SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dodatkowe stacje dla Ukraińców? „Departament częstotliwości na pełnych obrotach”

Niebawem drogą naziemną może rozpocząć się emisja dodatkowych stacji radiowych i telewizyjnych dla uciekających przed wojną Ukraińców. Polskie Radio już udostępniło częstotliwość ukraińskiemu nadawcy w DAB+. Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl UKE ma mnóstwo pracy w związku z doborem częstotliwości.

Article

O tym, że Polskie Radio pracuje nad uruchomieniem emisji ukraińskiego radia w ramach multipleksu cyfrowego radia DAB+ poinformowała w komunikacie Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Obecnie nadajniki radia cyfrowego w technologii DAB+ zlokalizowane są przede wszystkim w aglomeracjach miejskich i wzdłuż głównych tras komunikacyjnych, a ich sygnał dociera do blisko 70 proc. ludności na terytorium Polski. Nadajnik DAB+ Polskiego Radia w Przemyślu obejmuje część terytorium Ukrainy i ma w swoim zasięgu przejścia graniczne w Medyce, Korczowej i Przemyślu. Obecnie w ramach MUX Polskiego Radia są nadawane: Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka, Radio Kierowców, Radio Chopin, Radio Dzieciom, Polskie Radio 24, rozgłośnie regionalne i ich stacje tematyczne i ukraińska stacja z ID: UR-1.

Emisja w DAB+ dotrze do Ukraińców?

Do inicjatywy w komunikacie odniosła się prezes Polskiego Radia. – Polskie Radio w każdy możliwy sposób włącza się w pomoc Ukrainie. Właśnie udostępniliśmy naszą częstotliwość DAB+ dla Українське Rадіо. To kolejny przejaw naszej solidarności z narodem ukraińskim w tej dramatycznej sytuacji. Udostępniając częstotliwość chcemy docierać do jak największej rzeszy obywateli Ukrainy, którzy potrzebują informacji w swoim ojczystym języku – stwierdziła Agnieszka Kamińska, Prezes Zarządu Polskiego Radia. – Ważne jest to, że w tej sytuacji także inne media, w tym stacje radiowe, wychodzą z różnymi inicjatywami skierowanymi do naszych ukraińskich sąsiadów. To wyraz solidarności z nimi, a nie wyścig konkurencyjny – dodała.

- W związku ze stale napływającą do Polski falą uchodźców z Ukrainy, Polskie Radio, włączając się w pomoc Ukrainie, uruchamia transmisje serwisów po ukraińsku oraz udostępnia sygnał Ukraińskiego Radia przez Internet - można przeczytać w komunikacie KRRiT. Rada zwraca też uwagę, że Jedynka uruchomiła serwisy w języku ukraińskim, dostępne m.in. na częstotliwości 225 KHz. Emisja dociera obejmuje zasięgiem niemal całą Ukrainę. Dodatkowo antena Polskiego Radia dla Zagranicy emituje na Ukrainę audycje także na częstotliwościach UKF - dzięki nadajnikom w Kijowie oraz dziewięciu nadajnikom w obwodach: Donieckiem i Ługańskim.

 Z danych TePanelu wynika, że odbiorniki do odbioru DAB+ posiada mniej niż 5 proc. Polaków.

Na Ukrainie jedynie w Kijowie w zeszłym roku działało 14 stacji cyfrowego radia. Popularność DAB+ jest więc zapewne jeszcze mniejsza niż nad Wisłą. W tej sytuacji do większej liczby Ukraińców można byłoby dotrzeć poprzez emisję w analogowym FM.

UKE pracuje nad doborem częstotliwości

Aby dodatkowe stacje radiowe czy telewizyjne mogły pojawić się w eterze, konieczna jest zgoda UKE i KRRiT. - W związku z napiętą sytuacją międzynarodową, Departament Częstotliwości pracuje na pełnych obrotach - zdradza portalowi Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy Urzędu Komunikacji Elektronicznej. O szczegóły dotyczące nowych stacji odsyła do KRRiT, która na razie ich nie zdradza.Tomaszewski zdradza, że w ostatnich dniach najwięcej pracy w Departamencie Częstotliwości nie dotyczy jednak mediów elektronicznych, a sieci komórkowych. 

