SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kolejne ogłoszenie KRRIT ws. emisji naziemnej

Ruszył konkurs Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji dotyczący nadawania na częstotliwości 90,7 MHz w Gryficach w województwie zachodniopomorskim. Do końca 2022 roku zajmowało ją Radio Plus Gryfice.

Opublikowane w Monitorze Polskim ogłoszenie przewodniczącego KRRiT Macieja Świrskiego dotyczy programu o charakterze uniwersalnym lub wyspecjalizowanym z tematyką lokalną. W jego ofercie mają znaleźć się serwisy informacyjne i publicystyka dotycząca problemów lokalnych. Koncesję może uzyskać nowy podmiot. Możliwe jest też rozszerzenie koncesji o dodatkowy nadajnik. Wówczas zwycięzca i tak będzie zobowiązany do oferowania treści lokalnych. Stacja, która wygra konkurs będzie mogła nadawać z mocą 2,0 kW. Wniosek można złożyć w ciągu 45 dni od daty publikacji ogłoszenia (9 lipca).

Częstotliwość po Radiu Plus Gryfice

Pod koniec 2022 roku archidiecezja szczecińsko-kamieńska zdecydowała o zamknięciu stacji Radio Plus Lipiany i Radio Plus Gryfice. Emisję kontynuuje tylko Radio Plus Szczecin. Decyzję podjęto ze względów finansowych. - Niestety wykończyły nas potężne podwyżki cen energii. Nadajniki potrzebują mnóstwo prądu, a w ostatnim półroczu jego cena podskoczyła o prawie 300 proc. - mówił wówczas Wirtualnemedia.pl Robert Erchardt, redaktor naczelny Radia Plus Gryfice. - Jesteśmy małym, lokalnym radiem. Przeliczyliśmy wszystko jeszcze raz i doszliśmy do wniosku, że nie jesteśmy w stanie dalej funkcjonować. Zawieszenie nadawania jest równoznaczne z likwidacją stacji - stwierdził.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Erchardt zauważył wówczas, że na decyzję wpłynęła coraz gorsza sytuacja ekonomiczna na lokalnym rynku. - Reklamy to główne źródło utrzymania radia, a w Gryficach od rozpoczęcia pandemii odczuliśmy wyraźny spadek zleceń od reklamodawców. Bardzo dużo firm się tutaj zamyka albo ogranicza budżety, żeby przetrwać. Tak to przynajmniej nam tłumaczyli - stwierdził redaktor naczelny rozgłośni.

Radio Plus Gryfice nadawała na częstotliwości 90,7 MHz, która obecnie jest przedmiotem konkursu. Radio Plus Lipiany nadawało z kolei na częstotliwości 104,3 MHz, której dotyczy jeden z pięciu innych konkursów KRRiT. W tych postępowaniach o udzielenie lub rozszerzenie koncesji można się starać także w Pile, Złotowie, Porażynie i w Wałczu.

Niedawno Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała, że niebawem rozpisze także konkurs na emisję analogową (FM) w Kaliszu. W rozmowie z Wirtualnemedia.pl członek KRRiT prof. Tadeusz Kowalski zapowiedział, że ogłoszenie będzie dotyczyć częstotliwości 89,9 MHz. Z wykazu wolnych częstotliwości radiowych (stan na dzień 12 marca 2024 roku) wynika, że do rozdysponowania są także częstotliwości w Nysie (107,0 MHz, 1,0 kW), Ostrowcu Świętokrzyskim (89,6 MHz, 0,1 kW) i Szczecinie (88,0 MHz, 0,2 kW).

Dołącz do dyskusji: Kolejne ogłoszenie KRRIT ws. emisji naziemnej

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
To ja nikt inny
Sensowne byłoby rozszerzenie zasięgu Radia Kołobrzeg albo Twojego Radia. Wśród kandydatów będą też RMF Maxx, Złoteprzeboje, Plus, VOX FM i Antyradio.
odpowiedź
User
miś społeczny
Mam wrażenie, że co chwila są konkursy na częstotliwości w Nysie. To miasto to jakaś kopalnia radiowych ambicji tamtejszej społeczności. Ludzie z Radia ONY udzielają się też w innych stacjach na terenie Polski.
odpowiedź