SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kto znajdzie się w nowym składzie KRRiT? Senat ma kandydata

W nowym składzie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji będzie przedstawiciel Senatu, który jest pod kontrolą opozycji. Kandydatem tej izby do KRRiT jest medioznawca prof. Tadeusz Kowalski - wynika z informacji podanych na stronie Senatu.

prof. Tadeusz Kowalski, fot. TVN24Article

We wrześniu br, skończy się 6-letnia kadencja obecnej KRRiT. Zgodnie z ustawą, obecnie zasiadający w tym gremium Witold Kołodziejski, Teresa Bochwic, Elżbieta Więcławska-Sauk, Janusz Kawecki, Andrzej Sabatowski nie będą mogli być wybrani na kolejną pełną kadencję.

Po dwóch członków nowej KRRiT powołują prezydent RP i Sejm, a jednego wybierze Senat. Kandydatem tej ostatniej izby jest prof. Tadeusz Kowalski. Pod jego kandydaturą do Krajowej Rady podpisało się 22 senatorów reprezentujących partie opozycyjne, które kontrolują Senat, w tym m.in. marszałek Senatu Tomasz Grodzki, Magdalena Kochan, Gabriela Morawska-Stanecka, Krzysztof Kwiatkowski, Adam Szejnfeld czy Bogdan Klich.

We wtorek 19 lipca kandydatura prof. Kowalskiego ma zostać zaopiniowana przez senacką komisję kultury i środków przekazu - wynika z zapowiedzi senackich.

Kim jest prof. Tadeusz Kowalski?

Tadeusz Kowalski jest obecnie profesorem w Wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończył studia w Szkole Głównej Planowania i Statystyki (obecnie SGH, wydział Finansów i Statystyki). Doktoryzował się w Instytucie Dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim.

W latach 1991-1993 był członkiem zarządu i dyrektorem generalnym Fundacji Centrum Prasowe dla Krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Od 1995 r. do 1997 r. był ekspertem KRRiT i następnie od 1995 r. do 2004 r. ekspertem w Radzie Europy w zespołach do spraw pluralizmu mediów, koncentracji mediów oraz rozwoju nowych technologii informacyjnych  W latach 2002-2004 pełnił funkcję koordynatora merytorycznego projektu PHARE poświęconego polityce państwa polskiego w dziedzinie mediów elektronicznych w kontekście europejskiej polityki audiowizualnej (tzw. zielona księga w KRRiT).

W 2001 r. prof. Kowalski pełnił funkcję dyrektora generalnego Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych w 2001 r., zaś od maja 2004 r. do czerwca 2005 r. przewodniczył radzie nadzorczej Telewizji Polskiej. Później z rekomendacji środowisk twórczych wszedł w skład rady programowej TVP. W 2008 r. minister kultury i dziedzictwa narodowego powołał go na stanowisko dyrektora Filmoteki Narodowej. Pełnił tę funkcję do listopada 2015 r. W maju 2011 r. został członkiem rady nadzorczej Telewizji Polskiej jako reprezentant ministra kultury i dziedzictwa narodowego, a w maju 2014r. w wyniku konkursu został powołany do rady nadzorczej przez KRRiT. 

Prof. Kowalski znany jest m.in. z krytyki mediów publicznych kontrolowanych przez obecną władzę. -  To nie jest dziennikarstwo, tylko praca funkcjonariuszy aparatu partyjnej propagandy, która niczym się nie różni od państwowych mediów w Rosji - tak w marcu br. komentował w rozmowie z Wirtualnemedia.pl ataki "Wiadomości" na Donalda Tuska - W tzw. audycjach informacyjnych TVP pokazuje się fałszywy obraz rzeczywistości. To świat dla wyznawców, a nie ludzi poszukujących prawdy, wiedzy i rzetelnej informacji - dodawał.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji to organ państwowy właściwy w sprawach radiofonii i telewizji. Zgodnie z ustawą, Krajowa Rada stoi na straży wolności słowa w radiu i telewizji, samodzielności nadawców i interesów odbiorców oraz zapewnia otwarty i pluralistyczny charakter radiofonii i telewizji.

Dołącz do dyskusji: Kto znajdzie się w nowym składzie KRRiT? Senat ma kandydata

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
walter
bardzo dobra decyzja
odpowiedź
User
Bezimienny
Jakby ktoś powiedział, że w TVN, Eurozecie i Agorze nie ma żadnych dziennikarzy i tam są wyłącznie funkcjonariusze aparatu propagandy totalnej opozycji
odpowiedź
User
bt
rozstrzygną przed zmianą kadencji obecne konkursy, na które czekamy juz dłużej niż na rozwiązanie ciązy? przecież to ile trzeba czekać to jakiś SKANDAL.
odpowiedź