SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KRRiT daje TV Republika i wPolsce24 koncesje naziemne

W piątek Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała, że ogólnopolski MUX-8 naziemnej telewizji cyfrowej zasilą: TV Republika i wPolsce24 - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. Na ósmy multipleks nie trafią zatem węgierska PTV i Polska24. Stacja Tomasza Sakiewicza pochwaliła się koncesją jeszcze przed oficjalnym komunikatem KRRiT.  

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji rozstrzygnęła postępowanie w sprawie udzielenia koncesji, na okres 10 lat, na rozpowszechnianie programu telewizyjnego o charakterze wyspecjalizowanym w ogólnopolskim multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej MUX-8 dla Telewizji Republika i wPolsce24 - podała Rada.

"KRRiT rozstrzygnęła postępowanie w sprawie udzielenia koncesji, na okres 10 lat, na rozpowszechnianie programu telewizyjnego o charakterze wyspecjalizowanym w ogólnopolskim multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej MUX-8. Dla spółki Telewizja Republika S.A. na program +Republika+ i dla spółki Fratria Sp. z o.o. na program +WPOLSCE24+" - podano na stronie Krajowej Rady w piątek.

Jak wskazano, nowe programy w sygnale ogólnopolskiego multipleksu MUX-8 będą rozpowszechniane w systemie standardowej rozdzielczości, w standardzie DVB-T, będą niekodowane i udostępniane odbiorcom bezpłatnie. "Będą także gwarantem zachowania różnorodnej i pluralistycznej oferty programowej na rynku mediów w Polsce" - dodano na stronie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

W skład MUX-8 wchodzą: Metro, Nowa TV, WP, Zoom TV i od niedawna ViDoc TV. Nowe kanały powinny do nich dołączyć jesienią. Multipleks jest nadawany w zakresie VHF, a pozostałe w UHF. Część odbiorców wymaga więc bardziej rozbudowanej instalacji antenowej, co negatywnie wpływa na realny zasięg. Od ponad roku KRRiT miała problem z obsadzeniem wolnych miejsc na ósmym multipleksie. Koncesja kosztuje prawie 18 mln zł (płatne w dziesięciu corocznych ratach), a opłata na rzecz Emitela, operatora MUX-8 to ponad 6 mln zł rocznie. Nadawcy obawiali się o rentowność takiego przedsięwzięcia. Zainteresowanie ósmym multipleksem wzrosło dopiero po zmianach politycznych w Telewizji Polskiej.

TV Republika chce być największą telewizją konserwatywną w Europie

TV Republika o koncesji poinformowała w piątek o 16.30. Połączyła się z prezesem stacji, który przebywa w Stanach Zjednoczonych. - Dzień dobry jest w Waszyngtonie, bo się zaczyna dzień. Dzień dobry jest w Polsce, bo chociaż bliżej jego końca, to wieści doskonałe. Rzeczywiście, otrzymaliśmy koncesję. Możemy dzięki temu wkrótce dotrzeć do każdego z państwa – stwierdził Tomasz Sakiewicz.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Prowadzący pytał co to oznacza dla polskiego rynku medialnego. Mówił, że to rewolucyjna decyzja niespotykana w III Rzeczypospolitej. -  Przede wszystkim trzeba podziękować naszym widzom. Tym wszystkim, którzy nas wspierali. Bohaterom Solidarności, założycielom, bo bez Waszego wsparcia, być może tej koncesji po prostu nie byłoby. To jest wydarzenie o charakterze symbolicznym, ale też praktycznym. Dotrzemy do milionów ludzi, którzy mieszkają w różnych częściach Polski i chcą oglądać TV Republika, ale nie mieli jak. Nie mogli oglądać nas na satelicie czy w kablówkach. Teraz będą mogli oglądać – zauważył Sakiewicz.

Prezes TV Republika spodziewa się wzrostu oglądalności. – Miliony ludzi więcej będą mogły nas oglądać. Jesteśmy drugą telewizją informacyjną. Myślę, że w momencie, kiedy koncesja zostanie włączona, większość z Państwa, która nie miała Republiki, będzie mogła ją odbierać. Będziemy pierwszą telewizją informacyjną, w ogóle pierwszą telewizją w Polsce. Jesteśmy w pierwszej piątce-szóstce telewizji i drugą pod względem wielkości telewizją informacyjną. Jeśli ten zasięg będzie pełny, to będziemy pierwszą telewizją już w Polsce.  Chcemy być pierwszą telewizją w Polsce. W Europie Środkowej to już jesteśmy największą konserwatywną telewizją, ale chcemy być w ogóle w całej Europie największą konserwatywną telewizją. Jesteśmy bardzo blisko tego celu. Te miliony ludzi, którzy się włączą to szansa na to. Teraz musimy mieć środki. Zebraliśmy trochę środków, ale liczymy, że Państwa wsparcie spowoduje, że stale będziemy mogli opłacać tę koncesję i stale będziemy mogli rozwijać infrastrukturę techniczną, powiększać zespół. Musimy na to wszystko zarobić. Pomimo tego, że rzucają nam kłody pod nogi, zastraszają ludzi z nami związanych. Dodajemy gazu i ruszamy, żeby uruchomić tę koncesję  – powiedział Sakiewicz. 

Kto ubiegał się o miejsce na MUX-8?

