SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KRRiT pochwaliła TVN24 za usunięcie obelg Frasyniuka w „Faktach po Faktach”, wytknęła brak reakcji Kajdanowicza

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji oceniła, że TVN24 słusznie usunął ze swoich platform internetowych wypowiedzi Władysława Frasyniuka w „Faktach po Faktach”, w których obraził funkcjonariuszy Straży Granicznej. Zaznaczyła, że w programie zabrakło odpowiedniej reakcji prowadzącego Grzegorza Kajdanowicza.

Władysław Frasyniuk i Grzegorz Kajdanowicz w "Faktach po Faktach", 22 sierpnia fot. screen z TVN24Article

22 sierpnia w programie „Fakty po Faktach” w TVN24 były poseł Władysław Frasyniuk porównał funkcjonariuszy Straży Granicznej do „psów” i „śmieci”, a prowadzący Grzegorz Kajdanowicz zdziwił się, że nie chcą oni ujawniać swoich danych osobowych. Komentujący krytykowali nie tylko słowa Frasyniuka, lecz także zachowanie dziennikarza TVN.

- Wyrażamy ubolewanie, że zabrakło stanowczej, krytycznej wobec używanych zwrotów, reakcji ze strony prowadzącego program - stwierdziła redakcja TVN24 w oświadczeniu wydanym kilka godzin po programie. Zapowiedziała, że wypowiedzi Frasyniuka nie będą przez nią dalej rozpowszechniane.

Stanowisko KRRiT po kilkudziesięciu skargach

Do końca września Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji dostała 26 skarg na fragment „Faktów po Faktach”, dotyczyły one przede wszystkim braku reakcji Grzegorz Kajdanowicza na słowa Frasyniuka. KRRiT przeanalizowała program i wyjaśnienia TVN24.

W stanowisku, do którego dotarł portal TVP.info, Krajowa Rada uznała „za działania słuszne i niezbędne” to, że TVN24 usunął ze swoich platform internetowych słowa Frasyniuka i nie powtarzał ich na antenie kanału.

Przewodniczący KRRiT zwrócił uwagę, że „widzowie nie powinni utożsamiać poglądów gościa ze stanowiskiem dziennikarza reprezentującego redakcję, zatem obowiązkiem prowadzącego jest odpowiednie moderowanie toczącej się dyskusji poprzez jednoczesne odnoszenie się do treści przekazywanych podczas jej trwania, a także czuwanie nad jej poziomem merytorycznym oraz etycznym”.

Dodano, że po słowach Frasyniuka o funkcjonariuszach Straży Granicznej „zabrakło przede wszystkim - co wykazała przeprowadzona analiza - stosownej reakcji i komentarza redaktora prowadzącego rozmowę Grzegorza Kajdanowicza”.

W konsekwencji szef KRRiT skierował do nadawcy TVN24 wystąpienie, w którym przypomniał, że „rolą dziennikarza prowadzącego audycję jest reagowanie na słowa zaproszonych gości, w szczególności w sytuacjach, gdy zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że wypowiedź rozmówcy może wykraczać poza standardy obowiązujące w pracy dziennikarskiej czy może naruszać obowiązujące prawo”.

Według danych Nielsen Audience Measurement w październiku br. średnia widownia minutowa TVN24 wynosiła 298 649 widzów, a udział w rynku oglądalności - 5,05 proc., po spadku o 19,1 proc. rok do roku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: KRRiT pochwaliła TVN24 za usunięcie obelg Frasyniuka w „Faktach po Faktach”, wytknęła brak reakcji Kajdanowicza

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Kropka
Tu trzeba karać a nie pochwalać lub upominać pracownicy TVN to nie są święte krowy
odpowiedź
User
Krzysztof
Najlepiej będzie jak wszystkim założycie kaganiec na twarz.
odpowiedź
User
Jureczek
Brawo TVN24 a TVP Wiadomości ciągle pokazują i same kłamstwa mówią TVP
odpowiedź