SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

KRRiT ogłasza konkursy na częstotliwości dla Warszawy i Krakowa

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podjęła decyzję o ogłoszeniu konkursu na częstotliwości w Warszawie i w Krakowie. W Warszawie chodzi o częstotliwości 87,8 MHz (moc 0,1 kW), a w Krakowie 95,2 MHz (moc 0,1 kW).

Article

W związku z ogłoszeniem przez KRRiT wolnych częstotliwości, nadawcy będą mogli składać wnioski o udzielenie jednej koncesji na okres 10 lat, na rozpowszechnianie programu radiowego o charakterze uniwersalnym. Chodzi o program zawierający różne gatunki i formy radiowe oraz różnorodną problematykę.

Wymogi, jakie stawia Krajowa Rada względem nadawcy, to także konieczność zawarcia w programie audycji informacyjnych, publicystycznych o tematyce społeczno-politycznej oraz wspólnotowo-twórczych, uwzględniających polską tradycję, historię i kulturę.
 
Program ma być rozpowszechniany codziennie przez 24 godziny na dobę. Audycje słowne i inne przekazy mają stanowić nie mniej niż 30 proc. tygodniowego czasu nadawania w godzinach 6 -23.

Na częstotliwość 87,8 MHz w Warszawie chętne było Radio Wnet, które było zainteresowane przeprowadzaniem na niej dalszych testów, jednak nie zgodził się na to przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Radio Wnet w oparciu o zgodę na emisję okolicznościową nadawało w okresie od 16 października ubiegłego roku do 13 stycznia br. Po tym czasie stacja zgłosiła się z wnioskiem o zgodę na przeprowadzanie testów do Urzędu Komunikacji Elektronicznej (prezes UKE wydaje zgodę w porozumieniu z przewodniczącym KRRiT). Gdyby szef KRRiT zgodził się na testy - trwałyby do 3 czerwca br.

Częstotliwość zwolniło Radio Bajka

Wcześniej z częstotliwości 87,8 MHz korzystało Radio Bajka, któremu cofnięto zezwolenie na nadawanie. Fundacja Bajka otrzymała koncesję na nadawanie programu adresowanego do dzieci (głównie w wieku od 2 do 7 lat) w grudniu 2010 roku. Niemal od razu decyzję tę zaskarżył jeden z wnioskodawców i sprawa trafiła do sądu. W 2015 roku stacja faktycznie zniknęła z eteru, a w grudniu ub.r. cofnięto jej koncesję.

W Krakowie na 95,2 MHz również nadawało Radio Bajka, które koncesję uzyskało w lipcu 2011 roku. W konkursie o częstotliwości Fundacja Na Rzecz Rozwoju Dzieci pokonała wtedy m.in. spółki Grupy Radiowej Agory, Hobby.net z Legionowa, Polish Sports Network z Lublina, Radio Top z Kielc, nadawcę programu Radio FaMa oraz spółkę Multimedia i Zet Premium.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: KRRiT ogłasza konkursy na częstotliwości dla Warszawy i Krakowa

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
lradio
30 % słowa... Kolejna stacja, której nikt nie będzie słuchał. To przerażające, że prywatny podmiot inwestujący prywatne pieniądze musi spełniać te durne obostrzenia tyle tego, tyle tego... A może to słuchacze zdecydowali by czego potrzebują?
10 5
odpowiedź
User
She
Nareszcie!!! Krzysiek Skowroński i Radio Wnet! Tak trzymać! :)
8 10
odpowiedź
User
Szok
Dla Krakowa powinno powstać Nowa Huta Radio z lokalnymi wiadomościami.
8 2
odpowiedź
User
gość
30 % słowa... Kolejna stacja, której nikt nie będzie słuchał. To przerażające, że prywatny podmiot inwestujący prywatne pieniądze musi spełniać te durne obostrzenia tyle tego, tyle tego... A może to słuchacze zdecydowali by czego potrzebują?

Właśnie to jest absurd, że władza wszędzie pcha swój ryj pięknie coś nazywając "regulacją" - jeżeli podmiot uzyskuje pozwolenie to powinien podlegać wyłącznie sądowi rejonowemu jeżeli będzie np. nadawał obsceniczne treści, kogoś pomawiał itd. Każdy nadawca ma obowiązek archiwizacji nadawanego programu więc sąd z automatu może bez żadnej zbędnej rady zabezpieczyć audycję i analizować jej treść - należy zlikwidować radę i tylko wydłużyć z obecne3go miesiąca okres nadawcom przechowywania nagrań na 3 miesiące - wpływa czyjś wniosek sąd zabezpiecza materiał, jeżeli nie zdąży w 3 miesiące to on powinien odpowiadać za opieszałość. Rada to jest zbędna instytucja i zbędny koszt.
6 1
odpowiedź
User
ekspert
Jeżeli Kraków, to tylko radio UJOT FM.
1 1
odpowiedź
User
Fazi
Dlaczego takie małe moce nadajników. Jeśli radio ma się utrzymać to powinno mieć pełne pokrycie tych dwóch miast. Minimum to po 2kW na nadajnik by można było mówić o pokryciu miasta z odbiorem w srodku budynków. Te 100W to radiu studenckiemu mozna zaproponować albo jakiejś siecówce z disco polo, a nie radiu które ma ambicje być radiem dla ludzi szukających w radiu czegoś więcej.
6 1
odpowiedź
Zobacz więcej w kategorii: Reklamy / Marketing