SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KRRiT zapowiada konkursy na zagospodarowanie kolejnego multipleksu radia cyfrowego

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ogłosiła konsultacje społeczne w sprawie projektu ogłoszeń dotyczących możliwości uzyskania koncesji na nadawanie programu na ogólnopolskim multipleksie cyfrowym DAB+ (Digital Audio Broadcasting+). Przewodniczący Rady chce się dowiedzieć m.in. o charakter programów, proporcje pomiędzy uniwersalnymi a wyspecjalizowanymi formatami czy ich liczbę w wersji analogowej.

Article

Strategia KRRiT zakłada zagospodarowanie multipleksów pierwszego (MUX R1), drugiego (MUX R1) oraz trzeciego (MUX R3). Pierwszy z nich ma mieć ogólnokrajowym zasięg, składać się z 22 obszarów rezerwacji i być przeznaczony dla niepublicznych nadawców. Drugi jest skierowany do nadawców regionalnych (w ostateczności dla nadawców aspirujących do zasięgu ogólnokrajowego lub prawie ogólnokrajowego), składać się będzie z 24 obszarów rezerwacji; a trzeci – użytkowany jest przez Polskie Radio, które zajmuje 5/6 pojemności multipleksu i rozgłośnie regionalne. Docelowo w 2022 roku ma on objąć 82 proc. ludności kraju.

Na początku 2019 roku decyzją prezesa UKE uzupełniono częstotliwości o 28 nowych o zasięgu lokalnym, kolejnych 7 czeka na wpisanie do planu zagospodarowania.

Część nadawców lokalnych miało już wyrazić zainteresowanie nadawaniem programów o zasięgu ogólnopolskich, podobnie jak Polskie Radio, które miało zgłosić chęć nadawania dodatkowych stacji na multipleksie ogólnokrajowym (MUX R1).

KRRiT czeka na uwagi rynku

Krajowa Rada zanim opublikuje ogłoszenia o możliwości uzyskania koncesji najpierw zaprosiła nadawców i zainteresowane podmioty do konsultacji społecznych.

Zaproponowała trzy warianty dla nadawców. W ramach pierwszego z nich chciałaby przeznaczyć trzy spośród dwunastu slotów na multipleksie na rozszerzenie istniejących ogólnopolskich koncesji analogowych na program o charakterze uniwersalnym lub wyspecjalizowanym społeczno-religijnym; kolejne pięć miejsc chciałaby przeznaczyć na rozszerzenie istniejących koncesji analogowych o zasięgu ponadregionalnym (zasięg programu powyżej 4,5 mln); cztery miejsca na rozszerzenie lub udzielenie koncesji na programy o charakterze uniwersalnym lub wyspecjalizowanym.

Druga opcja zakłada, aby trzy spośród dwunastu miejsc (slotów) w multipleksie przeznaczyć na rozszerzenie istniejących ogólnopolskich koncesji analogowych na program o charakterze uniwersalnym lub wyspecjalizowanym społeczno-religijnym; dziewięć miejsc na rozszerzenie lub udzielenie koncesji na programy o charakterze uniwersalnym lub wyspecjalizowanym.

Trzeci wariant miałby objąć dwanaście miejsc na rozszerzenie lub udzielenie koncesji na programy o charakterze uniwersalnym lub wyspecjalizowanym.

Według przewodniczącego KRRiT, druga i trzecia opcja „jest bardziej elastyczna, ponieważ pozwala na ubieganie się o koncesję cyfrową większej liczbie obecnych lub przyszłych nadawców, bez względu na charakter i zasięg programu oraz ich pozycję na rynku analogowym”.

Uwagi i opinie na temat przedstawionych opcji i propozycje zmian zainteresowani mogą nadsyłać do 20 lipca 2020 r. na adres:
konsultacjemux-r1@krrit.gov.pl

Koszt ogólnopolskiej koncesji cyfrowej wydanej w 2020 to 1,67 mln zł (nadawcy nowego programu przysługuje zniżka).

KRRiT miała ogłosić konsultacje ws. ogólnopolskiego multipleksu cyfrowego DAB+ już na początku marca br., jednak prace opóźniła pandemia koronawirusa w Polsce.

W maju 2019 roku KRRiT wróciła do realizacji planu cyfryzacji radia - przedstawiła wtedy główne założenia oraz mechanizmy wdrażania technologii nadawania w systemie Digital Audio Broadcasting+. Ogłosiła start konkursu na cyfrowe multipleksy lokalne w 34 miastach dla nadawców lokalnych i regionalnych. Otrzymała wtedy zgodę na w sumie 47 częstotliwości, w 34 różnych lokalizacjach. Każdy z multipleksów może pomieścić maksymalnie do 12 rozgłośni.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń o pracę

W 2019 roku średni dzienny zasięg radia wyniósł 72,2 proc., a tygodniowy - 91,2 proc. Z kolei średni dobowy czas słuchania wyniósł 269 minut. Najchętniej słuchaną stacją niezmiennie było RMF FM, a sieć Eska wyprzedziła Jedynkę.

Dołącz do dyskusji: KRRiT zapowiada konkursy na zagospodarowanie kolejnego multipleksu radia cyfrowego

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tytus
I bardzo dobrze niech w końcu robi się jakaś konkurencja w eterze, bo żeby jakaś stacja maiala 30% udziału w rynku, to coś jest nie tak, ale przecież to jest chory kraj.
odpowiedź
User
inżynier
I bardzo dobrze niech w końcu robi się jakaś konkurencja w eterze, bo żeby jakaś stacja maiala 30% udziału w rynku, to coś jest nie tak, ale przecież to jest chory kraj.


Głupoty wypisujesz. Na FM jest mnóstwo stacji, a jakimś cudem RMF dominuje. Na DAB+ byłoby dokładnie tak samo.
To jest usiłowanie reanimacji trupa jakim jest DAB+ w dobie internetu mobilnego.
odpowiedź
User
nik
niech dadzą koncesję za złotówkę - zobaczymy, kto się utrzyma na tym rynku...
odpowiedź