SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Szef KRRiT karze TOK FM za słowa Piotra Maślaka o podręczniku do HiT-u

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji nałożył 80 tys. zł grzywny na Radio TOK FM (Grupa Radiowa Agory). Stacja została ukarana za wypowiedź Piotra Maślaka porównującą książkę „Historia i Teraźniejszość” prof. Wojciecha Roszkowskiego do podręcnika dla Hitlerjugend.

Maciej Świrski (fot. KRRiT) Article

W komunikacie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji stwierdzono, że według przewodniczącego Macieja Świrskiego, emitując wypowiedź Piotra Maślaka, Radio TOK FM naruszyło art. 18 ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji.

Wskazany przepis stanowi, że „audycje lub inne przekazy nie mogą propagować działań sprzecznych z prawem, z polską racją stanu oraz postaw i poglądów sprzecznych z moralnością i dobrem społecznym, w szczególności nie mogą zawierać treści nawołujących do nienawiści lub przemocy lub dyskryminujących ze względu na płeć, rasę, kolor skóry, pochodzenie etniczne lub społeczne, cechy genetyczne, język, religię lub przekonania, poglądy polityczne lub wszelkie inne poglądy, przynależność państwową, przynależność do mniejszości narodowej, majątek, urodzenie, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną lub nawołujących do popełnienia przestępstwa o charakterze terrorystycznym”.

- W toku postępowania ustalono, że w audycji poniżono i naruszono godność ofiar II Wojny Światowej, w tym Żydów. Pojawiły się w niej treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści z uwagi na poglądy polityczne. Użyto obraźliwych, stygmatyzujących określeń wobec prof. Wojciecha Roszkowskiego, przez co naruszono jego godność zagwarantowaną konstytucyjnie - wyliczono w komunikacie Krajowej Rady.

Zdaniem przewodniczącego KRRiT „audycja została przygotowana nierzetelnie”. - Ograniczała się do cytowania wyrywkowych fragmentów książki, udostępnionych na stronie internetowej wydawnictwa przed publikacją podręcznika, a nie na wszechstronnej analizie całego utworu - zaznaczono.

Przewodniczący podkreślił, że „dziennikarze mają prawo do opisywania zdarzeń mogących bulwersować społeczeństwo. Istnieje jednak wymóg, by odbywało się to z zachowaniem zawodowej staranności i rzetelności w gromadzeniu i wykorzystywaniu materiałów”.

Zaznaczono, że w przypadku naruszenia art. 18 ust. 1 Ustawy o radiofonii i telewizji nałożona grzywna może wynieść maksymalnie połowę rocznej opłaty za koncesję. Przy określaniu wysokości kary przewodniczący KRRiT bierze pod uwagę „zakres i stopień szkodliwości naruszenia, dotychczasową działalność nadawcy oraz jego możliwości finansowe”.

Nadawca TOK FM odwoła się do sądu

Decyzja o karze nie jest prawomocna, nadawca TOK FM może odwołać się do sądu. Nadająca Radio TOK FM spółka Inforadio zapowiada, że skorzysta z tej możliwości.

- Stanowczo nie zgadzamy się z postawionymi zarzutami ani podstawą prawną, na którą powołuje się KRRiT. Uważamy, że jest to bezwzględny zamach na niezależne medium, które jest platformą wymiany opinii w istotnej społecznie debacie publicznej - ocenił zarząd spółki w oświadczeniu przekazanym portalowi Wirtualnemedia.pl.

- W związku z tym jako nadawca Radia TOK FM podejmiemy stosowne kroki prawne, aby o zasadności nałożenia kary na stację zdecydował niezawisły sąd - zapowiedział.

Wydawca "HiT" złożył skargę do KRRiT

Piotr Maślak o podręczniku „Historia i Teraźniejszość” autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego mówił 7 czerwca ub.r. w porannej audycji TOK FM. - Czyta się to jak podręcznik - przepraszam za to porównanie - dla Hitlerjugend. Chwilami, nie wszędzie - stwierdził.

Wydawnictwo Biały Kruk, które opublikowało podręcznik prof. Roszkowskiego, skierowało w tej sprawie skargęd o KRRiT.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

- Powiadomiliśmy już Krajową Radę Radiofonii i Telewizji o tej sprawie, postępowanie jest w toku, rozmawiamy także z naszymi prawnikami, aby skierować sprawę na drogę sądową - mówił portalowi wPolityce.pl Leszek Sosnowski, właściciel i prezes Białego Kruka. - Takich rzeczy nie wolno puszczać płazem. Może się podręcznik nie podobać, może się przedmiot nie podobać, ale po pierwsze najpierw trzeba go poznać, a po drugie trzymać się w granicach elementarnej przyzwoitości To jest gorzej niż chamska odzywka, to jest pomówienie o propagowanie faszyzmu wśród młodzieży - podkreślił.

Z naszych informacji wynika, że KRRiT już w nowym składzie, powołanym jesienią ub.r., zdecydowała, że wyjaśnienia złożone przez nadawcę TOK FM w odpowiedzi na skargę nie kończą sprawy.

KRRiT monitoruje TOK FM przed decyzją ws. koncesji

Według badania Radio Track w ub.r. TOK FM miało 3,2 proc. udziału w rynku słuchalności, o 0,5 pkt proc. więcej niż rok wcześniej. Rozgłośnia ma profil informacyjno-publicystyczny.

Nadawcą TOK FM jest firma Inforadio, której udziałowcami, poprzez spółki zależne, są Agora (66,1 proc.) i wydawca tygodnika „Polityka” (33,9 proc.). W 2021 roku Inforadio osiągnęło wzrost przychodów o 30,1 proc. do 15,26 mln zł i zysku netto z 1,39 do 2,42 mln zł. Cały zysk wypłaciło udziałowcom.

10-letnia koncesja TOK FM na emisję naziemną w 23 miastach wygaśnie 3 listopada br. Nadawca jesienią ub.r. złoży wniosek o jej przedłużenie na kolejny taki okres.

Krajowa Rada zleciła monitoring stacji. - To standardowa procedura, która poprzedza wydanie decyzji. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku dużych nadawców - mówił nam wlutyk prof. Tadeusz Kowalski, członek KRRiT.

- Sprawdzamy, czy stacja, która stara się o nową koncesję, wypełniała dotąd wszystkie warunki programowe zapisane w dokumencie. Przyglądamy się, czy były skargi od słuchaczy i jak je rozpatrywano - opisał. Prof. Kowalski przypomina, że nadawcy radiowi mają obowiązek, żeby przynajmniej przez 28 dni archiwizować zapis 24-godzinnego programu.

Dołącz do dyskusji: Szef KRRiT karze TOK FM za słowa Piotra Maślaka o podręczniku do HiT-u

18 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Rozbawiony
Maslak już dawno odleciał. Strzyka jadem od pierwszych słów swojej audycji. Tam się jeszcze żadna myśl, żadna informacja nie jest się w stanie pojawić, a już jadowity komentarz.
31 53
odpowiedź
User
Terier
Świr, zajmij się TVP, która ciągle obraża opozycje. Szukasz nie żetelnych informacji, włącz TVP Info. ROszkowski obraził dzieci, rodziców, ale Pis nic z tym nie robi. Banda... egoistów.
58 21
odpowiedź
User
ae
Obalić rząd!!!
0 0
odpowiedź