W środę informowaliśmy, że Telewizja Polska pracuje nad specjalnymi pasmami dla ukraińskich dzieci w ramach kanału TVP ABC 2. Sęk w tym, że jest on oferowany poprzez internetowe aplikacje TVP GO i TVP VOD oraz telewizję hybrydową HbbTV. Na podobnej zasadzie w ramach MUX-8 TVP zaoferowała ukraiński kanał Perszyj. Z HbbTV mogą korzystać tylko odbiorcy naziemni, których telewizory obsługują ten standard i mają podłączenie do internetu. Normalna emisja naziemna TVP ABC 2 i Perszyj znacząco poprawiłaby zasięg tych stacji.

Szybki start RMF Ukraina

W Przemyślu na częstotliwości 98,6 FM Grupa RMF uruchomiła już RMF Ukraina. Stacja emituje programy z poradami w językach ukraińskim i angielskim dla osób uciekających przed wojną do Polski. Nadawca nie emituje reklam.

- Urząd Komunikacji Elektronicznej błyskawicznie dobrał częstotliwość i wydał decyzję na czasową emisję, która została uzgodniona z przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Jesteśmy też bardzo wdzięczni spółce Emitel, która w ciągu kilku godzin przygotowała stację nadawczą, z której emitowany jest program - zdradził Andrzej Mielimonka, prezes spółki Multimedia wchodzącej w skład Grupy RMF.

Coraz więcej treści dla Ukraińców

- W związku z działaniami wojennymi prowadzonymi przez Federację Rosyjską na Ukrainie część nadawców, w poczuciu obowiązku przekazywania rzetelnych i aktualnych komunikatów poinformowała, że zwiększa udział informacji nadawanych w swoich programach o audycje w języku polskim i ukraińskim na temat bieżącej sytuacji na granicy oraz przebiegu działań wojennych na Ukrainie - informuje KRRiT.

Nadawcy informują KRRiT, że wiązać się to może z częściowych zawieszeniem wykonywania części obowiązków programowych zawartych w koncesjach. - Przewodniczący KRRiT uważa, że działania takie usprawiedliwione są obecną sytuacją, wymagającą zapewnienia powszechnej dostępności sprawdzonych i zweryfikowanych wiadomości, mogących zapobiec szerzeniu dezinformacji i destabilizacji - informuje regulator.

Ostatnio kanał telewizyjny Ukraina 24 do oferty włączyła największa platforma satelitarna w Polsce - Polsat Box. Stacja trafiła też do oferty sieci kablowej UPC Polska, serwisów IPTV Orange, Netii, Play oraz platform streamingowych WP Pilot i Player. W Onecie można oglądać Ukraina 24 z symultanicznym tłumaczeniem na język polski.

Dołącz do dyskusji: Dodatkowe stacje dla Ukraińców? „Departament częstotliwości na pełnych obrotach”

32 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
opinia
ciekawe jak długo społczeństwo będzie kochac polityków którzy doprowadzili do tego b Miłosc sie skończy jak trzeba bedzie miliony obcych przybyszy utrzymać dać mieszkania szpitale prace a roszczenia beda coraz wieksze i taka jest prawda nawet jak cenzuruje sie wszystkie media i wpisy PS dobrze ze bron sie sprzedaje a najbardziej tak amerykanska bo gdzie ja sprzedać jak 20 letni wojna w Afganistanie sie skonczyla?
odpowiedź
User
mijo
Czemu nie, jestem za. Tylko miło by było gdyby dodano też polskiego lektora w przekazie telewizyjnym w polskiej telewizji naziemnej (skoro z satelity jest nawet język litewski na kanale Ukraina 24)
Wersja międzynarodowa kanału Ukraina 24 w językach angielskim, ukraińskim, rosyjskim i litewskim jest nadawana przez satelitę Astra 4A (4,8°E),
Eutelsat Hot Bird 13C (13°E) tp. 1 (11,219 GHz, pol. H, SR: 29900, FEC: 3/5; DVB-S2/8PSK) ID: Ukraina 24 HD PID V: 1222 (MPEG-4/HD) PID A: 1223 (ukr) PID PCR: 1222 SID: 1220 PID PMT: 1221 Provider: XTRA TV Kodowanie: brak (FTA)
odpowiedź
User
To ja nikt inny
Dlaczego nie wszystkie stacje brały udział w akcji EUROPEAN RADIO UNITED i grały Give Peace a Chance Johna Lennona dzisiaj o godzinie 8:45? Udział brały rozgłośnie z Belgii, Bułgarii, Chorwaci Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Islandii, Hiszpanii, Luksemburga, Niderlandów, Niemiec, Szwajcarii i Włoch. Też Polskie Radio brało udział w tej akcji, ale nie każda rozgłośnia w Polsce. Dlaczego?
odpowiedź