Do 20 maja podmioty zainteresowane emisją na ósmym multipleksie mogły złożyć wniosek koncesyjny. Poza TV Republika, która zaproponowała kanał Republika, w konkursie wystartowała związana z braćmi Karnowskimi Fratria. Wydawca tygodnika „Sieci”, portalu wPolityce.pl i nadawca telewizji wPolsce.pl, zgłosił kanał wPolsce24. Z kolei należąca do Grupy MWE Networks spółka Polskie Media P.S.A. złożyła wniosek dotyczący podobnie brzmiącego kanału Polska24, który miał walczyć z fake newsami i dezinformacją.

Najbardziej tajemnicza była aplikacja firmy TV2 Média Csoport Zártkörűen Működő Részvénytársaság z siedzibą w Budapeszcie. Zgłosiła kanał PTV. Nadawca na Węgrzech uchodzi za bliskiego otoczeniu premiera Viktora Orbána. Mimo braku wyników konkursu KRRiT, firma rozpoczęła w Urzędzie Patentowym RP rejestrację znaku słowno-graficznego, utrzymanego w biało-czerwonych barwach. Wynajęła też agencję PR-owską MSL Group, która pracuje m.in. dla Netfliksa. Za jej pośrednictwem dziennikarzom przesłano informację, że stacja ma mieć charakter rozrywkowo-lifestylowy i być skierowana przede wszystkim do kobiet.

W poprzednich miesiącach media spekulowały, że Prawo i Sprawiedliwość szuka inwestora dla konserwatywnego kanału na Węgrzech. Nadawca nie odpowiedział na nasze pytania dotyczące ewentualnego zatrudnienia dawnych dziennikarzy Telewizji Polskiej.

Przyspieszone posiedzenie

Najbliższe posiedzenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji miało się odbyć w poniedziałek 24 czerwca. Podczas debaty portalu Wirtualnemedia.pl członek KRRiT prof. Tadeusz Kowalski poinformował, że podjęto decyzję o jego przyspieszeniu na piątek. Z informacji Wirtualnemedia.pl wynika, że decyzja o przyspieszeniu konkursu zaskoczyła członków KRRiT. Posiedzenia są planowane z dużym wyprzedzeniem. Rozstrzygnięcie postępowania wiąże się z analizą setek stron wniosków nadawców. Regulator nie odpowiedział na nasze pytania o przyczyny nagłego zwołania posiedzenia.

9 maja do parlamentu wpłynął wniosek o postawienie przewodniczącego KRRiT Macieja Świrskiego przed Trybunałem Stanu. Rządząca koalicja chce przeforsować procedurę, w wyniku której w razie postawienia przed TS Świrski zostałby zawieszony. - Jeżeli byłbym postawiony przed Trybunałem Stanu, a jeszcze koncesja nie byłaby podpisana, to wtedy nie można byłoby tej koncesji podpisać. Cały proces staje. Stają zresztą wszystkie procesy administracyjne Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. To przewodniczący na polecenie KRRiT podpisuje wszystkie dokumenty koncesyjne i tak dalej. Jeśli ktoś wymyślił, że wstrzyma kwestię koncesji dla Republiki, zawieszając przewodniczącego Krajowej Rady, o czym mówił Sienkiewicz ostatnio, to zobaczymy. Ja jestem zdania, że artykuł 128 paragraf 3 Kodeksu Karnego jest obowiązujący. Wszyscy, którzy podpisywali ten wniosek w Sejmie powinni pamiętać, że kto groźbą bezkarną wymusza działanie określone na organie konstytucyjnym, podlega karze do lat 10 – mówił szef KRRiT na antenie TV Republika.

Jak oglądać TV Republika?

W ostatnich miesiącach do TV Republika dołączyli m.in. Danuta Holecka, Michał Rachoń, Cezary Gmyz, Jarosław Olechowski, Adrian Borecki, Kamil Trzaska, Konrad Wąż, Daniel Machnowski, Anna Popek, Adrian Klarenbach, Miłosz Kłeczek czy Marcin Dobski. Transfery byłych dziennikarzy TVP doprowadziły do znaczącego wzrostu oglądalności stacji. Telewizja Tomasza Sakiewicza zajmuje w badaniach Nielsena drugą lokatę po TVN24 wśród kanałów informacyjnych. W ostatnim czasie rozpoczęła emisję satelitarną w jakości HD.

TV Republika jest dostępna za pośrednictwem multipleksów eksperymentalnych naziemnej telewizji cyfrowej (Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Katowice), multipleksów lokalnych (Jelenia Góra, Rybnik, Częstochowa, Tomaszów Mazowiecki, Wrocław, Świdnica, Lubin, Głogów), platform cyfrowych (Polsat Box, Canal+, Orange), a także sieci kablowych (m.in. Play/UPC Polska, Vectra). Stream TV Republika można oglądać za pośrednictwem strony internetowej tvrepublika.pl i YouTube.
 

Dołącz do dyskusji: KRRiT daje TV Republika i wPolsce24 koncesje naziemne

73 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Leon Zawodowiec
Super gratulacje! Oj będzie się działo...
odpowiedź
User
Jacek
I super ;)
odpowiedź
User
Widz
Super! Pluralizm medialny warunkiem prawdziwej demokracji. A teraz KRRIT powinna jeszcze zadbać o zmianę pasma nadawania MUX 8.
Tak aby MUX 8 miał podobny zasięg jak i inne....
odpowiedź