było objęcie obowiązkiem must carry nie tylko operatorów sieci kablowych i platform satelitarnych, ale także pozostałych podmiotów rozprowadzających program w sieciach telekomunikacyjnych”. Natomiast zgodnie z dyrektywami Unii Europejskiej z 2002 roku do sieci łączności elektronicznej zalicza się internet.

Zasada must carry nakłada na operatorów telewizyjnych obowiązek bezpłatnego dostarczania odbiorcom siedmiu podstawowych, ogólnodostępnych kanałów: TVP 1, TVP 2, TVP Info, Polsat, TVN, TV 4 i TV Puls. Do końca października KRRiT będzie prowadzić kontrolę realizowania tego obowiązku przez operatorów (przeczytaj o tym więcej).

Jednocześnie przewodniczący KRRiT Jan Dworak ocenia, że zasada must carry powinna dotyczy c tylko operatorów, którzy mają minimum 100 tys. odbiorców. - Poza objęciem zasadą must carry ustawowych programów nadawców publicznych należałoby także rozważyć odstąpienie od ustawowego określenia listy programów telewizyjnych do obowiązkowego rozprowadzania. Wybór programów objętych tą zasadą powinien być dokonywany przez organ regulacyjnych po przeprowadzeniu odrębnego postępowania - stwierdza Dworak w stanowisku Rady. - Przywilej ten byłyby przyznawany na czas określony, wystarczający do wypromowania nowego programu - 5 lat. Okres ten stanowi jednocześnie połowę czasu, na jaki wydana jest koncesja. Po tym okresie organ regulacyjny ponownie przeprowadzałby analizę zasadności nadania takiego statusu dotychczasowym lun nowym nadawcom, biorąc m.in. pod uwagę ofertę programową aktualnie dostępną dla odbiorców - dodaje Jan Dworak.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: KRRiT: kanały za darmo także w telewizji internetowej

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Pasożyty
KRRiTv to taki pasożytujący na nas grzyb. Huba. Zgodnie z programem wyborczym PO miała być zlikwidowana z powodu całkowitej nieprzydatności komukolwiek i gdziekolwiek.
43 12
odpowiedź
User
jomelek
do boju netvi :)
19 9
odpowiedź
User
Dworak, UDecki politmajster
i wszystko jasne.
28 11
odpowiedź
User
i Gajowego
Panie Dworak, serialowe mydliny ATM ci się wymydlają. Sprzedaj jeszcze trochę Grzywaczewskiego albo Strzęmboszowego mydła Braunowi. Na pewno kupi. To twoje ludziki w TVP.
31 11
odpowiedź
User
privat
Polska to taki kraj w którym na szefa TV i radia mianuje się człowieka który działa wbrew interesom (swojego?) kraju. Pytanie retoryczne: czyje interesy reprezentuje J. Dw.?
24 9
odpowiedź