SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

KRRiT: system poboru opłaty abonamentowej nierówno traktuje obywateli

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji spotkała się z parlamentarzystami i zaprezentowała im swoje stanowisko na temat funkcjonującego systemu poboru, egzekwowania i umarzania abonamentu rtv.

<!-- 0.5092s -->

W ubiegłotygodniowym spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (w tym przewodniczący Jan Dworak) oraz parlamentarzyści z Sejmowej i Senackiej Komisji Kultury i Środków. Spotkanie służyło przede wszystkim wyjaśnieniu spraw związanych z obecnie funkcjonującym systemem poboru opłaty abonamentowej.

Zdaniem Krajowej Rady, niesprawiedliwe jest, że obecny system egzekwuje należności jedynie od osób, które zarejestrowały odbiorniki, ponieważ dokonała tego jedynie połowa gospodarstw domowych, które są objęte tym obowiązkiem. Pozostałe znajdują się poza jakąkolwiek ewidencją zatem nie można dokonywać egzekwowania należności.

Na spotkaniu zastanawiano się nad lawinowo rosnącą liczbą wniosków o zwolnienia lub rozłożenie na raty zaległości abonamentowych, które to wpływają do Krajowej Rady. Wnioski te składają głownie osoby starsze i często chore.

- Obecnie mamy taką sytuację, że urzędy skarbowe windykują osoby, które zawnioskowały o rozłożenie opłaty abonamentowej na raty. Takich wniosków jest 160 tys. Nie wszystkie zostały rozpatrzone, a windykacja trwa - mówi Wirtualnemedia.pl Katarzyna Twardowska, rzeczniczka prasowa KRRiT. - Potrzebny jest szczelny system, a nie system dający profity tym którzy łamią prawo - dodaje.

Przedstawiciele KRRiT zapoznali parlamentarzystów z trudnościami, które ograniczają działania poszczególnych urzędów (KRRiT, Poczta Polska, urzędy skarbowe) na różnych etapach podejmowania decyzji dotyczących abonamentu. Omawiano również archaiczny sposób rejestracji odbiorników, który - zdaniem KRRiT - odstręcza od jej dokonywania.

KRRiT zasugerowała, że system poboru opłat abonamentowych potrzebuje pilnych i wszechstronnych zmian wobec nieskutecznych przepisów, które obowiązują obecnie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: KRRiT: system poboru opłaty abonamentowej nierówno traktuje obywateli

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
phi
Naprawdę?!?!?!?!?!?
25 8
odpowiedź
User
Równo to było za komuny. TVP bardzo lubi ten okres w swojej historii
Czy się stoi czy się leży abonament się należy.
24 8
odpowiedź
User
leon
Dopóki TVP oraz rafio emitują reklamy w jakiejkolwiek formie to nie maja prawa prosić o abonament od społeczeństwa. Zresztą można całość rozwiązać przez zwykłe kodowanie. Kto będzie chciał to wykupi dekoder.
32 10
odpowiedź
User
prawo Panie Krajowa Rad0
Spółka Prawa Handlowego chce zbierać kasę bez umowy?
26 9
odpowiedź
User
Rozwiązanie problemu
zakodujcie to, i nie będziecie mieć problemu , Macie problem ze ktoś to oglądają bez płacenia.
Zapłacą i będą oglądać - proste i przejrzyste. Nie zapłacą i nie będą oglądać.
27 9
odpowiedź