SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KRRiT przelała abonament dwóm rozgłośniom. Świrski apeluje do Sienkiewicza

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przelała nową transzę abonamentu rtv dwóm regionalnym rozgłośniom publicznym, w przypadku których postawienie w stan likwidacji został prawomocnie uznane przez sąd - poinformował szef KRRiT Maciej Świrski. Odniósł się też do sugestii ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza o postawieniu Świrskiego przed Trybunałem Stanu.

Maciej Świrski (fot. Radek Pietruszka/PAP)Maciej Świrski (fot. Radek Pietruszka/PAP)

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski poinformował w nagraniu opublikowanym w piątek po południu, że KRRiT przekazała właśnie przypadające na kwiecień transze abonamentu radiowo-telewizyjnego Radiu dla Ciebie i Radiu Poznań.

Wyjaśnił, że postawienie obu rozgłośni w stan likwidacji zostało wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego, a po nieuwzględnieniu odwołań decyzje sądów rejestrowych stały się prawomocne. - Likwidator staje się prawomocnie reprezentantem spółki, stąd pieniądze dla tych dwóch rozgłośni poszły bezpośrednio na ich konta - stwierdził szef KRRiT.

O przekazaniu Radiu dla Ciebie i Radiu Poznań kwietniowej transzy abonamentu rtv Krajowa Rada postanowiła na piątkowym posiedzeniu. Pierwsza rozgłośnia dostanie 694,3 tys. zł, a druga - 720,4 tys. zł.  

CZYTAJ TEŻ: Polskie Radio domaga się ponad 70 mln zł od KRRiT

Transze abonamentu rtv z ostatnich miesięcy Krajowa Rada przekazywała do depozytów sądowych. Świrski zaznaczył, że likwidatorzy Radia dla Ciebie i Radia Poznań po uprawomocnieniu się decyzji sądów rejestrowych mogą zwrócić się o przekazanie rozgłośniom tych transz.

Przewodniczący na najbliższe posiedzenie KRRiT, zaplanowane 17 kwietnia, wezwał likwidatorów obu rozgłośni. Mają zdać relacje o sposobie realizowania misji publicznej.

Świrski: pensja likwidatora nie jest misją publiczną

Szef KRRiT zapowiedział, że w przypadku pozostałych spółek mediów publicznych - Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i 15 regionalnych rozgłośni publicznych - transze abonamentu rtv dalej będą trafiać do depozytów sądowych, dopóki wpisy do KRS o postawieniu tych nadawców w stan likwidacji nie uprawomocnią się. - Będą przelewane tam, gdzie jest pewność, że nie zostaną podjęte przez osoby nieuprawnione - opisał, dodając, że tak stanowi ustawa o abonamencie rtv.

Maciej Świrski zwrócił uwagę, że zgodnie z ustawą o abonamencie rtv środki z tej daniny mają służyć do realizacji misji publicznej mediów, tymczasem według Kodeksu spółek handlowych spółki w stanie likwidacji muszą być zlikwidowane. - To znaczy nie mogą pełnić misji publicznej, zawierać nowych kontraktów, prowadzić działalności jak do tej pory - zaznaczył.

CZYTAJ TEŻ: TVP rozważa kroki prawne wobec KRRiT. Likwidator: “To aberracja i bezprawne działanie”

Według niego Krajowa Rada postanowiła o przekazywaniu transz abonamentu do depozytów sądowych „w trosce o pieniądz publiczny, pieniądze które obywatele przekazali na misję realizowaną przez media publiczne”. - A pensja likwidatora nie jest misją publiczną - zaznaczył Świrski.

Szef KRRiT powiedział, że „według wszelkich oznak” postawienie nadawców publicznych w stan likwidacji przez ministra kultury „jest działalnością pozorną”, ponieważ zgodnie z ustawami o radiofonii i telewizji oraz o Radzie Mediów Narodowych tacy nadawcy nie mogą zostać zlikwidowani. - Jeżeli jest to działanie pozorne, to tym bardziej należy bardzo uważnie patrzeć, kto te pieniądze wydaje - podkreślił Świrski.

Pod koniec marca przewodniczący Krajowej Rady nałożył na Daniela Gorgosza, likwidatora w Telewizji Polskiej 145 tys. zł kary za nieprzekazanie KRRiT Według regulatora rynku, Gorgosz nie udzielił mu informacji o kondycji spółki. W nagraniu Świrski zapowiedział, że w przyszłym tygodniu grzywna zostanie skierowana do windykacji. - Będę konsekwentnie żądał informacji na sposób wydawania pieniędzy, które do spółek idą - dodał. 

