SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KRRiT rozstrzygnęła konkursy na koncesje w DAB+ w Warszawie i Częstochowie

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji rozstrzygnęła kolejne konkursy w DAB+ i zadecydowała o przyznaniu koncesji na lokalnym multipleksie cyfrowym w Warszawie i Częstochowie. Otrzymały je m.in. Open FM Wirtualnej Polski oraz Muzo.FM Cyfrowego Polsatu.

fot. Shutterstock.comArticle

Podczas ostatniego posiedzenia KRRiT rozstrzygnęła kolejne konkursy na koncesje w DAB+ (Digital Audio Broadcasting+) - tym razem w Warszawie i Częstochowie.

Czas na DAB+ w Warszawie

W postępowaniu na rozpowszechnianie programu cyfrowo w Warszawie koncesje otrzymała Fundacja Emanio Arcus - na nadawanie programu uniwersalnego pod nazwą „Bezpieczna Podróż”, adresowanego głównie do osób niepełnosprawnych, wykluczonych społecznie, emerytów oraz uczestników ruchu drogowego; Open FM Wirtualnej Polski - na nadawanie programu wyspecjalizowanego muzycznego z tematyką lokalną.

Z kolei koncesję rozszerzono Fundacji Profeto.pl - Sercański Sekretariat na rzecz Nowej Ewangelizacji na nadawanie programu społeczno-religijnego pod nazwą Radio Profeto; Muzo.FM -  na nadawanie programu wyspecjalizowanego informacyjno-biznesowo-muzycznego o tej samej nazwie; MFM - na nadawanie programu uniwersalnego z tematyką lokalną o nazwie KOLOR 103 FM; Hello Radio - na program wyspecjalizowany muzyczno-kulturalny - Mega Radio; spółce Disco Radio - na program wyspecjalizowany muzyczno-kulturalny - Disco Radio; spółce Joł Radio na program wyspecjalizowany muzyczno-kulturalny o nazwie Radio Nuta.

Koncesje DAB+ na multipleksie cyfrowym w Częstochowie

Na multipleksie w Częstochowie nadawać będą mogły spółki: Fundacja Emanio Arcus (na nadawanie programu uniwersalnego adresowanego głównie do osób niepełnosprawnych, wykluczonych społecznie, emerytów oraz uczestników ruchu drogowego o nazwie „Bezpieczna Podróż”) oraz Open FM (na nadawanie programu wyspecjalizowanego muzycznego z tematyką lokalną o nazwie „Open FM”).

Rozszerzenia koncesji otrzymały następujące spółki: - Fundacji Profeto.pl - Sercański Sekretariat na rzecz Nowej Ewangelizacji na nadawanie programu społeczno-religijnego pod nazwą „Radio Profeto”; Radio Express 92,3 FM - na nadawanie programu wyspecjalizowanego z tematyką lokalną o nazwie „Express FM”; Muzo.fm - na nadawanie programu wyspecjalizowanego informacyjno-biznesowo-muzycznego o nazwie „muzo.fm”; Hello Radio - na nadawanie programu wyspecjalizowanego muzyczno-kulturalnego o nazwie „Mega Radio”; Disco Radio - na nadawanie programu wyspecjalizowanego muzyczno-kulturalnego o nazwie „Disco Radio”; Joł Radio - na nadawanie programu wyspecjalizowanego muzyczno-kulturalnego o nazwie „Radio Nuta”; Klasztor OO. Paulinów Jasna Góra (nadawca społeczny) - na nadawanie programu społeczno-religijnego o nazwie „Radio Jasna Góra” i  Archidiecezja Częstochowska na nadawanie programu społeczno-religijnego o nazwie „Katolickie Radio Fiat”.

Na kolejnych posiedzeniach KRRiT ma rozstrzygnąć pozostałe postępowania koncesyjne na rozpowszechnianie programów radiowych w multipleksach w standardzie DAB+.

W I turze konkursu, zaplanowanej w maju br. dostępne są jeszcze multipleksy w Katowicach i Toruniu.

Na wszystkie lokalizacje wnioski złożyła Wirtualna Polska Media - dotyczy to jej platformy Open.FM oraz Cyfrowy Polsat - na Muzo.FM. Pozostałe wnioski były składane przez małych nadawców radiowych lub podmioty, które dopiero chcą stworzyć rozgłośnię.

Jak już informowaliśmy KRRiT rozstrzygnęła już konkursy w Poznaniu i Rzeszowie oraz Tarnowie. We wtorek KRRiT zadecydowała także, że poznańskim multipleksie pojawią się również Mega Radio, Disco Radio i Radio Nuta.

Będą kolejne konkursy

W II turze konkursu, która wystartuje w IV kwartale br. będą dostępne lokalizacje w Bydgoszczy, Kielcach, Krakowie, Łowiczu, Łodzi, Opolu, Radomiu i Warszawie.

III turę konkursową zaplanowano na 2020 roku i obejmie ona lokalizacje: Gdańsk/Gdynia, Gorzów, Koszalin, Olsztyn, Słupsk, Szczecin, Wałbrzych, Zielona Góra. Natomiast IV wystartuje również w 2020 roku i będzie obejmować: Białystok, Ciechanów, Giżycko, Kalisz, Krosno, Leszno, Lublin, Łomżę, Siedlce i Zamość. Pozostałe bloki częstotliwości znajdą się we Wrocławiu i Warszawie.

W swojej „Strategii Regulacyjnej na lata 2017-2022” KRRiT oceniła, że „dodatkowa oferta programowa w miastach dużej i średniej wielkości wpłynie na poprawę atrakcyjności DAB+, a także zwiększy pluralizm na tych rynkach”.

Liczba radioodbiorników cyfrowych w polskich gospodarstwach domowych systematycznie rośnie. Od 2013 roku ich łączna sprzedaż przekroczyła ponad 100 tys. sztuk.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: KRRiT rozstrzygnęła konkursy na koncesje w DAB+ w Warszawie i Częstochowie

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Hertz
te "efemy" w zaistniałej sytuacji powinny zmienić nazwy...
odpowiedź
User
Kluzik
te "efemy" w zaistniałej sytuacji powinny zmienić nazwy...


No przecież nadają też FM?
odpowiedź
User
Ano
Wolno to idzie :(
odpowiedź