SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

KRRiT ogłasza konkursy na częstotliwości dla Warszawy i Krakowa

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podjęła decyzję o ogłoszeniu konkursu na częstotliwości w Warszawie i w Krakowie. W Warszawie chodzi o częstotliwości 87,8 MHz (moc 0,1 kW), a w Krakowie 95,2 MHz (moc 0,1 kW).

Article

W związku z ogłoszeniem przez KRRiT wolnych częstotliwości, nadawcy będą mogli składać wnioski o udzielenie jednej koncesji na okres 10 lat, na rozpowszechnianie programu radiowego o charakterze uniwersalnym. Chodzi o program zawierający różne gatunki i formy radiowe oraz różnorodną problematykę.

Wymogi, jakie stawia Krajowa Rada względem nadawcy, to także konieczność zawarcia w programie audycji informacyjnych, publicystycznych o tematyce społeczno-politycznej oraz wspólnotowo-twórczych, uwzględniających polską tradycję, historię i kulturę.
 
Program ma być rozpowszechniany codziennie przez 24 godziny na dobę. Audycje słowne i inne przekazy mają stanowić nie mniej niż 30 proc. tygodniowego czasu nadawania w godzinach 6 -23.

Na częstotliwość 87,8 MHz w Warszawie chętne było Radio Wnet, które było zainteresowane przeprowadzaniem na niej dalszych testów, jednak nie zgodził się na to przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Radio Wnet w oparciu o zgodę na emisję okolicznościową nadawało w okresie od 16 października ubiegłego roku do 13 stycznia br. Po tym czasie stacja zgłosiła się z wnioskiem o zgodę na przeprowadzanie testów do Urzędu Komunikacji Elektronicznej (prezes UKE wydaje zgodę w porozumieniu z przewodniczącym KRRiT). Gdyby szef KRRiT zgodził się na testy - trwałyby do 3 czerwca br.

Częstotliwość zwolniło Radio Bajka

Wcześniej z częstotliwości 87,8 MHz korzystało Radio Bajka, któremu cofnięto zezwolenie na nadawanie. Fundacja Bajka otrzymała koncesję na nadawanie programu adresowanego do dzieci (głównie w wieku od 2 do 7 lat) w grudniu 2010 roku. Niemal od razu decyzję tę zaskarżył jeden z wnioskodawców i sprawa trafiła do sądu. W 2015 roku stacja faktycznie zniknęła z eteru, a w grudniu ub.r. cofnięto jej koncesję.

W Krakowie na 95,2 MHz również nadawało Radio Bajka, które koncesję uzyskało w lipcu 2011 roku. W konkursie o częstotliwości Fundacja Na Rzecz Rozwoju Dzieci pokonała wtedy m.in. spółki Grupy Radiowej Agory, Hobby.net z Legionowa, Polish Sports Network z Lublina, Radio Top z Kielc, nadawcę programu Radio FaMa oraz spółkę Multimedia i Zet Premium.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: KRRiT ogłasza konkursy na częstotliwości dla Warszawy i Krakowa

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
lradio
30 % słowa... Kolejna stacja, której nikt nie będzie słuchał. To przerażające, że prywatny podmiot inwestujący prywatne pieniądze musi spełniać te durne obostrzenia tyle tego, tyle tego... A może to słuchacze zdecydowali by czego potrzebują?
18 13
odpowiedź
User
She
Nareszcie!!! Krzysiek Skowroński i Radio Wnet! Tak trzymać! :)
16 18
odpowiedź
User
Szok
Dla Krakowa powinno powstać Nowa Huta Radio z lokalnymi wiadomościami.
16 10
odpowiedź
User
gość
30 % słowa... Kolejna stacja, której nikt nie będzie słuchał. To przerażające, że prywatny podmiot inwestujący prywatne pieniądze musi spełniać te durne obostrzenia tyle tego, tyle tego... A może to słuchacze zdecydowali by czego potrzebują?

Właśnie to jest absurd, że władza wszędzie pcha swój ryj pięknie coś nazywając "regulacją" - jeżeli podmiot uzyskuje pozwolenie to powinien podlegać wyłącznie sądowi rejonowemu jeżeli będzie np. nadawał obsceniczne treści, kogoś pomawiał itd. Każdy nadawca ma obowiązek archiwizacji nadawanego programu więc sąd z automatu może bez żadnej zbędnej rady zabezpieczyć audycję i analizować jej treść - należy zlikwidować radę i tylko wydłużyć z obecne3go miesiąca okres nadawcom przechowywania nagrań na 3 miesiące - wpływa czyjś wniosek sąd zabezpiecza materiał, jeżeli nie zdąży w 3 miesiące to on powinien odpowiadać za opieszałość. Rada to jest zbędna instytucja i zbędny koszt.
14 9
odpowiedź
User
ekspert
Jeżeli Kraków, to tylko radio UJOT FM.
9 9
odpowiedź