SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KRRiT uruchomiła rekrutację do pilotażowego badania mediów

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji uruchomiła rekrutację do pilotażowego badania konsumpcji mediów nad którym pracuje od kwietnia 2018 roku. Pilotaż oparto o panel liczący 400-500 osób w gospodarstwach domowych.

fot. Shutterstock.comArticle

KRRiT we współpracy z rynkiem realizuje projekt pomiaru mediów, Zakłada on panel badawczy oparty na 26 tys. respondentów, jednoźródłowy pomiar telewizji, radia i internetu oraz mierzenie konsumpcji mediów poza domem i na urządzeniach przenośnych.

Z kolei zespół Telemetria Polska, który z ramienia KRRiT pracuje nad koncepcją nowego pomiaru tele- i audiometrycznego rynku mediów finalnie ma przerodzić w spółkę, która pierwotnie miała powstać do grudnia ub.r. Oprócz tego KRRiT i zespół roboczy toczą rozmowy z przedstawicielami rynku, którzy utworzyli tzw. kurie - nadawców telewizyjnych, radiowych oraz internetowych. Docelowo każda z nich ma wyłonić swoich przedstawicieli oraz utworzyć Joint Industry Comittee - porozumienie rynkowe, które będzie czuwać nad prawidłowym przebiegiem prac nad nowym badaniem, a następnie kontrolować jego wyniki.

Jak udało nam się dowiedzieć, po blisko pół roku prac badawczo-rozwojowych, realizowanych z Instytutem Łączności  oraz Instytutem Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej wypracowano ostateczne założenia prac pilotażowych i eksperymentów badawczych.

Rozstrzygnięto także przetargi w tej sprawie – partnerami do badań pilotażowych będą trzy firmy: za realizację badania założycielskiego będzie odpowiadać PBS z Sopotu, za kontrolę realizacji - Indicator. Za technologię stosowaną przy pomiarze - spółka Synerise.

W ramach prac pilotażowych zespoły badawcze realizują eksperymenty, by wypracować najskuteczniejsze metody rekrutacji. Testuje się elementy wynagradzania panelistów czy sposoby prowadzenia badań ankietowych.

Na czym to polega? Na etapie rekrutacji w każdym z gospodarstw jest instalowany elektroniczny miernik, który posiada funkcję transmisji danych i służy m. in. do logowania uczestników panelu. Każdy uczestnik mikropanelu dodatkowo otrzymuje osobisty telemetryczny detektor audio (smartfon), dostarczony przez KRRiT. To z kolei umożliwi realizację pomiaru słuchalności radia, oglądalności telewizji i konsumpcji mediów w internecie - zarówno w domu, jak i poza domem.
 
Testy do października 2019 roku

Eksperci z Instytutu Łączności będą mieć za zadanie kontrolę przebiegu testów dotyczących stosowania mikropanelu telemetrycznego. Jego testy potrwają do października 2019. Mają one skutkować możliwością porównania wdrożenia różnych urządzeń pomiarowych, określić dokładność w wykrywaniu sygnału i jego jakości w przypadku audycji radiowych i telewizji czy służyć zbadaniu możliwości wykrywania niestandardowych sytuacji – przykładowo zmian w zwyczajach oglądalności.

W pilotażu rolę ekspertów pełnią: prof. Krzysztof Rybiński – z ramienia firmy Synerise; prof. Tomasz Panek – kieruje zespołem ze Szkoły Głównej Handlowej; ze spółki Indicator - prof. Jan Garlicki, a z Instytutu Łączności – nadzoruje dr Jerzy Żurek. W imieniu zespołu Telemetria Polska pracami badaczymi zarządza Andrzej Olszewski oraz dr. Andrzej Garapich.

Ponad 40 mln zł w 2019 roku

KRRiT do końca ub.r. dysponowała budżetem na realizację projektu w wysokości ok. 15 mln złotych, w 2019 roku w budżecie państwa przewidziano na ten projekt ok. 40 mln zł.

Program Telemetria Polska będzie się dzielić na dwa projekty: Projekt Panel Telemetryczny (realizowany w ramach Instytutu Łączności) oraz Projekt Panel RPD (realizowany we współpracy z NASK). W obu Instytutach powstaną Biura ds. Telemetrii ściśle współpracujące z Komitetem Sterującym Programu, zarządzane przez Pełnomocników Dyrektorów.

W Polsce jest kilka firm badających rynek mediów. Raporty dotyczące internetu tworzy Gemius, wyniki radia są dostępne w ramach Radio Track Millward Brown, a rynek telewizyjny monitoruje firma Nielsen.

Krótszy czas oglądania telewizji w 2018 roku

W 2018 roku liderem oglądalności wśród wszystkich widzów był Polsat, a w grupie komercyjnej TVN. Wśród głównych stacji wzrosty odnotowały TVP1 i TVP2, ale najwięcej zyskały TVP Sport, Super Polsat i TTV. Skrócił się średni czas oglądania telewizji, choć zwiększyły się wydatki reklamowe.

W 2018 roku średni dzienny zasięg radia wyniósł 72,4 proc., a tygodniowy - 91,9 proc. Z kolei średni dobowy czas słuchania wyniósł 272 minuty. Najchętniej słuchaną stacją niezmiennie było RMF FM, a sieć Eska wyprzedziła Jedynkę.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: KRRiT uruchomiła rekrutację do pilotażowego badania mediów

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Beret
Oby ten projekt zrobili na nowych zasadach a nie jak wszystkie sondażownia, które dane biorą z sufitu. Dobrze, że testują rozwiazania. Nikt wcześniej nie robił takich badań
odpowiedź
User
mmm
Jeśli liderem oglądalności w Polsce jest Polsat to ja się nie dziwię że PiS jest liderem w wyborach
odpowiedź