SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

5 wolnych częstotliwości radiowych FM w puli KRRiT

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji opublikowała wykaz wolnych częstotliwości w analogowym zakresie FM. W 5 lokalizacjach niebawem powinny wystartować konkursy.

Shutterstock.comArticle

W puli KRRiT znalazły się: Łowicz (107,0 FM, moc 0,5 kW), Nysa (103,6 FM, moc 2,0 kW, wolna częstotliwość od sierpnia 2022 roku), Chojnice (100,7 FM, moc 1 kW), Istebna (101,7 FM, moc 1,0 kW) i Kielce (90,9 FM, moc 0,2 kW). W Nysie na 103,6 FM dostępne jest Radio Nysa FM. Jego koncesja wygasa jednak 1 sierpnia 2022 roku. Nadawca nie zdradza czy z niej rezygnuje czy spóźnił się z wnioskiem o przedłużenie koncesji, który trzeba złożyć na rok przed wygaśnięciem.

Zobacz także: Rusza Radio Nysa FM

Konkurs na osiem częstotliwości

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji niedawno poinformowała, że przygotowuje się do przeprowadzenia siedmiu konkursów na osiem częstotliwości w radiowym zakresie FM. Jedno z ogłoszeń ma dotyczyć dwóch częstotliwości, przeznaczonych dla dwóch miast. W województwie świętokrzyskim może zmienić się właściciel częstotliwości.

- Konkursy będą dotyczyć programów o charakterze uniwersalnym, w następujących miejscowościach: Biała Podlaska, Kielce i Ostrowiec Świętokrzyski, Puławy, Stalowa Wola, Tarnobrzeg, Lublin, Sandomierz. Szczegóły dotyczące konkursów będą w opublikowanych ogłoszeniach - poinformowała portal Wirtualnemedia.pl Teresa Brykczyńska, rzecznik prasowy KRRiT.
Radio Fama spóźniło się z wnioskiem o rekoncesję

W Kielcach i Ostrowcu Świętokrzyskim nadaje Radio FaMa. Rozgłośnia spóźniła się jednak z wnioskiem o odnowienie koncesji i KRRiT przeprowadza konkurs od początku. Nadawca tłumaczył opóźnienie faktem, iż większość jego pracowników chorowała na koronawirusa. W Sandomierzu, Tarnobrzegu i Stalowej Woli może rozpocząć nadawanie rozgłośnia diecezjalna. Diecezja sandomierska takowej nie posiada, a ma do niej prawo w konkordacie. Obecnie programy religijne nadaje w tych okolicach komercyjne Radio Leliwa. W ostatnim czasie dużo w poprawę zasięgu inwestuje Radio Wnet. Po Warszawie rozpoczęło nadawanie w Krakowie, Bydgoszczy, Łodzi, Szczecinie, Białymstoku, Wrocławiu i posiada koncesję na nadawanie w Lublinie.  Niewykluczone, że konkurs KRRiT będzie kolejną okazją do zwiększenia zasięgu.

Wkrótce konkurs na ogólnopolski multipleks DAB+

Konkurs na analogowe częstotliwości FM to niejedyny, który w najbliższym czasie przeprowadzi KRRiT. Jesienią regulator chce też rozpocząć konkurs na ogólnopolski multipleks cyfrowego radia DAB+. Choć Polskie Radio zwiększa zasięg swoich nadajników w tej technologii, to najwięksi nadawcy komercyjni podchodzą do niej sceptycznie. Mówią, że jest przestarzała i ma słabszy zasięg oraz gorszą jakość dźwięku niż analogowy FM.

- Przygotowujemy się do ostatecznej decyzji co do rozdysponowania pozostałych jeszcze w zasobach częstotliwości cyfrowych, czyli drugiego i trzeciego multipleksu. Nie obserwujemy większego zainteresowania pasmami dotychczasowych nadawców. W innych krajach, takie grupy jak RMF z DAB+ bardzo intensywnie korzystają. Jeżeli nie będzie zainteresowania, to ogłosimy na te częstotliwości otwarte konkursy i chętni będą mogli po nie sięgnąć i je wykorzystywać - mówił niedawno szef KRRiT Witold Kołodziejski.

Dołącz do dyskusji: 5 wolnych częstotliwości radiowych FM w puli KRRiT

22 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Prezes Agnieszka
Wszystko powinna dostac trójka bo słuchacze muszą jej słuchać! Nie ma że nie!
odpowiedź
User
alok
A po co pchać się w analig muzealny
odpowiedź
User
rozbawiony socjalistami z pSSu
Zgodnie z opiniami ekspertów oraz stanowiskiem komercyjnych rozgłośni DAB będzie klapą totalną.
Za późno. Nie tak. I nie tą metodą.
A tych religijnych stacyjek co będą na tym nadawać będzie słuchać garstka fanatyków.
odpowiedź