 

Szef KRRiT o “pogróżkach ministra Sienkiewicza”

Na czwartkowej konferencji prasowej minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz stwierdził, że nie przekazując Telewizji Polskiej, Polskiemu Radiu i regionalnym rozgłośniom publicznym kolejnych transz abonamentu radiowo-telewizyjnego, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji „drastycznie łamie prawo”.- Uważam, że to jest przekroczenie wszelkich linii. To nie są pieniądze pana Świrskiego, to nie są pieniądze PiS-u. To są pieniądze przeznaczone na media i nic panu Świrskiego do tego, kto akurat tymi mediami w tej chwili rządzi - zaznaczył.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Sienkiewicz powiedział, że rozważa wniosek o postawienie szefa KRRiT przed Trybunałem Stanu. - To są pieniądze nie dla likwidatorów, nie dla ministra, tylko na działanie mediów publicznych. Nieprzekazywanie ich moim zdaniem ma wszelkie znamiona poważnego naruszenia prawnego. Jeśli to dalej będzie się utrzymywało, będę chciał z takim wnioskiem (o postawienie szefa KRRiT przed Trybunałem Stanu - przyp.) wystąpić. To jest jeden z bardziej bolesnych skandali, ale z drugiej strony on obnaża sposób myślenia ekipy, która odchodzi także w wymiarze prezydenckim - dodał.

Maciej Świrski zwrócił uwagę, że zgodnie z przepisami wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu może złożyć prezydent RP lub grupa posłów, a nie minister. Zdaniem Świrskiego taka deklaracja ministra kultury to przejaw „niedozwolonego, całkowicie nieuprawnionego zakazanego prawem wywierania nacisku na organ konstytucyjny, którym jest Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, w celu realizacji zadań, które sobie władza wykonawcza zamarzyła”. Podkreślił, że zgodnie z konstytucją KRRiT jest organem kontrolnym, niezależnym od władzy wykonawczej.

- Pogróżki ministra Sienkiewicza są skierowane do całej Rady, aby postępowała tak, jak sobie minister zażyczy. Otóż nie ma na to zgody, ponieważ to niezależny organ konstytucyjny - podkreślił przewodniczący Krajowej Rady.

- Całkowicie odrzucam argumentację ministra Sienkiewicza, całkowicie się z nią nie zgadzam. Apelują o rozsądek i rozmowę na temat wyjścia z tego kryzysu, w którym media z winy ministra Sienkiewicza się znalazły - dodał.

Spółki mediów publicznych w likwidacji

Wszystkie spółki mediów publicznych, także Polska Agencja Prasowa, zostały postawione w stan likwidacji przez ministra kultury pod koniec grudnia. Kilka dni wcześniej prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę okołobudżetową zakładającą, że do publicznych nadawców może trafić z państwowej kasy maksymalnie 3 mld zł.

Sądy rejestrowe w styczniu i lutym wpisały postawienie PAP i regionalnych rozgłośni publicznych w stan likwidacji. Natomiast w drugiej połowie stycznia Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w osobnych decyzjach odmówił wpisania do KRS analogicznego statusu prawnego Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. Referendarz rozpatrujący wniosek w sprawie TVP przywołał orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z grudnia 2016 roku stanowiący, że wyłączenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z procesu powoływania władz TVP, Polskiego Radia i regionalnych stacji publicznych jest niezgodne z konstytucją.

Obaj nadawcy publiczni się odwołali. W miniony poniedziałek Sąd Rejonowy w pełnych składach sędziowskich zmienił poprzednią decyzję, postanawijac o wpisaniu do KRS, że obie spółki są w stanie likwidacji.

Pieniądze dla nadawców publicznych z budżetu państwa

W marcu br. władze Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i regionalnych rozgłośni publicznych złożyły do kancelarii premiera wnioski o przyznanie im łącznie 1,5 mld zł z rezerwy celowej budżetu państwa. Pieniądze miały zostać przekazane nadawcom do końca marca.

Natomiast pod koniec lutego nadawcy publiczni dostali już z rezerwy ogólnej budżetu państwa 250 mln zł, z czego 220 mln zł trafiło do Telewizji Polskiej. - To krok, który pozwoli nam rozwiązać kilka bieżących problemów oraz optymistyczniej spojrzeć w przyszłość - stwierdził Daniel Gorgosz w mailu, do pracowników TVP. - Jesteśmy w trakcie uzgadniania terminów wypłaty kolejnych transz, które pozwolą na stabilne funkcjonowanie spółki - zapowiedział.

Dołącz do dyskusji: KRRiT przelała abonament dwóm rozgłośniom. Świrski apeluje do Sienkiewicza

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Naczelnik
Świrki, Świrski nie masz racji, nie rób takich prowokacji.
odpowiedź
User
Lolo
Rada Mediów Narodowych do likwidacji. Jak długo będą jeszcze żerować na pieniądzach podatników, czyli nas wszystkich...
odpowiedź
User
Lolo
Rada Mediów Narodowych do likwidacji. Jak długo będą jeszcze żerować na pieniądzach podatników, czyli nas wszystkich...
odpowiedź