SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kara przewodniczącego KRRiT dla Stopklatki za złe oznaczenie wiekowe filmu „Psy”

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski po przeprowadzeniu postępowania wszczętego z urzędu podjął decyzję o ukaraniu grzywną w wysokości 20 tys. zł nadawcy kanału Stopklatka. Powodem było błędne oznaczenie wiekowe podczas emisji filmu „Psy”.

Bogusław Linda w filmie sensacyjnym „Psy” (yotutube.pl/Stopklatka) Article

KRRiT informuje w komunikacie, że Stopklatka SA została ukarana kwotą 20 tys. zł. - w związku z naruszeniem art. 18 ust.5 urt oraz § 2 Rozporządzenia KRRiT z dnia 23 czerwca 2005 r. w sprawie kwalifikowania audycji lub innych przekazów mogących mieć negatywny wpływ na prawidłowy fizyczny, psychiczny lub moralny rozwój małoletnich oraz audycji lub innych przekazów przeznaczonych dla danej kategorii wiekowej małoletnich, stosowania wzorów symboli graficznych i formuł zapowiedzi, a także art. 104 i 107 kpa, poprzez rozpowszechnienie filmu pt. „Psy” (emisja w programie Stopklatka, 30 marca 2022 roku, o godz. 20:00). Zastosowano oznaczenie wiekowe „od lat 16” dla treści zdaniem regulatora, nieodpowiednich dla widzów w wieku poniżej 18 lat, przede wszystkim brutalnych scen przemocy. Tego typu produkcje powinny być emitowane w czasie niechronionym, czyli po godz. 23.

„Psy” to polski film sensacyjny z 1992 roku. Można w nim zobaczyć m.in. Bogusława Lindę, Janusza Gajosa, Cezarego Pazurę czy Marka Kondrata. Opowiada o byłym funkcjonariuszu Służby Bezpieczeństwa, który zaczyna pracę w policji. Bierze udział w akcji przeciwko międzynarodowej grupie przestępczej, podczas której ginie trzech policjantów. Franz Maurer podejrzewa, że stoją za tym byli funkcjonariusze SB i zaprzysięga zemstę. Nagradzany i doceniony obraz słynie z wulgaryzmów. Produkcja jest dostępna w katalogu Kino Polska w serwisie streamingowym Canal+ online, gdzie oznaczono ją także jako dozwoloną od 16 roku życia.

Będzie odwołanie od grzywny?

PR Manager Kino Polska TV, do której należy Stopklatka, nie zdradza czy stacja będzie odwoływać się od kary. -  Nie komentujemy takich rzeczy - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Tomasz Wiaderek. Rok temu Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nałożyła 20 tys. zł kary na Zoom TV (również Kina Polska TV) za emisję brytyjskiej edycji „Magii nagości”. Nadawca się odwołał, a sąd uchylił grzywnę.

- Nadawca odwołał się od Decyzji o ukaraniu z 16 sierpnia 2021 r. Wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 22 lutego 2022 roku uchylił decyzję Przewodniczącego KRRiT o nałożeniu kary pieniężnej na nadawcę. KRRiT złożyła apelację od ww. wyroku SO w Warszawie; główny zarzut apelacji: nierozpoznanie istoty sprawy - poinformowała kilka tygodni temu Wirtualnemedia.pl Teresa Brykczyńska, rzeczniczka prasowa KRRiT.

Kary nowego szefa KRRiT

Na początku listopada przewodniczący Świrski zdecydował o kolejnym nałożeniu kary za brytyjską edycję „Magii nagości”. Nadawca ma zapłacić 40 tys. zł za naruszenie artykułu 18, ustęp 1 ustawy o radiofonii i telewizji poprzez rozpowszechnienie 22 listopada ub.r. o godz. 23.02 programu „Magia Nagości” (odcinek 2, sezon 4).  W programie kobiety i mężczyźni wybierają osobę, z którą pójdą na randkę. Twarze kandydatów i kandydatek są zasłonięte. Muszą więc dokonać wyboru na podstawie wyglądu ich ciał, m.in. narządów intymnych.  

Wspomniany przez KRRiT artykuł dotyczy wymogów wobec przekazów medialnych. - Audycje lub inne przekazy nie mogą propagować działań sprzecznych z prawem, z polską racją stanu oraz postaw i poglądów sprzecznych z moralnością i dobrem społecznym, w szczególności nie mogą zawierać treści nawołujących do nienawiści lub przemocy lub dyskryminujących ze względu na płeć, rasę, kolor skóry, pochodzenie etniczne lub społeczne, cechy genetyczne, język, religię lub przekonania, poglądy polityczne lub wszelkie inne poglądy, przynależność państwową, przynależność do mniejszości narodowej, majątek, urodzenie - można przeczytać w ustawie o radiofonii i telewizji.

Szef KRRiT zdecydował też kilka tygodni temu o nałożeniu na Telewizję Polsat 25 tys. zł kary za naruszenie art. 18 ust. 5b pkt 1 urt oraz § 5 ust. 3 rozporządzenia w sprawie kwalifikowania audycji w związku z rozpowszechnieniem 20.11.2021 r. o godz. 13:25 filmu pt. „Z księżyca spadłeś?” (niewłaściwe zakwalifikowanie filmu do kategorii od lat 12 i emisję o zbyt wczesnej porze). Wspomniana produkcja to amerykańska komedia science-fiction z 2000 roku. Opowiada o planecie zamieszkałej przez rozwiniętą cywilizację samych mężczyzn. W wyniku ewolucji ich organy płciowe skurczyły się i zniknęły, ponieważ rozmnażali się przez klonowanie. Jeden z przywódców planety wysyła na Ziemię swojego agenta.

- Najprawdopodobniej odwołamy się od tej decyzji - zapowiadał wówczas w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Tomasz Matwiejczuk, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej, rzecznik prasowy Telewizji Polsat. Teraz nie zdradza czy stacja rzeczywiście złożyła odwołanie. Sam Świrski, który został przewodniczącym KRRiT na początku października, zamieścił na Twitterze linka do informacji o karach.  - Zdecydowanie trzeba przyspieszyć procedury rozpatrywania skarg obywateli. Pracujemy nad tym - napisał przewodniczący KRRiT.

Z danych Nielsena wynika, że kanał Stopklatka miał w listopadzie br. 1,09 proc. udziału w rynku telewizyjnym. Filmowo-serialowa stacja jest dostępna w MUX-1 naziemnej telewizji cyfrowej, w sieciach kablowych i na platformach cyfrowych.

Dołącz do dyskusji: Kara przewodniczącego KRRiT dla Stopklatki za złe oznaczenie wiekowe filmu „Psy”

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
olek
odp... cie się od "Psów". To najlepszy polski film
odpowiedź
User
Pstryk
Kiedy wersja HD na satelicie?
odpowiedź
User
lol
odp... cie się od "Psów". To najlepszy polski film

chyba żeś innych filmów nie widział
odpowiedź