SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KRRiT i ukraiński regulator podpisały memorandum. „Wymiana kontentu, współpraca w zakresie nadawania”

Polska Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podpisała z Krajową Radą Telewizji i Radiofonii Ukrainy memorandum o współpracy. - Ma ułatwić budowanie naszych relacji - mówił podczas wydarzenia Witold Kołodziejski, szef KRRiT. Polska ma m.in. pomóc Ukrainie w dostosowaniu jej prawa medialnego do wymogów Unii Europejskiej.

Podpisanie memorandum o współpracy, fot. Patryk PallusArticle

Memorandum podpisali w środę przewodniczący obu regulatorów Witold Kołodziejski i Olha Herasymiuk. Celem dokumentu jest rozwijanie współpracy w dziedzinie regulacji radiofonii i telewizji poprzez wspieranie i realizację odpowiednich działań, wymianę informacji i doświadczeń pomiędzy krajowymi organami regulacyjnymi Ukrainy i Rzeczypospolitej Polskiej.

- Podpisanie memorandum umożliwi ścisłą współpracę polskiej Rady z ukraińską, wymianę kontentu i współpracę w dziedzinie nadawania programów ukraińskich w Polsce i polskich w Ukrainie - mówił Witold Kołodziejski.

Polski regulator zamierza też pomóc Ukrainie w przystosowaniu jej prawa medialnego do wymogów Unii Europejskiej (17 czerwca br. Komisja Europejska oficjalnie ogłosiła swoje zalecenie przyznania Ukrainie statusu kandydata do UE). - Mamy duże doświadczenie, bo ten proces przechodziliśmy - mówił Kołodziejski.

Dokument umożliwi zniesienie wielu przeszkód formalnych przeszkadzających nadawcom ukraiński,, którzy chcą oferować swoje programy dla Ukraińców w Polsce. - Chcemy, by ukraińskie rodziny czuły się w Polsce jak w domu, by miały swoją telewizję. Polacy nadawcy są bardzo aktywni, jeśli chodzi o Ukrainę i mają ambitne plany. Myślę, że tego może wyjść coś dobrego - mówił szef KRRiT. Pytany o możliwość stworzenia telewizji dla Ukraińców w Polsce, podkreślił jednak, że to już rola nadawców.

Polskie Radio oraz nadawcy komercyjni jak Grupa RMF, Eurozet czy ZPR Media zaraz po wybuchu wojny w Ukrainie uruchomiły rozgłośnie kierowane do Ukraińców, nadając naziemnie w wybranych miastach na podstawie czasowych pozwoleń od UKE. Projekty Grupy RMF i Eurozetu już zamknięto, bo nie dostały zgody na dalsze nadawanie naziemne. Na razie KRRiT nie ma planów, by ogłaszać konkursy np. na emisję w Polsce stacji radiowych w języku ukraińskim.

W rozmowie z Wirtualnemedia.pl Kołodziejski mówił, że współpraca z Ukrainą ma umożliwić wymianę informacjami między operatorami polskimi i ukraińskimi, dotyczącą np. tego, ilu klientów w Polsce mają operatorzy ukraińscy. - Dla nadawców ukraińskich istotną rzeczą jest też badanie widowni ukraińskiej w Polsce. Temu służyła wizyta w Krajowym Instytucie Mediów - dodał.

##NEWS https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/netflix-ochrona-dzieci-streaming-iab-kodeks-krrit ##

Kanały ukraińskie u polskich operatorów płatnej telewizji

Po wybuchu wojny w Ukrainie kanały ukraińskie pojawiły się w u polskich operatorów płatnej telewizji i w serwisach streamingowych. Do większości kablówek szybko trafił kanał informacyjny Ukraina 24. Szeroka paczka kanałów ukraińskich znalazła się w ofercie IPTV platformy Polsat Box i w serwisie streamingowym Polsat Box Go. Platforma Canal+, sieć UPC Polska i serwis Play Now włączyły zaś ukraiński kanał dla dzieci Nickleodeon Ukraine Pluto TV. Własną telewizję dla Ukraińców chce stworzyć Festival Group, producent serwisu streamingowego ua.tv.

KRRiT, 24 lutego, czyli w dniu ataku Rosji na Ukrainę, wydała decyzję o wyłączeniu rosyjskich kanałów z sieci kablowych i platform cyfrowych. Wielu operatorów zrobiło to od razu, nie czekając na doręczenie oficjalnych dokumentów. Kołodziejski podkreślił, że Krajowa Rada konsultowała się z ukraińskim regulatorem, by określić pełną listę kanałów, które należy usunąć z ofert polskich operatorów.

Dołącz do dyskusji: KRRiT i ukraiński regulator podpisały memorandum. „Wymiana kontentu, współpraca w zakresie nadawania”

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ramzes
I to ma być główna informacja na portalu? "Ukraiński kontent" interesuje ułamek procenta odbiorców. Im więcej gadania o Ukrainie, tym szybciej odbiorca zmieni kanał, odłoży gazetę, zamknie stronę internetową. Cierpliwość nie jest nieskończona.
odpowiedź
User
dzięcioł
Co to za towarzystwo leśnych dziadków?
odpowiedź
User
nic44
czy rozum im pogieło dziadostwo nadawać mamu dość słuchania tego języka ruskiego bo to samo co ukraiński jednym słowem badziewie szmelc i głupota
odpowiedź