SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KRRiT odłożyła decyzję koncesyjną ws. stacji religijnej

Podczas ostatniego posiedzenia Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zajmowała się m.in. kwestią rozszerzenia koncesji prawosławnego Radia Orthodoxia o nadajnik w Hajnówce. Choć prof. Tadeusz Kowalski był za pozytywną decyzją dla nadawcy, to większość KRRiT zdecydowała o odłożeniu decyzji w czasie.

Zespół Radia Orthodoxia (fot. Radio Orthodoxia)Zespół Radia Orthodoxia (fot. Radio Orthodoxia)

Jak informowaliśmy przed miesiącem, w Hajnówce wolna jest częstotliwość 93,3 MHz. Wpłynął tylko jeden wniosek Prawosławnej Diecezji Białostocko-Gdańskiej na nadawanie Radia Orthodoxia. Rozgłośnia z siedzibą w Białymstoku ma profil religijno-społeczny i status nadawcy społecznego, czyli nie nadaje reklam. Stacja rozpoczęła nadawanie w 2001 roku, ale na początku działalności, można było jej słuchać jedynie w Białymstoku i okolicach. Program był też dostępny w internecie.

Radia Orthodoxia nową 10-letnią koncesję otrzymało w marcu 2021 roku, a więc jeszcze podczas poprzedniej kadencji KRRiT. Regulator zgodził się wówczas na nadawanie w Białymstoku (102,7 MHz, dzwonnica kościoła prawosławnego, moc 5 kW), Bielsku Podlaskim (98,7 MHz, wieża Cerkwi Opieki Matki Bożej, 0,5 kW), Siemiatyczach (92,5 MHz, wieża Cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego, 0,5 kW) i w Sokółce (91,3 MHz, wieża Cerkwi Św. Aleksandra Newskiego, 0,2 kW).  Zgodnie z koncesją program musi być rozpowszechniany przez 5 godzin dziennie (16-21). W ramówce mają być audycje informacyjne, religijne, katechezy, modlitwy, nabożeństwa i msze.

Decyzja po monitoringu?

Prof. Kowalski tłumaczy Wirtualnemedia.pl, że odłożenie decyzji nie oznacza negatywnego, ani pozytywnego rozstrzygnięcia dla nadawcy, który spełnia wszystkie wymogi koncesyjne. Regulator chce jeszcze sprawdzić działalność stacji. Niewykluczony jest więc monitoring Radia Orthodoxia. Po przeprowadzeniu podobnych monitoringów i ich analizie, regulator przedłużył koncesję m.in. dla HGTV, Polsat Cafe czy Disco Polo Music.  

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny był krytykowany przez prawicowe media za postawę po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę.  – Na pasku Moskwy? Polska Cerkiew nazywa ukraiński kościół prawosławny "odstępcami od wiary"; Szokujący list metropolity polskiej Cerkwi do Cyryla. „Rosyjski Kościół lśni duchowym odrodzeniem i służy przykładem”  - to tytuły artykułów z portalu Niezalezna.pl.

Doszło też do ochłodzenia relacji na linii kościół prawosławny- kościół katolicki w naszym kraju. - Sobór Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego zawiesił swój udział w pracach Zespołu Bilateralnego Rzymskokatolicko – Prawosławnego. Sprzeciwiono się także decyzji władz Ukrainy o delegalizacji sprzyjającej moskiewskiej polityce Cerkwi w Ukrainie - informowała  w październiku 2023 roku Katolicka Agencja Informacyjna. Radio Orthodoxia informuje jednak o pomocy uchodźcom z Ukrainy przez ELEOS Prawosławny Ośrodek Miłosierdzia Diecezji Białostocko-Gdańskiej. 

Dołącz do dyskusji: KRRiT odłożyła decyzję koncesyjną ws. stacji religijnej

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
To ja nikt inny
Czyli Sienkiewicz miał rację, KRRiT niektórych nadawców lubi innymi karci. Wszystko zależnie od poglądów przewodniczącego. Media narodowe mogą bez koncesji nadawać gdzie chcą, innym blokuje KRRiT dostęp do rynku. Z DAB+ Świrski sobie zupełnie nie poradził.
odpowiedź
User
.
Orthodoxia walczy o kolejne nadajniki a nie lepiej zwiększyć czas emisji? śmieszne jest , że radio gra od 16:00 do 21:00 , nadajnik i tak pracuje 24h
odpowiedź
User
Gość
Rock FM w Bydgoszczy chyba długo nie ruszy tj właściciel złożył wniosek o scedowanie koncesji na Dobry Rock z Swarzędza a tam figuruje żona..W tym.samym czasie ZPR ponowił wnioski na Eska 2 i Z Wami FM..takie info są na stronie.krrit w koncesji Rock FM..
odpowiedź